List polecony drogą elektroniczną – jak odbierać korespondencję bez wychodzenia z domu?

Awizo w skrzynce na listy oznacza jedno – konieczną wizytę we wskazanym urzędzie pocztowym w celu odebrania np. listu poleconego. Z powodu ograniczonego czasu lub obaw przed zakażeniem koronawirusem, często wolelibyśmy takiego obowiązku uniknąć. Ministerstwo cyfryzacji uruchomiło właśnie e-usługę, która może nas z takiej konieczności zwolnić. Pytanie tylko czy zgodzimy się na to, by ktoś naszą korespondencję... otworzył, zeskanował i wysłał drogą elektroniczną (!) Jeśli nie mamy oporów i dysponujemy profilem zaufanym, o wizytach na poczcie w wielu przypadkach możemy zapomnieć. Już teraz.

List polecony drogą elektroniczną – jak odbierać korespondencję bez wychodzenia z domu?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 maja 2020

Polecony na maila – jaki list dostaniemy na maila?

Jak wyjaśnia ministerstwo cyfryzacji, elektronicznie możemy otrzymać jedynie listy. Jednak nie wszystkie. Korespondencja przesłana przez sąd, prokuraturę, komornika czy organy ścigania nadal będzie czekała do odbioru na poczcie. Jednak listy z urzędu gminy, starostwa czy spółdzielni mieszkaniowej mogą zostać przesłane do nas on-line. W ich przypadku, wizyta na poczcie będzie zbędna. Jeżeli zależy nam na posiadaniu papierowego oryginału, dotrze on do nas z pewnym opóźnieniem, ale o tym za chwilę.

Jak działa e-usługa pocztowa?

Jak zapewnia ministerstwo, usługa jest całkowicie bezpieczna i przeprowadzana z zachowaniem tajemnicy korespondencji. - Nasza usługa to gwarancja jakości i najwyższych standardów bezpieczeństwa. To niezwykle istotna zmiana dla wszystkich obywateli, podmiotów publicznych, ale też zmiana dla samej Poczty, która zmienia model biznesowy z tradycyjnego na elektroniczny  – powiedział cytowany w komunikacie ministerstwa cyfryzacji wiceprezes Poczty Polskiej Tomasz Janka.

Jeśli zgodzimy się na korzystanie z tej usługi, nasz list zostanie otwarty, zeskanowany i przesłany na eSkrzynkę. Oryginalny, papierowy list trafi do nas po miesiącu, ale bez konieczności jego awizowania. Za datę doręczenia przesyłki będzie uważany dzień, w którym pobierzemy zeskanowany dokument na swój komputer. Jeżeli z jakiegoś powodu tego nie zrobimy, za datę skutecznego doręczenia uznany zostanie dzień zwrotu tej przesyłki. Zgodnie z prawem, mówimy o dwóch tygodniach liczonych od dnia następnego od zamieszczenia skanu listu na naszej elektronicznej skrzynce.

Oczywiście można sobie wyobrazić opór przed takim działaniem. Świadomość, że ktoś otwiera naszą korespondencję może być dla wielu osób blokadą nie do pokonania. Z drugiej strony, trudno nie docenić wygody jaka wynika z tego rozwiązania. Coraz chętniej korzystamy z elektronicznego obiegu dokumentów. Dziś zdecydowana większość konsumentów deklaruje przecież, że rachunki za telefon, czy inne media woli otrzymywać na maila. Również drogą elektroniczną je reguluje.

Jak skorzystać z eSkrzynki?

Warunkiem skorzystania z eSkrzynki oferowanej przez resort cyfryzacji i Pocztę Polską jest profil zaufany. Innej możliwości nie ma. Możemy go uzyskać dość szybko np. w swoim banku. W dalszej kolejności wchodzimy na rządowy portal www.gov.pl i logujemy się na konto „mój GOV”. Kolejnym krokiem jest odszukanie linku — „załóż eSkrzynkę – odbieraj listy polecone”. W tym celu będziemy musieli wypełnić krótki formularz, w którym uzupełniamy pola dotyczące naszego adresu e-mail, oraz numeru telefonu. Obowiązkowo musimy zaakceptować regulamin takiej usługi. Dopiero w dalszej kolejności podajemy nasz adres zameldowania na pobyt stały.

Po wykonaniu tych czynności, na maila otrzymamy informacje, dzięki którym zalogujemy się na naszą eSkrzynkę i aktywujemy ją. Od tego momentu usługa jest aktywna.

Kiedy mogę założyć eSkrzynkę?

Jak informuje resort, usługa w zaprezentowanym kształcie oraz na przedstawionych zasadach jest „rozwiązaniem na czas pandemii i wychodzenia z najostrzejszych obostrzeń”. Z pewnością będzie działała co najmniej do 30 września br.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!