Jakość paliw na stacjach. Czy można ją sprawdzić samodzielnie?

Jakość paliwa poprawia się regularnie. Nie znaczy to jednak, że nie ma stacji, które mają nieodpowiednie paliwo. Czy jesteśmy zdani tylko na kontrole odpowiednich organów? A może da się samemu sprawdzić, co wlewamy do baku?

Jakość paliw na stacjach. Czy można ją sprawdzić samodzielnie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 lutego 2019

Jakość paliwa poprawia się regularnie. Nie znaczy to jednak, że nie ma stacji, które mają nieodpowiednie paliwo.

Złe paliwo. Co się może stać?

Jeśli paliwo nie ma odpowiednich parametrów, może w sposób negatywny wpływać na silnik. Przede wszystkim będzie znacząco pogarszało stan silnika. Konsekwencją może być awaria. A awaria to remont silnika i dodatkowe koszty.

Inspekcja Handlowa na bieżąco kontroluje paliwa sprzedawane na stacjach. Ustawa, która obowiązuje już od kilku lat pozwala na to, by kontrolować paliwo na każdym z etapów, począwszy od magazynu producenta, hurtownię, transport, na stacji skończywszy. Dla konsumenta najistotniejsze będzie to, jakie paliwo jest na stacji.

Na stronie UOKiK można sprawdzić, czy stacja, na której tankujemy była skontrolowana. Gdy stacja określona jest literką D, znaczy, że wszystko jest w porządku.

Jeśli jakość paliwa nie jest zadowalająca, zawsze można ten fakt zgłosić do UOKiK. W przypadku, gdy naszym zdaniem dystrybutor źle odmierzy paliwo, trzeba się z tym zgłosić do Głównego Urzędu Miar.

W przypadku, gdy paliwo złej jakości uszkodziło silnik, będziemy mogli domagać się rekompensaty od właściciela stacji.

No dobrze, ale zawsze jesteśmy zdani na to, co powie Inspekcja. Czy jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić jakość paliwa?

Zobacz też:

Robienie zdjęć podczas imprez — publikowanie wizerunku na stronie www

Jak wysyłać ważne dokumenty pocztą?

Jak zareklamować kartę płatniczą?

Jak sprawdzić jakość paliwa domowym sposobem?

Postanowiliśmy zebrać kilka domowych sposobów na sprawdzenie jakości paliwa. Nie gwarantujemy ich skuteczności, ale spróbować można. Od razu przypominamy, że opary paliwa są wyjątkowo łatwopalne więc takie badanie może nie być bezpieczne.

1. Sprawdzanie osadów paliwa

Do kilku słoików wlewasz paliwo z różnych stacji. Odstawiasz w ciemne, bezpieczne miejsce, aby nie stanowiły zagrożenia. Po jednym dniu sprawdzasz, czy wytrąciły się osady. Jeśli jest ich sporo, paliwo ma gorszą jakość.

2. Tester jakości paliwa

Zdecydowanie najlepiej sprawdzić paliwo testerem. Można je kupić w sklepach motoryzacyjnych albo w internecie. Pomiar takim testerem pomaga sprawdzić stopień zanieczyszczenia paliwa. Ich pomiary pozwalają określić stopień zanieczyszczenia paliwa.

3. Nalewanie paliwa na skórę

Są i tacy odważni testerzy, którzy wylewają kilka kropel benzyny na skórę i rozcierają ją palcem. Jeśli okaże się, że w wyniku rozcierania kawałek skóry jest suchy, to benzyna jest ok. Jeśli natomiast skóra będzie wilgotna, może to wskazywać na różne dodatki w benzynie.

4. Sprawdzanie „pod światło”

Do przezroczystego pojemnika wlewamy benzynę, a potem dodajemy trochę roztworu nadmanganianu potasu. Jeśli zabarwi na różowo, to benzyna zawiera wodę.

5. Kartka papieru

Sposób polega na wylaniu odrobiny benzyny na czystą kartkę papieru. Gdy paliwo wyparuje, a kartka będzie czysta oznacza to, że benzyna jest w porządku.

6. Sprawdzanie zapachu

Jeśli ktoś ma dobry węch może spróbować sprawdzić jakość benzyny po zapachu. Jeśli będzie za bardzo śmierdzieć siarką może mieć domieszkę siarkowodoru.

Na koniec przypomnienie. Pamiętaj, że opary paliwa są bardzo niebezpieczne. A czy ty sprawdzasz samodzielnie jakość paliwa? Masz jakieś doświadczenia w tej kwestii?

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!