Kup teraz - zapłać później, czyli czym jest odroczona płatność w sklepie internetowym?

Artykuł w ramach "Kampania Bezpieczne zakupy w internecie"

Partnerzy kampanii

Ponad 80 proc. transakcji w sklepach internetowych nie kończy się transakcją, ponieważ klientom brakuje środków na koncie bankowym. Coraz powszechniejsza usługa odroczonej płatności skutecznie ogranicza ten problem. Niewielka opłata za możliwość odłożenia w czasie zapłaty za towar pozwala na zrobienie zakupów szybko i bez problemów, bez martwienia się o natychmiastową zapłatę.  

Dziś już nie tylko niska cena i szybka dostawa świadczy o przewadze konkurencyjnej konkretnego sklepu. Klienci chcą mieć wiele możliwości zapłaty za towar. I tak obok płatności za pobraniem, płatności przed dostawą, rozliczeniem transakcji w ratach, w sklepach pojawia się odroczona płatność. To nowa usługa oferowana przez fintechy (firmy działające na pograniczu e-commerce i bankowości).  

Jak działa odroczona płatność?

Jedną z pierwszych firm, które zaproponowały taką usługę jest PayU. Usługa PayU Płacę Później pozwala klientowi zamówić produkt w sklepie internetowym i zapłacić za niego później. Nawet po 30 dniach. Jak to działa? Klient zamawia produkt, sklep dostaje zapłatę od razu, a klient reguluje zobowiązanie w okresie do 30 dni. W przypadku PayU operatorem transakcji jest Kreditech, skandynawski fintech. Transakcja może być przeprowadzona bardzo szybko, ponieważ Kreditech wykorzystuje specjalne algorytmy do oceny ryzyka związanego z kredytowaniem konkretnego klienta. Spore zainteresowanie usługą spowodowało, że na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania tego typu.

Odroczona płatność wiąże się z dodatkowymi kosztami dla klienta. W zależności od firmy może to być ok. 10 zł za samą możliwość skorzystania z odroczonej płatności, a także kilka procent (od 1-2) za każdy tydzień odroczonej płatności. Nie jest to więc usługa tania, ale za wygodę zakupów często warto zapłacić. Szczególnie jeśli wiemy, że środki na koncie pojawia się u nas już w ciągu kilku dni i będziemy mogli bez problemu uregulować zobowiązanie, a z drugiej strony zależy nam na tym, by zakupy zrobić błyskawicznie.

Firmy oferujące odroczoną płatność chcąc zapewnić większe korzyści klientom, oferują usługę bez dodatkowych kosztów w przypadku rozliczenia zobowiązania w określonym czasie (najczęściej w ciągu miesiąca). Jeśli jednak nie będziemy w stanie tego spłacić, zapłacimy niewielką opłatę stałą plus odsetki w wysokości kilku procent… tygodniowo. Jeśli więc co tydzień będzie nas to kosztowało zwykłe 1 procent, w skali roku wyniesie to ponad 50 procent. Wynika z tego, że może to być dość drogi system finansowania zakupów. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie uregulujemy zobowiązania w terminie. Zdyscyplinowany konsument, który jednorazowo uległ pokusie dużych zakupów wiedząc, że nie ma obecnie środków na poniesienie takich wydatków, może nie płacić dodatkowo, jeśli na jego koncie znajdą się odpowiednie środki w ciągu kilku dni.

Odroczona płatność Allegro

Ofertę taką we wrześniu 2019 roku wprowadziła też marka Allegro. W przypadku zakupów do 500 zł, klient może wybrać tę opcję w przypadku rozliczania zapłaty. Produkt otrzymuje od razu, a płaci za niego w ciągu 30 dni. Klient ma możliwość jednorazowo przedłużyć okres spłaty o 30 dni. Wtedy będzie musiał dopłacić 5 procent całej wartości zamówienia.

Środki za zakup towaru od razu po jego zamówieniu wpływają na konto sklepu, klient w określonym czasie musi zalogować się do panelu firmy, która obsługuje odroczoną płatność i uregulować zobowiązanie.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!