Pożyczka studencka. Kto ma prawo do pożyczki studenckiej?

Zdobycie wykształcenia to nie tylko mnóstwo pracy, ale również wiele wydatków. Wymagające studia uniemożliwiają często pracę zarobkową, a rodzice nie zawsze są w stanie utrzymywać studiujące dziecko. Wówczas pomocą jest pożyczka studencka.

Pożyczka studencka. Kto ma prawo do pożyczki studenckiej?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 23 maja 2019

Pożyczka studencka. Co to jest?

Pożyczka studencka to kredyt udzielany na preferencyjnych warunkach. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i w 90 procent przypadków jest korzystne. Przede wszystkim pieniądze pozyskiwane tą drogą są wyjątkowo nisko oprocentowane (obecnie 0,875 procent w skali roku). Można wybrać, ile miesięcznie chcesz otrzymywać. Maksymalna wartość to 1000 złotych. Student po zakończeniu edukacji ma 2 lata na rozpoczęcie jej spłaty, a w tym czasie banki nie naliczają odsetek. Co więcej, sam okres spłaty jest dwukrotnością okresu pobierania pożyczki, a więc jeżeli otrzymywało się ją przez 5 lat studiów, spłaca się ją przez 10 lat i to w dwukrotnie niższych ratach.

Czytaj również: Starasz się o kredyt hipoteczny — musisz to wiedzieć

Szansą dla osób zdolnych jest możliwość umorzenia nawet połowy zadłużenia. Osoby należące do ścisłego grona najlepszych studentów mogą zwrócić się do banków z takim wnioskiem i istnieje duże prawdopodobieństwo, że część długu zostanie zlikwidowana.

Pożyczka studencka to także duża elastyczność. Jeżeli pomimo skończenia studiów nie będziesz w stanie jej spłacać, możesz wystąpić do banku o zmniejszenie rat, zawieszenie spłaty, a nawet całościowe umorzenie kredytu.

Kredyt studencki

Kredyt studencki jest dostępny dla osób, u których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie jest wyższy niż 2500 złotych netto. Dodatkowym kryterium jest rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25 roku życia. Ten produkt dostępny jest w wielu bankach. Wnioski składać można do 20 października. Tak naprawdę uzyskanie takiego kredytu nie jest skomplikowane. Zaprojektowano go tak, aby wszelkie formalności były jak najbardziej przyjazne i niekłopotliwe.

Czytaj również: Kredyt bez zgody małżonka. Kiedy możesz go wziąć

Komercyjna pożyczka dla studenta

Osoba mająca status studenta może skorzystać również z wielu komercyjnych ofert. Takie pożyczki pozabankowe to szansa dla osób, które dodatkowej gotówki potrzebują także już w trakcie trwania roku akademickiego. Studiowanie zaoczne, materiały do nauki, nauka języków obcych – są to kwestie, które naprawdę sporo kosztują. Tymczasem okazać się może, że inwestycja w edukację jest naprawdę bardzo opłacalna. Nakłady na nią poniesione później się zwrócą.

Banki niechętnie udzielają kredytów studentom, ponieważ ci rzadko kiedy są zatrudnieni na umowę o pracę. Czasami także pożyczka studencka jest potrzebna bardzo szybko, a procedury bankowe są długotrwałe. O pożyczkę udzielaną przez jedną z instytucji finansowych może się starać sam student, nie musi w tym celu angażować na przykład swoich rodziców. Zazwyczaj wystarczy mieć ukończone 18 lat. Pożyczki przez internet są często udzielane po prostu na dowód. Dlatego student, który sobie jedynie dorabia, pracując na przykład na umowę zlecenie lub o dzieło, także ma szanse na zyskanie jej. Takie pieniądze otrzymuje się z przeznaczeniem na dowolny cel, nie jest to weryfikowane.

Nierzadko w ofercie firm, które udzielają tak zwanych chwilówek, pierwsza pożyczka jest całkowicie darmowa. Oznacza to, że oddaje się dokładnie taką samą kwotę, jaką się pożyczyło. Nie ma w tym również żadnych ukrytych opłat dodatkowych. Minusem tego jest fakt, że taką pożyczkę należy zwrócić dość szybko, zazwyczaj po 30 dniach i to, że dostępna jest tylko jednorazowo dla nowych klientów. Jest sens w jej zaciąganiu tylko wówczas, kiedy ma się pewność otrzymania dodatkowej gotówki w okresie spłaty zadłużenia. W innym wypadku jest się narażonym na bardzo wysokie koszty przeterminowania pożyczki. Traktować się ją więc powinno jako ostateczność.

Pożyczka studencka może mieć różną formę, co przekłada się również na jej oprocentowanie i opłacalność. Z pewnością ofert tego typu na rynku nie ma wiele. Przed zaciągnięciem takiego zobowiązania należy rozważyć wszelkie za i przeciw.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!