Nowy dowód osobisty 2019

Nowy dowód osobisty wchodzi w życie od 4 marca 2019 roku. Zmieni się nie tylko jego wygląd, ale także funkcjonalność, ponieważ przestanie on być jedynie plastikowym dowodem tożsamości. Zamiast tego zostanie wzbogacony w specjalny czip. Na nim zostaną zapisane wszelkie dane właściciela.

dowod osobisty
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2019

Czym różnić się będzie nowy dowód?

E-dowód przestanie pełnić funkcję wyłącznie dowodu tożsamości. Dzięki wmontowanemu w niego czipowi możliwe będzie również podpisywanie nim dokumentów elektronicznych, a także potwierdzanie swojej obecności w placówkach medycznych. Kolejny atut to np. przechodzenie przez bramki na lotniskach na terenie Unii Europejskiej. Dzięki niemu będzie można logować się również na wszelkich portalach urzędniczych. Zdjęcie w nowym dowodzie będzie biometryczne. Pojawią się na nim takie same dane jak na dotychczas obowiązującym.

Tak szerokie spectrum zastosowania jest możliwe za sprawą czipa. Wówczas petent będzie musiał jedynie przyłożyć go do czytnika i wprowadzić indywidualny numer PIN, podobnie jak obecnie ma to miejsce przy płaceniu zbliżeniowo. Warstwa elektroniczna nie jest widoczna na pierwszy rzut oka przy korzystaniu z dowodu elektronicznego.

Czytnik umożliwiający odczytanie danych z elektronicznego dowodu musi być specjalny, zgodny z wymaganiami. Najlepsza opcja to wybór czytnika wydanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Czytaj też:

Prawo 14 dni na odstąpienie od zakupy w internecie — kiedy przysługuje?

Zwolnienia lekarskie 2019

Kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej — jakie masz prawa?

Jak złożyć wniosek o nowy dowód?

Wnioski o nowy elektroniczny dowód osobisty składać można od 4 marca 2019 roku. Już po kilku dniach będą one gotowe do odbioru. Wniosek złożyć można osobiście lub elektronicznie, tak samo, jak miało to miejsce do tej pory.

Zmiany są już wdrażane. Jak na razie przeszkolono 5000 urzędników. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że do czasu wdrożenia pełnych zmian, wszystkie instytucje, w których ma być możliwe wykorzystanie e-dowodów, będą na to już gotowe.

Korzystanie z e-dowodu nie jest jednak konieczne. Osoby, które nie chcą, nie muszą wykorzystywać jego dodatkowych funkcji i pozostaną one zablokowane. Będzie je można w każdym momencie odblokować, jeżeli pojawiłaby się taka konieczność.

Zakłada się, że w przyszłości e-dowód będzie miał jeszcze więcej funkcji. Przydać się może chociażby w kontaktach biznesowych. Z czasem możliwe ma się stać na przykład sprawdzanie wpisu do KRS.

Wprowadzenie e-dowodu osobistego było sugerowane już kilka lat temu. Ministerstwo Cyfryzacji uspokaja, że system jest przygotowany do swojego startu w krótkim czasie. Tak naprawdę jednak wszystko okaże się dopiero po dacie jego wprowadzenia, a właściwie kilka dni później, kiedy dowód odbiorą pierwsi użytkownicy i będą mieli możliwość sprawdzić, jak naprawdę działa.

Posiadacze standardowych dowodów nie muszą się jednak martwić – one nadal pozostaną ważne. Dlatego proces wymiany dowodów osobistych u wszystkich Polaków przeciągnie się aż do roku 2029. Takie elektroniczne dowody funkcjonują już w wielu krajach należących do Unii Europejskiej i dobrze się tam sprawdzają.

Czytaj też:

Co to jest chargeback?

10 sposobów na bezpieczeństwo w sieci

Jak zareklamować kartę płatniczą?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!