Konsumenci wygrali w sądzie z prywatnym operatorem telekomunikacyjnym

Operator wprowadzał w błąd w kwestii wysokości proponowanych opłat abonamentowych. Jeden z konsumentów skarżył się, że nie został poinformowany, iż obniżona kwota będzie obowiązywała tylko przez dwa pierwsze okresy rozliczeniowe, a nie przez cały czas obowiązywania umowy.

Konsumenci wygrali w sądzie z prywatnym operatorem telekomunikacyjnym
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 13 grudnia 2018

Zgodnie z prawem, przekazywana konsumentowi informacja o cenie powinna obejmować cały okres świadczenia usług, a więc również informacje o jej ewentualnym wzroście po upływie części okresu, na jaki umowa została zawarta.

Telekomunikacja dla Domu świadczy usługi telekomunikacyjne w sieci stacjonarnej. Pracownicy firmy odwiedzali konsumentów w ich domach pod pretekstem: nowej oferty, obniżki abonamentu, przeprowadzania procesu cyfryzacji.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło kilkaset skarg od konsumentów, rzeczników konsumentów oraz od innych operatorów sieci stacjonarnej na działania firmy. Do sądu sprawę wniósł rzecznik. Zarzucał przedsiębiorcy „wprowadzanie konsumentów w błąd przez podawanie się za przedstawicieli dotychczasowego dostawcy usług telekomunikacyjnych i sugerowanie, że oferta dotyczy zmiany umowy, podczas gdy w rzeczywistości dochodziło do zawarcia zupełnie nowej umowy”.

W listopadzie 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w m.st. Warszawa przeciwko firmie Telekomunikacja dla Domu Sp. z o.o. Zgodził się z postawionymi zarzutami. Stwierdził, że pozwana spółka pozyskiwała potencjalnych klientów w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, nie przestrzegała obowiązku udzielania jasnych i rzetelnych informacji. W toku procesu wykazano, że konsumenci — w większości osoby w bardzo podeszłym wieku — byli wprowadzani w błąd.

Sąd zasądził od spółki Telekomunikacja dla Domu Sp. z o.o. kwotę 100 tys. zł kary na rzecz wskazanych w pozwie organizacji konsumenckich, tytułem kary za bezprawne działania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!