Kredyt bez zgody małżonka. Kiedy możesz go wziąć?

Banki dobrze dbają o swoje interesy. Jednym z zabezpieczeń, które ma zapewnić spłatę zobowiązań zaciąganych przez klientów jest wymóg przedstawienia pisemnej zgody męża lub żony kredytobiorcy na zawarcie umowy. Kiedy nie musisz prosić małżonka o zgodę na wzięcie kredytu?

Kredyt bez zgody małżonka. Kiedy możesz go wziąć?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 lutego 2019

Jeśli mówimy o kwestii zaciągania pożyczek bez zgody współmałżonka, to chodzi tutaj o pary pozostające w ustawowej wspólności majątkowej. Wspólnota majątkowa powstaje z mocy prawa w momencie zawarcia ślubu.

Sprawdź także:

Kredytodawca w stosunku do małżonka, który pozostając we wspólnocie majątkowej zaciągnął zobowiązanie finansowe bez zgody i wiedzy drugiej połowy będzie mógł żądać spłaty rat tylko z jego majątku osobistego. Za to posiadanie w dokumentacji zgody męża lub żony poszerza grupę składników, będących podstawą zaspokojenia roszczeń o cały majątek wspólny.

Artykuł 31 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że do katalogu tego należą między innymi: wynagrodzenia za pracę obojga małżonków, dochody z działalności zarobkowej każdego z nich, dochody z majątku wspólnego oraz osobistego każdego z małżonków.

Sprawdź także:

Nie powinno więc dziwić, że banki wymagają omawianego oświadczenia. Instytucja w ten sposób zyskuje potwierdzenie, że małżonek wie o zamiarze zaciągnięcia kredytu i zgadza się na obciążenia związane ze spłatami. Jest to szczególnie często wykorzystywane przy kredytach opiewających na duże sumy.  

CZYTAJ TEŻWybór najtańszego kredytu gotówkowego

Pożyczka bez zgody współmałżonka

W przypadku małych kwot lub pożyczek udzielanych przez inne podmioty niż banki przedmiotowa zgoda małżonka do wzięcia kredytu nie stanowi warunku uzyskania pieniędzy.

Przepisy pozwalają także na samodzielne zaciąganie zobowiązań finansowych, gdy wiążą się one z bieżącymi czynnościami życia codziennego lub mają na celu zaspokojenie zwykłych potrzeb rodzinnych. Pozostający w związku małżeńskim przedsiębiorca nie musi również konsultować z partnerem decyzji podejmowanych w związku z prowadzoną działalnością zarobkową.

Intercyza małżeńska a kredyt

Reasumując, w przypadku niewielkich kwot istnieje możliwość wzięcia pożyczki lub kredytu bez zgody współmałżonka. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli zobowiązanie nie będzie spłacane, to instytucja finansowa (najczęściej bank) będzie mogła domagać się spłaty od drugiego z małżonków. Wszystko dlatego, że zawarcie związku małżeńskiego powoduje, że mamy do czynienia ze wspólnotą majątkową i wszelkie pożytki, jak i zobowiązania pokrywają solidarnie małżonkowie. O ile oczywiście nie podpiszą intercyzy, czyli rozdzielności majątkowej. Rozdzielność majątkowa pozwala prowadzić finanse niezależnie od drugiego małżonka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!