Oszczędzanie na emeryturę. Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę?

Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę? Jeśli jesteś podobny do większości Polaków, nie znasz na to odpowiedzi. Istnieją jednak sposoby, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze. Poniżej znajdziesz wskazówki, co możesz zrobić, aby poprawić swoją zdolność do oszczędzania i jakie cele powinieneś osiągnąć dzisiaj, niezależnie od wieku i sytuacji finansowej.

Oszczędzanie na emeryturę. Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 maja 2019

 Oszczędzanie  na emeryturę wcale nie musi wiązać się z olbrzymimi poświęceniami. Każdy jest inny, więc potrzeby emerytalne będą się różnić. Ale w końcu wszyscy potrzebujemy poduszki, aby sfinansować ostatnią część naszego życia. Zapewniam, że bardzo niewielu pracuje aż do końca.

Ile pieniędzy potrzebujesz na emeryturę?

Zaleca się pewne poziomy oszczędności emerytalnych w miarę starzenia się. Na przykład w wieku 30 lat powinieneś mieć zaoszczędzoną co najmniej roczną pensję. Kiedy skończysz 40 lat, powinieneś mieć trzykrotne wynagrodzenie roczne. W wieku 50 lat powinieneś mieć sześciokrotnie więcej, niż zarabiasz rocznie na emeryturę. Zanim skończysz 60 lat, celem jest zaoszczędzenie ośmiokrotności twojej pensji – i osiągnięcie 10-krotności twojej pensji w wieku 67 lat.

Czytaj również: Bilans pierwszego roku RODO. Jest lepiej? Wyjątkowy raport

Jak zmaksymalizować oszczędności w budżecie?

Trzymanie się ścisłego budżetu nie oznacza, że ​​nie powinieneś także przyczyniać się do przejścia na emeryturę. Nawet przy ograniczonych zasobach istnieją sposoby na zmaksymalizowanie oszczędności, dzięki czemu nie znajdziesz się pod wodą.

Jedną z sztuczek, która może ułatwić oszczędzanie z miesiąca na miesiąc, są automatyczne wpłaty. Jeśli nigdy nie zobaczysz, jak pieniądze trafiają do Twoich oszczędności, nie będziesz miał okazji ich wydać.

Innym sposobem skierowania większej ilości środków na oszczędności emerytalne podczas pracy z budżetem jest zmniejszenie wydatków. Szukaj miejsc w swoim budżecie, które możesz zminimalizować lub rozejrzyj się za lepszymi stawkami, za rzeczy takie jak artykuły spożywcze, narzędzia i wydatki uznaniowe. Następnie wpłać te dodatkowe pieniądze na konto oszczędnościowe, aż zaczniesz osiągać cele oszczędnościowe.

Oszczędności czy dodatkowy dochód?

Jeśli nie widzisz żadnych opcji redukcji kosztów, możesz zamiast tego spróbować znaleźć dodatkowy dochód. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na pracę na własny rachunek, pracę w niepełnym wymiarze godzin, czy opcję dochodu pasywnego, kilka dodatkowych godzin w tygodniu może skutkować zdrową wpłatą bezpośrednio na twoje oszczędności.

Czytaj również: Czy płyta indykcyjna się opłaca?

Ważne jest, aby teraz zintegrować metody oszczędnościowe z budżetem, aby ty i twoja rodzina mogliście czerpać korzyści długoterminowe.

Wiele osób decyduje się na dodatkowe źródło dochodu, które będzie wsparciem w okresie emerytalnym. Często decydują się na wcześniejszy zakup mieszkania, które następnie jest wynajmowane, przynosząc w miarę pewny, niewielki, ale stały dochód. Równie pewne są konta oszczędnościowe i lokaty, na których zysk jest wprawdzie nieduży, ale zachęcają one do stałego oszczędzania.

Szacuje się, że powinno się odkładać na emeryturę 10% swojej pensji. Możesz dokonać symulacji, dzięki której przekonasz się, jak wiele wynosiła będzie twoja przyszła emerytura. Porównując ją do obecnego poziomu życia i prognozowanego wieku życia, łatwiej jest przeliczyć, o jakiej kwocie powinna być mowa.

Jak oszczędzać po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Gdy osiągniesz wiek emerytalny i nadszedł czas, aby skorzystać z oszczędności, nadal istnieją sposoby na zaoszczędzenie i maksymalne wykorzystanie swoich zarobków. Świadczenia z Ubezpieczeń Społecznych mogą być głównym czynnikiem w funduszu emerytalnym. W oparciu o rok urodzenia, uprawnienia do pełnych świadczeń mogą się różnić, ale powinieneś rozważyć najlepszą opcję dla ciebie.

Dodatkowe oszczędności dla emerytów        

Kiedy zaczniesz korzystać z zapisanych pieniędzy na emeryturę, określ najlepszy czas dostępu do środków w każdym z nich. Przemyśl, jaki procent przeznaczysz na opiekę zdrowotną, jaką część na przyjemności, np. wakacje, a jaką – po prostu na codzienne życie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!