Pożyczka na święta. O czym warto pamiętać, aby nie stracić umiaru w szaleństwie zakupowym?

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Pożyczki na święta to zwykłe pożyczki gotówkowe, obudowane marketingowo w skojarzenia związane ze świętami. Takie produkty są łatwo dostępne, a przez to drogie i… nie dla każdego. Jak nie dać się wkręcić w zakupowe szaleństwo? Zanim weźmiesz pożyczkę na święta, policz dokładnie, ile faktycznie potrzebujesz pieniędzy i do wydatków dolicz jeszcze koszty samej pożyczki. 

Każde święta to spore wydatki. Szczególnie okres Świąt Bożego Narodzenia to szał zakupów. Dla sprzedawców to żniwa. Są sklepy, w których nawet 70 proc. rocznego obrotu generowane jest w grudniu. Wiele osób łatwo wpada zakupowe szaleństwo i kupuje o wiele za dużo. A ponieważ pieniądze w portfelu wydawane są wtedy szybko, są i tacy, którzy decydują się na wzięcie pożyczki. Jesteśmy zachęcani reklamami świątecznych kredytów, niskich rat i spłat dopiero po Nowym Roku. Jak nie stracić umiaru w szaleństwie zakupowym?

Święta Bożego Narodzenia wymagają sporych wydatków: na zakupy, wystrój domu, prezenty i przygotowanie spotkań z rodziną. Mimo to, bardzo niewiele osób odkłada pieniądze na święta z wyprzedzeniem. Znacznie częściej zdarza się, że ulegamy perswazji sprzedawców i kupujemy więcej niż potrzebujemy. Przy okazji zadłużamy się.

Pożyczka na święta – jak działa?

Pożyczka na święta to zwykła pożyczka gotówkowa udzielana na dowolny cel (zwykle wydatki związane ze świętami). Udzielana jest przez bank lub firmę pożyczkową. Klient podpisuje umowę i może korzystać z pieniędzy. Warto pamiętać, że pożyczka taka jest objęta ustawą o kredycie konsumenckim. Dzięki temu klient ma prawo odstąpić od takiej umowy w ciągu 14 dni. Jeśli pożyczka nie będzie przyznana, to klient może zażądać zwrotu wszystkich kosztów.

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę na święta, koniecznie sprawdź warunki takiego finansowania. Podstawą będzie RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To całkowity koszty pożyczki, który musimy ponieść w skali roku. RRSO to prowizja, oprocentowanie, a także wszystkie inne opłaty doliczane do pożyczki (np. konieczne ubezpieczenie).

Najtańsza pożyczka na święta – na co uważać?

W okresie przedświątecznym swoją marketingową ofensywę prowadzą banki i firmy pożyczkowe. Nie wszystkie takie pożyczki są złe. Jeśli faktycznie podejdziemy do nich z głową, może to być dobry sposób na sfinansowanie większych, nieprzewidzianych wydatków. Zasadą, o której nie możemy zapomnieć jest to, że im łatwiej pożyczkę dostać, tym będzie ona droższa.

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę świąteczną, koniecznie przejrzyj projekt umowy kredytowej. Przedstawiciel banku lub firmy pożyczkowej musi pokazać ci ją zanim podpiszesz dokument. Zwróć też uwagę na harmonogram spłat. Dowiedz się z nich, ile co miesiąc będzie trzeba oddawać bankowi.

W przypadku pożyczki na święta zawieranej przez internet, dobrze jest sprawdzić dokładnie dane podmiotu, który oferuje finansowanie. Może się okazać, że firma pożyczkowa zarejestrowana jest za granicą, a tylko strona internetowa jest po polsku. Jeśli podmiot jest zagraniczną firmą, może podlegać prawodawstwu innego kraju. Wtedy ochrona praw konsumenckich może być trudniejsza.

Na początek sprawdź więc, czy firma pożyczkowa jest zarejestrowana na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Musi być wpisana na listę instytucji pożyczkowych.

Jeśli pożyczki udziela niewielka prywatna firma, prowadzona w formie działalności gospodarczej, to formalnie nie jest to firma pożyczkowa. Nie będzie więc w takiej sytuacji obowiązywała nas ochrona związana z ustawą o kredycie konsumenckim.

Pułapki kredytu na święta

Naszą uwagę powinny wzbudzić wszelkie opłaty, które musimy ponieść jeszcze zanim otrzymamy umowę. Sprawdź dokładnie, za co musisz zapłacić. Pamiętaj, że jeśli firma pożyczkowa nie chce żadnego zaświadczenia o dochodach, nie sprawdza, czy jesteś w stanie spłacić pożyczkę, powinna "zapalić ci się lampka ostrzegawcza".

Pamiętaj, że jeśli tekst umowy jest bardzo skomplikowany, nie rozumiesz konkretnych zapisów, to koniecznie poproś o wyjaśnienie firmę pożyczkową. Nie podpisuj umowy, jeśli wszystko nie jest dla ciebie całkiem jasne.

Musisz też wiedzieć, że szybka pożyczka jest droga. To, że produkt finansowy reklamowany jest z wykorzystaniem świątecznych motywów, nie oznacza, że jest to całkiem nowy produkt. „Świąteczna pożyczka” czy „kredyt na Święta” to często standardowe produkty finansowe, czyli bardzo drogie pożyczki.

W przypadku pożyczki na święta warto bardzo dobrze skonfigurować parametry takiego produktu. Policz dokładnie, ile pieniędzy potrzebujesz. Oszacuj, ile musisz wydać na zakupy spożywcze, ile na prezenty i inne wydatki. Policz te kwoty realnie. Jeśli decydujesz się na pożyczkę, to całą kwotę wydasz według rozliczenia, a nie przypadkowo.

Na koniec pamiętaj o tym, że pożyczkę będzie trzeba spłacić. Musisz więc uwzględnić wysokość raty w budżecie na kolejne miesiące.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!