Mandat za brak biletu MPK. Czy mogę go nie płacić?

Dostałeś mandat za jazdę „na gapę”? Dowiedz się jakie są konsekwencje braku zapłaty mandatu za brak biletu. Kiedy taki mandat się przedawnienia? O tym, w naszym poradniku

Mandat za brak biletu MPK. Czy mogę go nie płacić?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 czerwca 2019

Konsekwencje braku zapłaty mandatu za brak biletu

Wysokość mandatu za brak biletu to zwykle około 150-200 zł. Warto więc taki mandat zapłacić we wskazanym terminie. Jeśli jednak nie zostanie on uregulowany, musisz zdawać sobie sprawę, że szybko otrzymasz wezwanie do zapłaty albo nawet sądowy nakaz zapłaty. Takie pisma będziesz mógł zaskarżyć, jeśli doszło do przedawnienia roszczenia (kiedy tak się dzieje piszemy w dalszej części materiału). Jeśli zarzut przedawnienia nie będzie uwzględniony, jako dłużnik będziesz musiał zapłacić całą należną kwotę razem z odsetkami, kosztami procesowymi i wynagrodzeniem prawnika drugiej strony. Wszystko to powoduje, że dług może być więc znacznie wyższy niż pierwotnie.

Przedawnienie mandatu

Na rozpoczęcie procedury dochodzenia roszczeń jest rok. Potem roszczenie się przedawnia. Jeśli jednak wierzyciel uzyska orzeczenie sądu w sprawie zapłaty, to takie dochodzenie roszczeń może być przedłużone o 6 lat. Bieg przedawnienia liczy się, co do zasady od daty, która widnieje na mandacie jako ostatni dzień zapłaty. Jeśli jednak złożysz reklamację to bieg przedawnienia się zawiesza, do momentu, gdy otrzymasz odpowiedź na taką reklamację.

Sprawdź także: Zajęcie komornicze. Czy komornik uprzedza o swojej wizycie?

Uznanie długu – mandat za jazdę bez biletu

To, że przedawnienie wynosi rok, nie oznacza wcale, że wierzyciel nie będzie mógł podjąć żadnych kroków by dług odzyskać. Zawsze może on złożyć pozew sądowy. Najczęściej jednak roszczenia z tytułu jazdy bez biletu kierowane są do wyspecjalizowanych firm windykacyjnych. I to te firmy wysyłają wezwania do zapłaty, proponując jednocześnie zawarcie ugody. I tutaj ważna uwaga. Podpisanie takiej ugody jest przyznaniem się do tego, że jesteś dłużnikiem. Jednocześnie przerwany zostaje okres przedawnienia. Innymi słowy. Firma windykacyjna będzie mogła ściągać od ciebie pieniądze tak długo, aż rozliczone będzie wszystko, co do złotówki.

Sprawdź także: Czy firma windykacyjna może zająć ruchomości w twoim mieszkaniu?

Wszystko dlatego, że zgodnie z art. 123 kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerwany jest:

- w przypadku jakiejkolwiek czynności sądowej dokonanej w sprawie

- jeśli dłużnik uzna roszczenie

- jeśli będzie wszczęta mediacja

Dług w sądzie

Jeśli więc wierzyciel pójdzie z twoim długiem do sądu, to może wytaczać różne sprawy sądowe, a każda z nich będzie powodowała, że termin przedawnienia będzie biegł na nowo.

Wszystko to pokazuje, że mandat wystawiony za jazdę bez biletu może się przedawnić. Kiedy to nastąpi trudno jednak określić. Wiele zależy od tego, jakie czynności w sprawie odzyskania długu wykona wierzyciel. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy sprawa trafi do komornika, nie znaczy to, że ściągnie on z twojego konta od razu pełną kwotę. Komornik może zająć samochód, nieruchomość, a także wartościowe rzeczy. Musisz też wiedzieć, że istnieje tak zwana kwota wolna od zajęcia. Przeczytasz o tym więcej tutaj — Ile komornik może zabrać w 2019r?

Jeśli nie stać Cię na zapłatę mandatu, warto napisać wniosek z prośbą o rozłożenie należności na raty jeszcze zanim wierzyciel zwróci się o odzyskanie takiego długu np. do firmy windykacyjnej

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!