Pracownicze Plany Kapitałowe, od kiedy zaczną obowiązywać?

Mają pomóc w zbieraniu dodatkowych środków na emeryturę. Zobacz, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe.

Pracownicze Plany Kapitałowe, od kiedy zaczną obowiązywać?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 9 kwietnia 2019

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) zostały stworzone, by pomóc w zbieraniu pieniędzy na emeryturę. Są programem powszechnych oszczędności, który prowadzony jest przez pracodawców, pracowników i rząd.

Nie przekonują mało pozytywne prognozy demograficzne, które pokazują, że o godziwej emeryturze możemy tylko marzyć. Zamieszanie z OFE, a także niechęć do dobrowolnego oszczędzania na przyszłość powoduje, że w przyszłości możemy mieć problem z godnym życiem.

Sprawdź też:
 

Jak pisze serwis Instytut Emerytalny „niestety, brak długofalowego myślenia o oszczędzaniu w sytuacji, kiedy średnia życia wydłuża się (dzisiaj w Polsce wynosi ok. 77 lat, według prognoz Eurostatu w 2060 roku sięgnie ponad 85 lat), a wysokość prognozowanych przyszłych emerytur spada (stopa zastąpienia, czyli relacja pierwszej emerytury do ostatniego wynagrodzenia spadnie z 55 proc. w 2016 roku do ok. 26 proc. w 2060 roku – wynika z raportu Komisji Europejskiej) może skutkować brakiem bezpieczeństwa finansowego wielu osób w okresie starości”. Dlatego stworzono Pracownicze Plany Kapitałowe.

Co to jest PPK?

PPK, czyli Pracownicze Programy Kapitałowe to program, który ma pomóc zebrać dodatkowe środki na emeryturę. Jest programem powszechnym. Oznacza to, że do programu należeć będzie każdy pracownik w wieku od 18 do 54 lat, za którego odprowadzane są składki emerytalno-rentowe. Chodzi tu więc o zatrudnionych pracujących na podstawie umów, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu. PPK nie dotyczy samozatrudnionych, a także rolników i służb mundurowych. Do PPK pracownicy będą zapisywani automatycznie.

Sposób funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych określa ustawa z października 2018 roku. Na jej mocy rząd, Polski Fundusz Rozwoju, organizacje pracodawców i związki zawodowe uruchomiły program PPK. Środki z programu mają napędzać gospodarkę, a także dać dodatkowe środki emerytalne.

Sprawdź też:Czy szef może odmówić urlopu?

Wpłaty na PPK będą dokonywane przez pracowników i pracodawcę. Najpierw jednak pracodawca w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wybierze organizację, która będzie zarządzała środkami z PPK. Może wybrać między towarzystwami funduszy inwestycyjnych albo towarzystwami emerytalnymi. Nadzór nad nimi będzie sprawować KNF. Każdy pracodawca będzie musiał obowiązkowo przekazać na PPK 1,5 proc. pensji brutto pracownika. Dobrowolnie będzie można „dołożyć” do konta PPK pracownikowi kwotę do 2,5 proc. pensji.

Umowa PPK będzie obejmowała pracowników zatrudnionych w firmie dłużej niż 3 miesiące. Nie będzie trzeba zawierać pojedynczych umów. Po prostu pracodawca będzie przekazywał listę pracowników wpisanych do PPK.

Kiedy PPK w firmie?

PPK nie będzie wprowadzane od razu. Zależeć ono będzie od tego, ile osób pracuje w danej firmie:

  • W firmach, które na koniec 2018 roku zatrudniały powyżej 250 pracowników, ostateczny termin uruchomienia PPK to 1 lipca 2019 roku.
  • Firma, która daje pracę od 50 do 249 pracownikom musi podpisać taką umowę najpóźniej do 1 stycznia 2020 roku.
  • Jeśli w firmie pracuje od 20 do 49 pracowników, PPK będzie obowiązywać od 1 lipca 2020 roku.
  • Wszystkie pozostałe firmy mają uruchomić PPK od 1 stycznia 2021 roku.

Jeśli firma zatrudniająca mniej niż 10 osób nie będzie chciała założyć PPK, to wszyscy pracownicy w tej firmie będą musieli wyrazić taką wolę (że nie chcą do niego należeć).

PPK nie będzie musiał być również tworzony, jeśli w firmie powstał już Pracowniczy Program Emerytalny, do którego wpływają składki w wysokości przynajmniej 3,5 proc.

Pieniądze zgromadzone w PPK od początku są własnością pracownika. Można z nich będzie skorzystać dopiero po ukończeniu 60 lat. W określonych przypadkach (np. choroby) będzie można je wypłacić wcześniej. Jeśli chcemy kupić mieszkanie i pieniądze te mają być wkładem własnym, to również będzie można z nich wcześniej skorzystać, ale będą one traktowane jak pożyczka.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!