Opłaty kartą będą jeszcze niższe

Mastercard i Visa obniżą średnio o 40 proc. swoje opłaty interchange w Europie dla kart wydanych w innych miejscach na świecie – informuje Komisja Europejska.

Opłaty kartą będą jeszcze niższe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 kwietnia 2019

Mastercard i Visa zdecydowały się na obniżenie prowizji, którą sprzedawcy płacą wystawcom kart. Opłaty interchange pobierają banki, które należą do systemów kart płatniczych, takich jak Visa i Mastercard. A obie te firmy wspólnie kontrolują sporą część rynku.

Sprzedawcy koszty tych opłat przerzucają często na klientów, doliczając je do cen sprzedawanych towarów. Oczywiście w Unii Europejskiej takie opłaty muszą być jednakowe dla wszystkich krajów.

Takie prawo nie dotyczy jednak opłat, które są tzw. opłatami ponadregionalnymi. Chodzi np. o sytuację, gdy turysta spoza Unii Europejskiej płaci kartą np. Warszawie. Wtedy takie opłaty mogą być znacznie wyższe. Jeśli nie ma umowy dwustronnej między bankami, to stosuje się domyślny poziom ponadregionalnego interchange. Nie mają na niego wpływu ani konsumenci, ani detaliści. W związku z tym Komisja Europejska zobowiązała obie firmy do obniżenia tych opłat. Pod naciskiem Komisji Europejskiej Mastercard i Visa ograniczyły swoje opłaty intercharge.

W przypadku płatności dokonywanych w sklepach mają one wynosić 0,2 proc. wartości transakcji przy płatności kartą debetową i 0,3 proc. przy płatności kartą kredytową.

W przypadku płatności online opłaty mają wynosić maksymalnie 1,15 proc. i 1,5 proc.

Limity dotyczą kart Mastercard, Maestro, Visa, Visa Electron i V-PAY. Komisja jest pierwszym na świecie organem ds. konkurencji, która zajęła się dokładnie tym problemem.

Czytaj też:

Jak zareklamować kartę płatniczą?

Co to jest chargeback?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!