Polacy na równi z Niemcami. Koniec z gorszej jakości produktami wysyłanymi do nas przez duże koncerny. Co tak naprawdę to oznacza?

Na początku roku to zapowiadali, a teraz przegłosowali. Parlament Europejski zdecydował się na wprowadzenie produktów, które zakazują sprzedawania produktów „podwójnej jakości”. Co to tak naprawdę oznacza?

Polacy na równi z Niemcami. Koniec z gorszej jakości produktami wysyłanymi do nas przez duże kon
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 kwietnia 2019

Zmiana wprowadzona przez Parlament Europejski jest bardzo ważna. Zakazane ma być np. sprzedawanie w krajach Unii produktów pod tą samą marką jednak różniących się składem.

Po tym, jak została przegłosowana nowelizacja prawa, takie praktyki nie będą dozwolone. Co na to polscy politycy? Premier Morawiecki zwrócił kilka dni temu uwagę, że "mamy do czynienia z nierównanym traktowaniem państw członkowskich”. Jak mówił, polskie produkty, np. jabłka czy truskawki "muszą mieć takie same szanse trafiania na europejskie stoły, europejskie półki, jak jabłka innych krajów zachodniej Europy, jak truskawki hiszpańskie czy włoskie".

Produkty gorszej jakości w Polsce?

O co chodzi dokładnie? Pisaliśmy już o tym w prawiekonsumenckim. Unia Europejska od 2017 roku finansuje program, w ramach którego inspekcje handlowe w krajach UE porównują tysiące par produktów. Z analiz wynika, że co najmniej kilkanaście procent wyrobów noszących identyczne nazwy i tak samo opakowanych, różni się składem i właściwościami.

Sprawdź także:

Dlaczego ceny owoców i warzyw są takie wysokie? Kto na tym zarabia najwięcej?

Takich podwyżek nikt się nie spodziewał. Inflacja szaleje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod koniec 2017 roku po raz pierwszy porównał jakość produktów spożywczych w Polsce i w Niemczech. Zakupiono 37 par artykułów żywnościowych w polskich i niemieckich sklepach. W czterech przypadkach stwierdzono dużą różnicę w jakości:

  • Chipsy paprykowe Crunchips – mimo identycznego opakowania, w polskich sklepach jest o 25 g mniej chipsów. Polskie — smażone na oleju palmowym zawierały glutaminian monosodowy, miały wyższą zawartość tłuszczu. Niemieckie – na oleju słonecznikowym, były bez wzmacniacza smaku. Producent dodał do nich proszek pomidorowy i serowy – czego zabrakło w polskich.
  • Serek Almette z ziołami – na obu opakowaniach była informacja: „100% naturalne składniki”. Niemiecki serek wyprodukowany był z twarogu, ziół, cebuli, czosnku i soli. Polski – zawierał twaróg, odtłuszczone mleko w proszku, cebulę, sól, czosnek, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, zioła (0,1 proc.), naturalne aromaty. Regulator kwasowości, jako substancja dodatkowa, przeczył napisowi na opakowaniu, że serek Almette zawiera „100% naturalne składniki”.
  • Czekolada Milka z orzechami – w polskich sklepach miała mniej orzechów niż na rynku niemieckim.
  • Lipton Ice Tea Peach – w produkowanej na rynek polski było mniej ekstraktu z herbaty. Ponadto zawierała cukier, fruktozę i słodzik. Na rynku niemieckim – producent dodał tylko cukier.

Po raz drugi porównania żywności dokonano w II kwartale 2018 roku. UOKiK porównał jakość tych samych produktów oferowanych konsumentom w Polsce i Europie Zachodniej i okazało się, że w niektórych przypadkach stwierdzono różnice, np. chipsy niemieckie smażono na oleju słonecznikowym, a polskie — na palmowym. Sprawdzono 101 par produktów. Istotne różnice, jak podał UOKiK, dotyczyły 12. "Zauważyliśmy, że np. żelki Haribo produkowane na polski rynek mają więcej smaków jabłkowych i cytrynowych, a na niemiecki – truskawkowych i ananasowych, kawa Nescafe Classic jest mocniejsza u naszych zachodnich sąsiadów" — wyjaśniono. UOKiK zaznaczył, że próba jest zbyt mała, żeby odnosić je do całego rynku.

Koniec "niemieckich" proszków

Przepisy są ważne o tyle, że dotyczą nie tylko polskich konsumentów, ale i tych z innych krajów naszego regionu. Kontrowersje budzi fakt, że produkty określonych firm sprzedaje się pod tą samą nazwą w różnych krajach, ale mają one inny skład Sami producenci przekonują, że takie postępowanie to efekt specyfiki konkretnych rynków. W rzeczywistości jest to jednak próba skierowania do naszego kraju produktów znacznie gorszej jakości.

Co nowe przepisy zmienią? Przede wszystkim nakładają obowiązek ujednolicenia składu produktów. Nie znaczy to jednak, że globalne koncerny odpuszczą tak łatwo. Wystarczy bowiem, że zmienią nazwę konkretnego produktu i już będą mogły zachować w nim obecny skład. Unijne przepisy zakładają, że producenci będą mogli dodawać do produktów np. lokalne owoce i warzywa. Wtedy jednak będzie trzeba umieścić o tym informację na opakowaniu.

Jak przełoży się to na konsumentów? Naszym zdaniem na polskim rynku pojawi się wiele „odpowiedników” markowych produktów. Producenci bowiem nie tak łatwo zrezygnują z dotychczasowych procedur.

Nowe przepisy popiera większość Polaków. Aż 59 proc. Polaków oceniło w sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu" gorzej jakość produktów oferowanych w Polsce od tych, które są sprzedawane w sklepach na Zachodzie, a 51 proc. ankietowanych, którzy wskazali na problem istnienia podwójnej jakości, czuje się dyskryminowanymi w Europie.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!