Problem z wymianą opon. Niby nie jest obowiązkowa, ale policja i tak karze, a ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowań

Poprawa pogody zwiastuje większy ruch w punktach wymiany opon. I jak zawsze na nowo rodzi się dyskusja, czy wymiana opon jest obowiązkowa, czy nie.

Problem z wymianą opon. Niby nie jest obowiązkowa, ale policja i tak karze, a ubezpieczyciel nie w
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 kwietnia 2019

Poprawa pogody zwiastuje większy ruch w punktach wymiany opon. I jak zawsze na nowo rodzi się dyskusja, czy wymiana opon jest obowiązkowa, czy nie. Choć prawnie nie ma takiego obowiązku, to jak pokazuje praktyka, policja karze za używanie opon niedopasowanych do pogody. Zdarza się też, że ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowania z tego powodu.

Wymiana opon na letnie

Początek wiosny to tradycyjnie okres wymiany opon z zimowych na letnie. Na kolejne „żniwa” wulkanizatorzy będą czekać do listopada. Choć w wielu innych krajach europejskich obowiązek jazdy na oponach zimowych istnieje, w Polsce takiego przepisu nie ma. I jak przekonują politycy, nieprędko taki zapis się pojawi.

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzoną przesyłkę

Całkiem niedawno pojawiła się wypowiedź wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela dotycząca obowiązku jazdy na oponach zimowych podczas kalendarzowej zimy.

„Ministerstwo Infrastruktury nie planuje prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenia na terytorium RP obowiązku stosowania opon zimowych podczas kalendarzowej zimy” – napisano w odpowiedzi na interpelację.

"Obecnie brak jest jednoznacznych wyników badań dotyczących zachowania opon zimowych w różnych warunkach atmosferycznych. Ze względu na dynamikę zmian warunków atmosferycznych panujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy trudno jednoznacznie przygotować pojazd do krzywej zmian klimatycznych” – dodał minister.

Klienci miesiącami czekają na wypłatę odszkodowań. Jak złożyć skargę

Jakość opon a wypadki

Jak przekonuje minister, nie ma możliwości wykazania, że jazda na oponach zimowych poprawia bezpieczeństwo. Wszystko dlatego, że urzędnicy opierają się na informacjach, które przekazuje Komenda Główna Policji. Problem w tym, że policyjny System Ewidencji Wypadków i Kolizji Drogowych nie dzieli wypadków ze względu na rodzaj opon, które posiadały pojazdy uczestniczące w takich zdarzeniach.

Obowiązek wymiany opon

Informacja ministerstwa jest potwierdzeniem faktu, że w Polsce nie istnieje obowiązek jazdy na oponach zimowych, letnich w zależności od sezonu. Mimo tego warto wiedzieć, że jeśli mimo wszystko zimą będziemy jeździć na oponach letnich, to policja może wystawić wtedy mandat. I nie chodzi tu tylko o stan opony. Warto wiedzieć, że rozporządzenie o warunkach technicznych, które musi spełniać pojazd, mówi wyraźnie o tym, że bieżnik opony nie może być mniejszy niż 1,6 mm. Dlatego nawet jeśli korzystamy z opony zimowej, ale jej bieżnik jest niższy, dostaniemy mandat. Chodzi tu jednak o zupełnie inną sytuację.

Przykład? Kierowca ma dobrej jakości opony letnie i użytkuje je w zimie. Chociaż nie ma obowiązku ich zmiany na zimowe (co już kilkukrotnie podkreśliłem), to wymiana jest jednak wskazana. Wszystko dlatego, że w art. 3 prawa o ruchu drogowym znajdziemy zapis mówiący o tym, ze uczestnik ruchu musi zachować ostrożność, a także „...unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.”

Zaniechanie kierowcy a problem z ubezpieczeniem

A takim zaniechaniem może być jazda na letnich oponach zimą. I niezależnie od stanu tych opon, policjant może wystawić mandat w wysokości 500 zł oraz dopisać do konta kierowcy 6 punktów karnych. Podobnie może się zdarzyć, gdy kierowca będzie jeździł na oponach zimowych latem. Według producentów takie opony mają zupełnie inną charakterystykę. Funkcjonalność opon ma związek z temperaturą. Im wyższa, tym opona zimowa gorzej radzi sobie z przyczepnością i stabilnością. Nawet jeśli będziemy mieć bardzo wysokiej jakości ogumienie zimowe, którego użyjemy latem, to w razie kolizji i tak możemy być ukarani mandatem za to, że używamy nieodpowiedniego ogumienia. A to daje również pole do zmniejszenia wypłaty odszkodowania albo odmowę jego udzielenia przez ubezpieczyciela.

5 sposobów na obniżenie kosztów samochodu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!