Jesteś w ciąży? Szczególnie uważaj na upały!

Afrykański żar z nieba w ostatnim tygodniu czerwca to zdaniem meteorologów wstęp do gorącego lata, podczas którego możemy się spodziewać rekordowych temperatur. Choć ta informacja cieszy urlopowiczów powinna budzić także niepokój. Upał jest groźny m.in. dla dzieci, osób z chorobami układu krążenia, seniorów oraz kobiet w ciąży.

Jesteś w ciąży? Szczególnie uważaj na upały!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 czerwca 2019

To właśnie z myślą o kobietach w ciąży, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach umieściło na swoim facebookowym fanpejdżu krótki poradnik, na co szczególnie powinny uważać ciężarne.

Ciąża i upał. Na co uważać?

Jak pisze w poście ŚCMiN jedna z pracujących tam położnych, kobiety spodziewające się dziecka powinny zapamiętać kilka wskazówek, które pomogą im bezpiecznie przetrwać falę upałów.

Jedną z najważniejszych kwestii jest unikanie skwaru, szczególnie w godzinach od 11:00 do 16:00. Zdaniem specjalistów, tę porę dnia kobiety w ciąży powinny przeznaczyć na odpoczynek i relaks, najlepiej w chłodnym pomieszczeniu. Przyszła mama zawsze powinna mieć pod ręką butelkę wody mineralnej niegazowanej lub sok, co ważne — bez cukru. W opinii lekarzy, normą dla kobiet spodziewających się dziecka są 2-3 litry płynów dziennie.

Czytaj też: Jak wybrać dobry hotel, czyli gwiazdka gwiazdce nierówna

Ciężarna w pracy. Jak przetrwać upał?

Wiele kobiet, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, nie rezygnuje z pracy zawodowej. Te, które mają taką możliwość powinny pamiętać, aby opuszczać rolety ograniczając dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia. W ten sposób spowolnimy wzrost temperatury zarówno realnej, jak i odczuwalnej. Warto pomyśleć o użyciu wiatraka, uważając jednak, by powietrze nie wiało bezpośrednio na ciężarną.

Może się wydawać, że o ogromnym komforcie mogą mówić te panie, które pracują w pomieszczeniach klimatyzowanych. To prawda, pod warunkiem, że nie doprowadzimy do zbyt dużej różnicy temperatur między tą w biurze a tą na zewnątrz budynku. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi nie powinna być ona wyższa niż 7-8 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie, wyjście z pomieszczenia może zakończyć się szokiem termicznym i doprowadzić do wielu różnych powikłań. Na nie, w okresie ciąży nie możemy sobie pozwolić. Ta sama zasada powinna nas obowiązywać podczas jazdy samochodem. Ustawienie klimatyzacji na minimalną możliwą temperaturę jest wbrew pozorom najgorszym rozwiązaniem dla zdrowia.

Czytaj też: Ratownik czy rodzice? Kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci nad wodą?

Jak powinny ubierać się kobiety w ciąży w upalne dni?

Siedząc w upalne dni, kobiety w ciąży powinny unikać zakładania nogi na nogę. To właśnie takie zachowanie wynikające z przyzwyczajenia jest główną przyczyną powstawania obrzęków. Warto nosić wygodne obuwie, najlepiej przewiewne i na płaskim obcasie. Dobrze jest poszukać w garderobie lnianych lub bawełnianych ubrań – koniecznie luźnych i zapewniających dostęp do ciała świeżego powietrza.

Rozwiąż: Quiz twoje prawa w restauracji

Opuchlizna i plamy na skórze

Jak przestrzega ŚCMiN, jeżeli zauważycie, że pod wpływem upałów puchną palce u rąk, warto szybko zdjąć pierścionki i obrączkę. Może to być ostatni moment na taką czynność. Często zdarza się, że bezpośrednio przed porodem zdjęcie biżuterii stanowi poważny kłopot.

Innym niepożądanym zjawiskiem, jakiego mogą doświadczyć w czasie upałów kobiety w ciąży są tzw. plamy pigmentacyjne wywołane działaniem słońca. Powstają one m.in. z powodu wysokiego stężenia hormonów. Warto używać kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, który zminimalizuje wystąpienie niepożądanych przebarwień.

Co jeść w upał?

Menu kobiety w ciąży w upalne dni powinno ograniczać się do jednej podstawowej zasady. Wszystkie posiłki powinny być lekkostrawne, spożywane od 4 do 5 razy dziennie. Nie można zapomnieć o uzupełnieniu diety sezonowymi owocami i warzywami – akurat pod tym względem wybór jest naprawdę duży.

Co przynosi ulgę w upał?

Jeśli upały wpływają negatywnie na twoje samopoczucie pomyśl o letniej kąpieli, prysznicu lub wizycie na basenie. Takie rozwiązanie ma zbawienny wpływ nie tylko z powodu natychmiastowego orzeźwienia, ale także odciąża kręgosłup oraz stawy. Jeżeli wystąpiła opuchlizna nóg, warto zastosować kurację polegającą na moczeniu stóp w wodzie z solą lub stosować żel chłodzący.

W przypadku wyraźnego osłabienia pomóc może spryskanie twarzy chłodną wodą. Zbawienny może okazać się kompres z wilgotnej chusteczki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!