Kupiłeś ten ser w sieci Leclerc? Zagraża zdrowiu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży dwóch rodzajów sera. Znaleziono w nich groźne bakterie, które na co dzień żyją między innymi w ludzkim kale. Skażone produkty wywołały już kilkanaście poważnych zachorowań.

Kupiłeś ten ser w sieci Leclerc? Zagraża zdrowiu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 maja 2019

W wyniku postępowania epidemiologicznego oraz śledzenia dystrybucji podejrzanych produktów we Francji stwierdzono, że spożycie tych konkretnych serów wiąże się z wystąpieniem kilkunastu przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego u konsumentów. Sery wymienione w ostrzeżeniu wyprodukowane z surowego mleka krowiego mogą być zanieczyszczone bakterią Escherichia coli wytwarzającą toksynę Shiga (STEC). W związku z powyższym producent — francuska firma Fromagerie Alpine podjął decyzję o wycofywaniu wszystkich partii tych serów, począwszy od partii o numerze 032 do partii o numerze 116.

Sprawdź także: 6 najbardziej szkodliwych barwników dodawanych do żywności

Zespół hemolityczno-mocznicowy to zespół chorobowy, którego śmiertelność wynosi 5 proc. Jest najczęstszą przyczyną ostrej niewydolności nerek u dzieci.

Jakie sery zostają wycofane ze sprzedaży?

Produkt – SAINT FELICIEN 180 g

Producent – FROMAGERIE ALPINE, 37 Avenue des Allobroges, 26100 Romans Sur Isère, weterynaryjny numer identyfikacyjny FR 26 281 001 CE

Numer partii – wszystkie partie produktu od 032 do 116

Data przydatności do spożycia – od 06.02.2019 do 21.05.2019

Produkt – SAINT MARCELLIN 80 g

Producent – FROMAGERIE ALPINE, 37 Avenue des Allobroges, 26100 Romans Sur Isère, weterynaryjny numer identyfikacyjny FR 26 281 001 CE

Numer partii – wszystkie partie produktu od 032 do 116

Data przydatności do spożycia – od 04.02.2019 do 21.05.2019

Czy można zwrócić zakupiony ser?

Firma Scawar Sp. z o.o. przygotowała i rozesłała plakat do wszystkich sklepów sieci Leclerc w celu poinformowania klientów o wykrytym zagrożeniu.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują wycofanie produktów z obrotu w Polsce.

Nie należy spożywać wskazanych w komunikacie partii produktów. Zgodnie z informacją zamieszczoną na plakacie możliwy jest zwrot zakupionego w sieci Leclerc produktów.

 

Źródło: GIS

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze

×

Szukasz porady prawnej?

Jeśli masz jakiś problem lub poszukujesz odpowiedzi na pytania dotyczące prawa, nie wahaj się z nami skontaktować. Wysłanie wiadomości nie zobowiązuje Cię do niczego.

Załączniki (opcjonalnie)


Szukam pomocy