Prawo do grobu. Co jeśli nie będę płacił za miejsce na pochówek?

Prawo do grobu jest uregulowane w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Kiedy można stracić prawo do grobu?

Prawo do grobu. Co jeśli nie będę płacił za miejsce na pochówek?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 maja 2020

Każdy ma możliwość jeszcze za życia wykupić miejsce pochówku na cmentarzu. Jeśli w jednym miejscu ma być pochowanych kilka osób, również będzie to możliwe. Warto jednak pamiętać, by regularnie uiszczać opłaty za grób. Według ustawy o cmentarzach grób może być użyty ponownie do chowania po 20 latach. Nie jest to możliwe, jeśli ktokolwiek zgłosi zastrzeżenie do tego faktu i opłaci koszty za pochowanie zwłok. Opłatę wnosi się na 20 lat. Prawo to może być dowolnie przedłużane.

Oznacza to, że po 20 latach od ostatniego pochówku można ponownie wykorzystać grób, także do pochówku osoby niespokrewnionej. Co istotne, nie znaczy to, że grób automatycznie będzie zajęty na inny pochówek. Dopiero, gdy grób zostanie przeznaczony na miejsce pochówku dla innej osoby, można to miejsce wykorzystać. Zanim to się stanie mamy czas, by zgłosić zastrzeżenia do pochówku innej osoby. Jednocześnie trzeba też dokonać opłaty. Warto pamiętać, że opłata ta obejmuje koszt pochowania zwłok. Nie można więc zażądać opłaty wyższej. Dotyczy to również okresu, kiedy grób nie jest opłacony.

CZYTAJ TEŻCzy szef może zakazać słuchania muzyki w pracy?

Jak przedłużyć rezerwację grobu?

Zgodnie z prawem można zawrzeć z zarządcą cmentarza umowę, która przedłuża termin rezerwacji miejsca dłużej niż na 20 lat. Wtedy nie można użyć grobu do ponownego chowania zanim nie minie termin rezerwacji. Jeśli czas na umowie się skończy albo gdy nie ma umowy, a minie 20 lat, to prawo do grobu nie wygasa. Po prostu zarządca może je przekazać komuś innemu, o ile dotychczasowy właściciel miejsca nie zgłosi sprzeciwu. Jeśli nie doszło do rozporządzenia tym miejscem, to możemy w każdym momencie przedłużyć prawo do grobu, płacąc po prostu za miejsce na kolejne 20 lat. Jeśli nie opłacimy przedłużenia, a miejsce zostanie rozdysponowane do pochówku, to niestety nie możemy żądać przywrócenia tego miejsca. Nawet jeśli utrzymujemy grób w bardzo dobrym stanie i odwiedzamy go regularnie.

Opłata wsteczna za grób

Może się zdarzyć, że zarząd cmentarza chce pobrać od nas opłatę również za czas wstecz. Prawo nie przewiduje możliwości naliczenia takiej opłaty. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaki jest koszt pochówku.

Wykupienie miejsca na cmentarzu

Część administratorów cmentarzy nie daje możliwości wykupienia miejsca. Dopuszcza się wyłącznie rezerwację. Często ustala się też, że opiekun miejsca (grobu) może być tylko jeden. Najczęściej jest to najbliższy członek rodziny zmarłego. Jeśli prawo do miejsca ma kilka osób (np. dzieci zmarłego), to żeby przedłużyć rezerwację inni muszą się tego prawa zrzec tak, by opiekun grobu był jeden.

Warto wiedzieć, że jeśli po 20 latach od pochówku rezerwacja nie została przedłużona, administrator często stara się dotrzeć do opiekuna grobu. Jeśli trudno do niego dotrzeć, często stawia się tabliczkę „grób do likwidacji”. Jeśli przez kilka miesięcy nikt się nie zgłosi, by przedłużyć grób, przekazywany jest do puli grobów, w których można pochować kogoś innego.

CZYTAJ TEŻ Pogrzeb w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne władz kościelnych i państwowych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!