Nadchodzą spore zmiany dla użytkowników elektrycznych hulajnóg. Karta rowerowa będzie obowiązkowa?

Seria wypadków z udziałem użytkowników e-hulajnóg skłania polskie Ministerstwo Infrastruktury do uregulowania tego rynku. Wszyscy jeżdżący na tych pojazdach będą traktowani jak rowerzyści. Znaczy to, że będą musieli poruszać się np. po ścieżkach dla rowerów.

Nadchodzą spore zmiany dla użytkowników elektrycznych hulajnóg. Karta rowerowa będzie obowiązk
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 czerwca 2019

E-hulajnogi — prawo

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, UTO (urządzenia transportu osobistego) napędzane elektrycznie będą zakwalifikowane jako pojazdy i będą plasowane w hierarchii prawnej na zasadach podobnych, jak rowery. Oznacza to zarówno podobne prawa, jak również szereg obowiązków.
Podczas konferencji prasowej, minister Andrzej Adamczyk przekonywał, że resortowi infrastruktury zależy na uporządkowaniu kwestii związanych z UTO. 
 
 

Wypadki na e-hulajnogach

Wszystko dlatego, że takie pojazdy są już dziś realnym zagrożeniem dla innych użytkowników dróg i chodników. Oczywiście resort docenia popularność elektrycznych hulajnóg, które usprawniają poruszanie się w dużym mieście, ale zdają sobie sprawę, z zagrożeń, jakie za sobą niosą. Parametry w ruchu dla e-hulajnóg zostały określone na maksymalnie 0,9 m szerokości, 1,25 m długości, masa nie może przekraczać 25 kg, a prędkość konstrukcyjna zostanie ograniczona do 25 km/h. Jak tłumaczy Rafał Weber, ich użytkownicy będą zobowiązani do poruszania się infrastrukturą rowerową. Z jezdni będą mogli korzystać pod warunkiem, że jezdnia jest przeznaczona do jazdy maksymalnie 30 km/h.

Jazda e-hulajnogą po chodniku

Wyjaśnił również, że z chodników użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą mogli korzystać, gdy nie ma infrastruktury rowerowej lub na sąsiadującej jezdni jest ponad 30 km/h dopuszczalnej prędkości.
Zgodnie z nowelizacją jazda na e-hulajnogach będzie dozwolona dla osób powyżej 10 lat, które mają kartę rowerową. Dorośli nie będą musieli mieć żadnego dodatkowego dokumentu. Co istotne regulacje prawne nie będą dotyczyć zwykłych hulajnóg, napędzanych siłą mięśni. 
 
 
Nowelizacja dotyczy zmian w ustawie prawo o ruchu drogowym oraz ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Podobne zmiany w prawie wprowadza lub wprowadziło już kilka innych krajów w Europie (m.in Francja i Niemcy).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!