Obowiązek nr 20 - interoperacyjność treści cyfrowych

Obowiązek ten dotyczy konieczności poinformowania konsumenta o wpływie, jaki treści cyfrowe mogą mieć na jego urządzenie elektroniczne, jeśli jest to istotne ze względu na sposób funkcjonowania sprzętu albo samego materiału.

Nośnik cyfrowy pendrive

Art. 12 ustawy o prawach konsumenta

1. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa przedsiębiorca ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o:

20) mających znaczenie interoperacyjnościach treści cyfrowych ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, o których przedsiębiorca wie lub powinien wiedzieć;

Jest to obowiązek wynikający z poprzedniego — czyli informowania o funkcjonalności treści cyfrowych oraz technicznych środkach ich ochrony. Zobowiązuje on sprzedawcę do określenia wymogów sprzętowych i programowych jakie musi spełnić konsument, aby mógł korzystać z zakupionej treści.

Konsument powinien być zatem w praktyce poinformowany o wymogach i wpływie jaki treści cyfrowe mogą mieć na jego urządzenie elektroniczne, jeśli jest to istotne ze względu na sposób funkcjonowania sprzętu albo samej treści cyfrowej.

Przykładowo jeżeli przedmiotem umowy jest program antywirusowy, który nie będzie działać poprawnie w przypadku, gdy inny program tego typu jest zainstalowany na danym komputerze, przedsiębiorca powinien wyraźnie poinformować o tym.

Konsument musi zatem wiedzieć o takich interakcjach, bo od tego zależeć może jego decyzja o zakupie.

Znajomość sprzedawanego towaru jest więc zatem kluczowa, mając na uwadze stwierdzenie w zakresie wiedzy jaką powinien posiadać sprzedawca. W praktyce tego typu informacje powinien dostarczyć producent lub dystrybutor danej treści cyfrowej.

Zwolnienie z odpowiedzialności

Częstym błędem jaki popełniają przedsiębiorcy jest próba zwolnienia się z odpowiedzialności za prezentowane informacje na stronie internetowej, w szczególności w zakresie specyfikacji technicznej. Najczęściej spotykanym wytłumaczeniem jest brak informacji od producentów o zmianach jakie są przez nich wprowadzane w zakresie funkcji np. programu. Niestety takie zwolnienie się przedsiębiorcy jest nieskuteczne. Co więcej wielokrotnie tego typu działania zostały uznane za klauzule niedozwolone.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!