Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe od 6 grudnia

Tym razem prawodawcy zadbali o to, aby na dzień świętego Mikołaja kierowcy dostali nowe przepisy drogowe. Wyjątkowe, bowiem wielu z nich ta informacja może ucieszyć — przepisy większą bezpieczeństwo i usprawnią jazdę w zakorkowanych miastach. 

Korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe od 6 grudnia
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 grudnia 2019

Korytarz życia i jazda na suwak – bo o nich mowa, są obowiązkiem każdego prowadzącego pojazd od 6 grudnia. Warto się do nich dostosować, w przeciwnym razie w dniu, w którym wszyscy dostają prezenty, możemy dostać niespodziewany mandat.

Kiedy należy utworzyć korytarz życia?

Jeżeli np. w lusterku wstecznym zobaczymy migające w oddali niebieskie światła pojazdu uprzywilejowanego musimy w pierwszej kolejności zorientować się, jaka jest bezpieczna możliwość utworzenia korytarza życia. Wszystko po to, by służby ratownicze mogły jak najszybciej dotrzeć w miejsce wypadku lub przetransportować poszkodowanych do szpitala. Tu nie ma miejsca na wyjątki. Nawet jeden pojazd, który nie dostosuje się do przepisów może skutecznie utrudnić dojazd ambulansu do osoby, która potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.

W wielu krajach, np. skandynawskich, tworzenie korytarza życia jest praktykowane od lat. Również w Polsce coraz częściej kierowcy odpowiednio reagują na przejazd służb ratunkowych, jednak dotąd był to raczej „zwyczaj” nieskodyfikowany przepisami ruchu drogowego.

Jak wynika z badań, czas w ratownictwie drogowym ma kluczowe znaczenie. Czasem sekundy mogą decydować o tym, czy poszkodowany zostanie uratowany czy też nie. Tymczasem, w warunkach coraz większego natężenia ruchu, czas dojazdu karetki do miejsca wypadku systematycznie się wydłuża. Nowe przepisy powinny zatrzymać lub spowolnić ten trend.

CZYTAJ TEŻ Przedsiębiorco, tych towarów kupionych przez internet nie zwrócisz

Jak utworzyć korytarz życia?

Wchodząca w życie 6 grudnia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym nie tylko nakłada obowiązek tworzenia korytarza życia, ale dokładnie określa, według jakich zasad powinna być tworzona wolna przestrzeń na drodze umożliwiająca przejazd ekip ratunkowych – w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu oraz zasady pierwszeństwa.

Jeżeli jedziemy autostradą lub dwupasmową drogą krajową, mamy ułatwione zadanie. Auta jadące lewym pasem muszą zjechać na lewo, a prawym na prawo. W ten sposób między autami powstanie wystarczająco szeroki pas, który nazywamy korytarzem życia dla pojazdów uprzywilejowanych.

Jeśli jezdnia autostrady ma co najmniej trzy pasy, obowiązują nieco inne zasady. Wówczas jedynie kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają do lewej krawędzi, a pozostali ustępują miejsca skręcając na prawo. W ten sposób przestrzeń dla ratowników tworzy się między lewym a na przykład środkowym pasem jezdni.

Korytarz życia powstaje nie tylko po to, by umożliwić karetce dojazd do poszkodowanych, ale także w sytuacji, kiedy pogotowie przewozi rannego do szpitala. Warto o tym pamiętać, bo pojazdy uprzywilejowane mogą poruszać się także „pod prąd”.

CZYTAJ TEŻ Czy mój samochód jest już zabytkiem?

Na czym polega jazda na suwak?

Są takie miejsca, szczególnie w dużych miastach, gdzie w sposób naturalny wykształciła się kultura jazdy na suwak, czyli systematycznego i rytmicznego przepuszczania kierowców zjeżdżających z danego pasa ruchu lub drogi podporządkowanej. Ma to szczególne znaczenie w miejscu zwężenia jezdni lub innych miejsc, w których powstają zatory.

Przepisy wprowadzone w Polsce są wzorowane na zasadach obowiązujących w większości państw Unii Europejskiej. Ich wprowadzenie ma związek z pracami w ramach Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020.

Więcej na temat korytarzy życia można przeczytać w materiałach kampanii edukacyjnej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) na stronie internetowej  http://www.zyciemapierwszenstwo.pl    

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!