Przedawnienie roszczeń sprzedawcy

Dowiedz się, ile wynosi termin przedawnienia do dochodzenia roszczeń przez końcowego sprzedawcę, w stosunku do poprzednich sprzedawców, oraz od kiedy rozpoczyna on swój bieg.

Przedawnienie roszczeń sprzedawcy
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 2 września 2019

Art. 5762 kodeksu cywilnego

§ 1. Roszczenie sprzedawcy przedawnia się z upływem sześciu miesięcy. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem poniesienia kosztów przez sprzedawcę w wyniku wykonania uprawnień z tytułu rękojmi przez konsumenta, nie później jednak niż w dniu, w którym sprzedawca powinien wykonać swoje obowiązki wobec konsumenta.

§ 2. Jeżeli sąd oddali powództwo o naprawienie szkody, stwierdzając, że strona pozwana nie była odpowiedzialna za powstanie wady rzeczy, bieg terminu przedawnienia w stosunku do wszystkich pozostałych sprzedawców nie może zakończyć się przed upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym orzeczenie oddalające powództwo stało się prawomocne.

 

Termin przedawnienia

Podobnie jak w poprzednim stanie prawnym, termin przedawnienia dla dochodzenia roszczeń przez sprzedawcę wynosi 6 miesięcy. Roszczenie ostatniego sprzedawcy przedawnia się w terminie 6 miesięcy.

Obecnie wyraźnie zostało wskazane jedynie, od kiedy należy termin przedawnienia liczyć: datą początkową terminu jest dzień, kiedy sprzedawca albo wykonał swoje obowiązki wobec konsumenta, czyli naprawił lub wymienił towar, obniżył cenę lub zwrócił klientowi pełną wartość towaru w przypadku odstąpienia od umowy.

Najpóźniejszym dniem rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia jest dzień, kiedy sprzedawca powinien wykonać swoje obowiązki wobec konsumenta.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że odpowiedzialność poprzednich sprzedawców, importerów lub producentów nie może być ani wyłączona ani ograniczona. Jeśli sprzedawca spełni żądania klienta z tytułu rękojmi, przysługuje mu roszenie zwrotne w stosunku do poprzednich sprzedawców.

Oddalenie powództwa przez sąd

W sytuacji gdy ten końcowy sprzedawca zdecyduje się wystąpić do sądu z roszczeniem zwrotnym przeciwko poprzedniemu sprzedawcy, sprawa może zakończyć się oddaleniem powództwa, jeśli ten poprzedni sprzedawca nie był winny za powstanie wady.

Jeżeli jednak sąd oddali powództwo o naprawienie szkody, stwierdzając, że strona pozwana nie była odpowiedzialna za powstanie wady rzeczy, bieg terminu przedawnienia w stosunku do wszystkich pozostałych sprzedawców nie może zakończyć się przed upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym orzeczenie oddalające powództwo stało się prawomocne.

Samo oddalenie powództwa przez sąd, bez wskazania tej konkretnej przyczyny jego oddalenia, nie wystarczy. Jeśli wiec np. sąd dodali powództwo z powodu nieuzupełnienia braków formalnych w postaci wniesienia opłaty, nie będzie to podstawa do dalszego poszukiwania

Tylko gdy w orzeczeniu sąd wskaże, że strona pozwana nie była odpowiedzialna za powstanie wady rzeczy, sprzedawca dochodzący swoich roszczeń ma kolejne 6 miesięcy na dalsze poszukiwanie „winnego” poprzednika w łańcuchu sprzedaży. Termin tego poszukiwania będzie zatem liczony od nowa.

Przy długim łańcuchu sprzedawców taki proces może być bardzo długi.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!