Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce?

Zgodnie z rozporządzeniem MEN szkoły do połowy kwietnia 2020 mają działać na zasadzie zdalnego nauczania. Czy ograniczać się ma to jedynie do przesyłania zadań i zaleceń przez system librus lub inny elektroniczny dziennik? Jakie możliwości — zupełnie darmowe ma dzisiaj nauczyciel? Czy wymaga to super specjalistycznej wiedzy IT?

Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 21 marca 2020

Szkoły będą zamknięte z powodu epidemii na pewno do 10 kwietnia. Patrząc na jakim etapie rozwoju jest epidemia w Polsce — czas ten zapewne wydłuży się, ponieważ żaden polityk, któremu zależy na reelekcji nie podejmie ryzyka i decyzji wysłania dzieci do szkoły w sytuacji, gdy zagrożenie nie będzie w pełni zażegnane. Najprostszymi narzędziami wykorzystywanymi przez nauczycieli są Librus oraz poczta elektroniczna, za pośrednictwem której nauczyciel wysyła zadania do realizacji a uczniowie przesyłają odpowiedzi lub zdjęcia zrobionych zadań.

Poniżej przedstawiamy zestaw bezpłatnych narzędzi, dzięki którym nauczyciel może prowadzić lekcje online. Jedynym wymogiem jest dostęp ucznia do komputera i internetu.

Jakie inne narzędzia do dyspozycji ma szkoła i nauczyciel?

1. SKYPE do komunikacji

Najprostszym narzędziem do grupowego nauczania jest skype. Nauczyciel za jego pośrednictwem może utworzyć telekonferencję, do której będą dołączać uczniowie.

Nauczyciel może udostępnić pulpit lub okno wybranego programu, np. dokumentu word/prezentacji power point, na bazie której będzie omawiał z uczniami materiał.

Jakie są minusy takiego rozwiązania:

  • ciężko opanować dyscyplinę w grupie, ponieważ każdy z uczestników może mieć włączony mikrofon i każdy dźwięk, tj. komentarz, klikanie, dźwięki z otoczenia zakłócać mogą przekaz nauczyciela i nauka będzie utrudniona
  • nauczyciel musi mieć przygotowany materiał dydaktyczny w formie elektronicznej

Jakie są plusy:

  • ogólnodostępny i bezpłatny system komunikacji
  • niezbyt wygórowane wymogi technologiczne w zakresie komputera i łącza internetowego

https://www.skype.com

2. Narzędzie ZOOM do lekcji online

Jest to darmowe rozwiązanie, które umożliwia robienie zdalnych spotkań w formie video. Wystarczy komputer z kamerką internetową. Można za jego pośrednictwem przeprowadzić w ramach bezpłatnego konta lekcję 40-minutową dla 100 uczestników. Standardowo wersja bezpłatna nie ma możliwości nagrywania sesji, ale na czas pandemii producent usunął te ograniczenia — więc raz przeprowadzoną lekcję można nagrać i udostępniać ją.

Jakie są plusy:

  • blokowanie mikrofonów użytkowników (co umożliwia zapanowanie nad chaosem w przekazie)
  • współdzielenie plików,  wirtualna tablica
  • możliwość prezentowania materiałów

Jakie są minusy:

  • brak możliwości nagrywania w wersji darmowej
  • lekcja ograniczona do 40 min.

https://zoom.us

3. Microsoft Teams dla szkoły

Rozbudowane pod względem możliwości narzędzie, które jest w stanie pełnić doskonały substytut szkoleń klasy.

Nauczyciel może publikować online materiały i zadania, a uczniowie mają do nich dostęp za pośrednictwem dedykowanej strony WWW. Jest możliwość współpracy, kontaktu z nauczycielem, a także przesłania prac i wykonanych zadań.

Nauczyciel i uczniowie mogą się wzajemnie komunikować za pośrednictwem platformy. Nauczyciele mogą prowadzić zajęcia zdalnie udostępniając prezentację lub korzystając z wirtualnej tablicy.

Plusy rozwiązania:

  • bardzo duże możliwości prowadzenia lekcji online
  • komunikacja poprzez chat,
  • zadania, lekcje online
  • intuicyjny interfejs
  • możliwość zapanowania pod kątem komunikacji nad dużą grupą osób

Jak uruchomić szkołę online z Microsoft Teams?

Poniżej oficjalny film instruktażowy w języku polskim.

4. Google classroom dla szkoły

Kolejne bardzo wszechstronne narzędzie do prowadzenia lekcji online. Daje pełne możliwości komunikacji, projektowania lekcji dla każdej z klas dla konkretnego przedmiotu. Nauczyciel ma łatwy dostęp do narzędzi za pośrednictwem których może udostępniać różne materiały: dokumenty, prezentacje, multimedia. Narzędzie daje możliwość pracy grupowej nad dokumentami.

Plusy rozwiązania:

  • łatwy i intuicyjny interfejs
  • duże możliwości weryfikowania wiedzy ucznia poprzez pytania i testy
  • możliwość zadawanie prac domowych wraz z ich łatwym zarządzaniem i weryfikacją

Narzędzie to jest bezpłatne dla szkół, ale w cenie od 5 euro miesięcznie może być wykorzystywane również przez prywatne szkoły i placówki, które chcą prowadzić lekcje i kursy on-line.

Jak uruchomić szkołę online z Google classroom?

Poniżej przedstawiamy oficjalny film instruktażowy w języku polskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!