Problem frankowy. Oni już go rozwiązali. Polska pójdzie tym śladem?

Serbowie nie mają już problemu z kredytami frankowymi. Tamtejszy rząd przyjął 16 kwietnia projekt ustawy, która ma rozwiązać problem kredytobiorców hipotecznych spłacających zobowiązania oparte na franku szwajcarskim. Przewiduje on zamianę waluty indeksacji na euro, redukcję długu i wprowadzenie limitu oprocentowania.

Problem frankowy. Oni już go rozwiązali. Polska pójdzie tym śladem?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 kwietnia 2019

Problem kredytów frankowych

Serbowie długo negocjowali kształt ustawy z bankami i kredytobiorcami. Ostatecznie udało się rozwiązać problem wszystkich, którzy sfinansowali zakup nieruchomości kredytem hipotecznym we frankach.

Założenia serbskiej ustawy zakładają przewalutowanie długu, który zostaje do spłaty. Jednocześnie saldo zostanie obniżone o 38 proc.

Jak pisze bankier.pl „opcja będzie dostępna dla wszystkich klientów banków niezależnie od kwoty zadłużenia. Jednocześnie wprowadzone zostanie ograniczenie oprocentowania kredytów po przewalutowaniu. Granicę stanowić będzie EURIBOR 3M lub 6M powiększony o marżę w wysokości 3,4 pp. Banki będą miały 30 dni od wejścia ustawy w życie na przedstawienie klientom propozycji nowych umów. Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na przewalutowanie zobowiązania, będzie musiał poinformować o tym kredytodawcę i sfinalizować formalności w ciągu 30 dni od otrzymania dokumentów”.

Kredyty frankowe w Polsce

„Problem frankowy” wciąż pozostaje nierozwiązany w Polsce i na Węgrzech. Wielu rodaków kupiło nieruchomości posiłkując się kredytem we frankach. Bardzo duże umocnienie szwajcarskiej waluty spowodowało ogromny wzrost kosztów obsługi kredytu.

O przewalutowaniu rządzący mówili przed wyborami parlamentarnymi. Obecnie jednak sprawa utknęła w martwym punkcie i nie wiadomo, czy uda się odpowiednie zapisy wprowadzić. Część klientów samodzielnie skarży zasadność umów kredytowych w sądach. Sprawy trwają. Sądy są wprost zalewane pozwami. Tylko do Sądu Okręgowego w Warszawie w okresie od stycznia do grudnia 2018 roku wpłynęło ponad 2500 spraw, co stanowi 25 procent wszystkich pozwów cywilnych.

Sprawdź także:

Paliwo drożeje najszybciej od 8 lat. Kiedy to się skończy?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!