Nowy rodzaj tablic rejestracyjnych już dostępny

Zielone znaki na białym tle, od czwartku (11.07) na polskich drogach pojawił się nowy rodzaj tablic rejestracyjnych ułatwiających tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów. Nowe prawo umożliwia firmom prowadzenie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej (w Polsce lub za granicą) pojazdami. To spore ułatwienie pozwalające na jazdy próbne z klientami poza placem, bez konieczności wcześniejszej rejestracji samochodu w urzędzie.

Nowy rodzaj tablic rejestracyjnych już dostępny
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 lipca 2019

Profesjonalne Tablice Rejestracyjne – co to takiego?

Profesjonalne Tablice Rejestracyjne znane są już m.in. osobom, które sprowadzały samochód z zagranicy. W Niemczech to rozwiązanie funkcjonuje już od wielu lat. Wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce poprzedzone było długimi staraniami branży motoryzacyjnej w naszym kraju. Trudno się temu dziwić. Nowe rozwiązanie pozwala na ogromne ułatwienia dla firm. Dzięki niemu będzie można zaoszczędzić dużo czasu, ograniczając wizyty w urzędzie do niezbędnego minimum. Biało-zielone tablice przede wszystkim umożliwią legalne, czasowe użytkowanie pojazdów w ruchu drogowym.

Czy warto wymienić tablicę rejestracyjną po kolizji?Czy warto wymienić tablicę rejestracyjną po kolizji? Martyna Kowalska

Kto może otrzymać profesjonalne tablice rejestracyjne?

Nowy rodzaj tablic rejestracyjnych wprowadza nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wchodzi w życie 11 lipca br. Wprowadza ona tzw. profesjonalne tablice rejestracyjne oraz profesjonalny dowód rejestracyjny. Szczegółowe zapisy zawarte są w specjalnym rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury (Dz. U. Z 2019 r. poz. 546) Sprawdź tutaj

Jak wyjaśnia resort infrastruktury — Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów.

Tablica rejestracyjna wielokrotnego użytku

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta (lub w przypadku miast na prawach powiatu – prezydent miasta). Będzie mógł podjąć stosowną decyzję po wypełnieniu przez podmiot uprawniony określonych w prawie formalności. Jak informuje resort infrastruktury, taka rejestracja będzie obowiązywała rok. Firmy korzystające z tej możliwości mogą zamówić nie więcej niż 100 blankietów dowodu rejestracyjnego do późniejszego wypełnienia. Ich użytkowanie będzie możliwe jedynie w określonych prawem okolicznościach – jeżeli przedsiębiorca przekaże blankiety osobie trzeciej, starosta będzie mógł uchylić decyzję o czasowej rejestracji pod rygorem natychmiastowej wykonalności.

Profesjonalny dowód rejestracyjny zachowa ważność przez 30 dni od daty jego wypełnienia. Wyjątek stanowią np. jednostki badawcze producenta, w przypadku których taki dokument będzie ważny przez pół roku. Ministerstwo tłumaczy to czasem potrzebnym na procedury i badania homologacyjne, które trwają zwykle ponad miesiąc.

Podmiot uprawniony będzie miał 30 dni na zwrot blankietów, dowodów rejestracyjnych oraz tablic  do starostwa w przypadku wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów. Niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z karą pieniężną.

Na tym nie kończą się obowiązki podmiotów korzystających z biało-zielonych tablic. Będą one musiały prowadzić wykaz pojazdów użytkowanych w ruchu drogowym pod danym numerem. Docelowo taka ewidencja będzie prowadzona przez internet dzięki połączeniu z centralną ewidencją pojazdów. Wszelkie zaniedbania tego obowiązku również będą wiązały się z karami.

Posiadacze małych tablic mogą mieć problemPosiadacze małych tablic mogą mieć problem Michał Górecki

Ile kosztuje profesjonalna rejestracja?

Na ostateczną cenę takiego rozwiązania składają się dwa elementy. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wynosi 100 zł. Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego trzeba zapłacić 10 zł.

Jazda próbna z profesjonalnymi tablicami

Zgodnie z nowymi przepisami dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także przez klienta — osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika – informuje resort infrastruktury.

Sprawdź swoją wiedzę o reklamacjachSprawdź swoją wiedzę o reklamacjach Rafał Stępniewski

Jakie informacje zawiera profesjonalny numer rejestracyjny?

Jak napisano we wspomnianym wcześniej, rozporządzeniu ministra infrastruktury, na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej znajduje się wytłoczony profesjonalny numer rejestracyjny barwy zielonej na białym tle.

Pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa. Kolejne dwie cyfry w przedziale od 01 do 99 stanowią wyróżnik powiatu. To oznacza, że profesjonalna tablica zaczynająca się od kodu W37 została wydana w Warszawie, S16 w Sosnowcu, zaś P05 – w Poznaniu. Numerację przydzieloną powiatom zawiera tabela w załączniku numer 8 do rozporządzenia. Kolejnych pięć znaków stanowi wyróżnik przydzielony dla pojazdów w decyzji starosty. Co ważne litera P znajdująca się na trzeciej pozycji od końca jest niezmienna – oznacza po prostu – profesjonalną tablicę. Tablice będą zawierały także tzw. euroband czyli niebieski pasek po lewej stronie tablicy z unijnymi gwiazdami oraz oznaczeniem PL.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!