Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości

Czy zawsze trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości?

Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości
  • Iga Gradzka
  • /
  • 14 marca 2019

Kiedy należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu nieruchomości?

W momencie zakupu nieruchomości liczyć się należy z tym, że sama cena sprzedaży i ewentualnego remontu nie jest ostatecznym wydatkiem. W momencie zakupu pojawia się niestety więcej kwot koniecznych do uiszczenia. Jest to przede wszystkim taksa notarialna za zawarcie umowy ze sprzedającym, a także podatek.  

Przy zakupie nieruchomości spotyka się z dwoma rodzajami podatku:

  • podatkiem od towarów i usług,
  • podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czym się różnią i kiedy należy je opłacić?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Transakcja zakupu zawierana pomiędzy osobami fizycznymi rodzi obowiązek opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Dochodzi do tego podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, czyli wówczas, kiedy decydujesz się na zakup nieruchomości od osoby prywatnej, za pośrednictwem agencji lub bezpośrednio. Stroną odpowiedzialną za jego opłacenie jest kupujący.

Czytaj też:
 
 

Konieczność jego opłacenia pojawia się w momencie zawarcia umowy. Jeżeli jednak dochodzi do zawarcia umowy przedwstępnej, obowiązek opłacenia podatku pojawia się dopiero w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej. Jest to moment, kiedy prawa własności są rzeczywiście przenoszone na nabywcę. Taki zapis widnieje w artykule 3 ustęp 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ile wynosi podatek?

2% rynkowej wartości nieruchomości to kwota, którą należy przygotować na opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Co ważne, wyliczenia wysokości tej kwoty ani jej opłacenia nie dokonuje się samodzielnie, a zajmuje się tym notariusz. Dlatego pieniądze wpłaca się notariuszowi w chwili podpisania umowy.

Oczywiście tę wartość można sobie wcześniej policzyć, na przykład w internetowym kalkulatorze, aby dobrze przygotować do zakupu również pod względem finansowym i wiedzieć, ile konkretnie wyniosą koszty.

Czytaj też:

e-PIT a ulga na dzieci. Niewykorzystana w całości ulga na dzieci? Sprawdź, co zrobić

Jak odliczyć darowiznę w rozliczeniu podatkowym

Dajesz na WOŚP? Zobacz jak możesz rozliczyć taką darowiznę

Kiedy nie ma podatku od czynności cywilnoprawnych?

Jeżeli cała transakcja jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, czyli podatkiem VAT, nie trzeba już opłacać podatku od czynności cywilnoprawnych. Wówczas po prostu wartość kupowanej nieruchomości podawana jest w kwocie brutto. Dzieje się tak, jeżeli dom lub mieszkanie, a także działka są kupowane od dewelopera albo od spółdzielni mieszkaniowej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Samo opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie jest niestety końcem wydatków przy zakupie mieszkania lub domu. Liczyć się należy także z opłatą notarialną wraz z doliczonym do niej podatkiem VAT 23%, wpisem prawa własności w księgę wieczystą, wpisem hipoteki zwykłej w księgę wieczystą oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej. Przy zakupie nieruchomości za 300 tysięcy złotych może to dać łącznie kwotę nawet 10 tysięcy złotych dodatkowych opłat.

W przypadku, jeżeli nieruchomość kupowana jest na kredyt hipoteczny to nadal nie koniec kosztów, ponieważ dodatkowo trzeba będzie zapłacić także za jej ubezpieczenie, opłacić prowizję banku etc., a nie zawsze są to wartości kredytowane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!