Kiedy bank może zablokować dostęp do moich pieniędzy?

Nie tylko komornik czy urząd skarbowy mogą zablokować dostęp do pieniędzy na koncie. Może to zrobić również bank. W trzech konkretnych przypadkach.

Kiedy bank może zablokować dostęp do moich pieniędzy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 marca 2019

Czy bank może zablokować nam konto? Okazuje się, że ma takie prawo. W trzech konkretnych przypadkach. 

Jeśli bank podejrzewa klienta o popełnienie przestępstwa, ma możliwość czasowego zablokowania klientowi całości albo części pieniędzy, które klient zgromadził na koncie. Czas blokady zależy od powodu zablokowania środków.

Podejrzenie przestępstwa może dotyczyć trzech przypadków:

  • przestępstwa skarbowego
  • prania pieniędzy
  • finansowania terroryzmu

Bankomat "połknął" pieniądze? Zobacz, co zrobić?

Blokada konta – przestępstwo skarbowe

Uprawnienie do zablokowania środków na koncie (uprawnienie, a nie obowiązek) daje art. 106a ustawy prawo bankowe. Takie uprawnienie dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego. Obowiązek zablokowania pieniędzy przez bank następuje w sytuacji podejrzenia prania pieniędzy albo finansowania terroryzmu.

W przypadku przestępstwa skarbowego środki mogą być zablokowane na czas nie dłuższy niż 72 godziny. W przypadku takiej blokady bank od razu informuje prokuratora. Prokurator ma 72 godziny na wszczęcie albo odmowę wszczęcia postępowania.

Jak czytamy w stanowisku rzecznika finansowego: „Warto też zauważyć, że w wyżej wskazanej procedurze najpierw bank dokonuje blokady środków, a następnie niezwłocznie zawiadamia prokuratora. Bank zatem nie dokonuje powyższego równocześnie. Może zatem dojść do upadku blokady bez konieczności ingerowania prokuratora. Może się tak zdarzyć, jeśli bank po dokonaniu wewnętrznej weryfikacji nie potwierdzi naruszenia prawa przez klienta. Warto też zauważyć, że bank nie ponosi odpowiedzialności za szkodę, która może wyniknąć z blokady środków na rachunku (jeśli oczywiście była w dobrej wierze), co wynika również z przepisów prawa bankowego”.

Przelew na złe konto. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji

Pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu

Jeżeli istnieje podejrzenie prania pieniędzy albo finansowania terroryzmu, to bank musi zawiadomić Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Jeśli taka informacja zostanie potwierdzona, to podejrzana transakcja jest wstrzymywana maksymalnie na 24 godziny. GIIF może w tym czasie zdecydować o tym, by rachunek został całkowicie zablokowany. Taki stan może trwać maksymalnie do 96 godzin. Jeśli zaistnieje konieczność wydłużenia czasu blokady rachunku, trzeba powiadomić prokuratora. Prokurator ma wtedy prawo zablokować ten rachunek nawet na 6 miesięcy.

Szkody związane z blokadą rachunku

Prawo bankowe mówi, że w przypadku takiej blokady, bank nie ponosi odpowiedzialność za szkody, których dokonano w związku z blokadą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!