Jakie kary grożą za nieodśnieżenie chodnika?

Choć zimy nie przypominają już tych sprzed lat, a statystyczna liczba dni z zalegającą pokrywą śnieżną wyraźnie spadła, warto w porze zimowej być przygotowanym na sytuację, w której jeszcze przed wyjściem do pracy będziemy musieli odśnieżyć chodnik przylegający do naszej posesji. Czy zawsze jednak musimy to zrobić?

Jakie kary grożą za nieodśnieżenie chodnika?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 grudnia 2019

Jeśli nie wywiążemy się obowiązku odśnieżenia chodnika, możemy popaść w poważne problemy. Jakie kary grożą za nieodśnieżenie chodnika? Odpowiadamy.

Kto odpowiada za odśnieżenie chodnika?

Zalegający śnieg lub lód na chodniku przylegającym do naszej posesji nie jest problemem ani zarządcy drogi ani gminy (poza kilkoma wyjątkami, o których napiszemy za chwilę). Zobowiązani mogą być do tego zarówno właściciel, bądź działający w jego imieniu zarządca nieruchomości, współwłaściciele czy użytkownicy wieczyści. W konkretnych sytuacjach mogą być to również dzierżawcy budynku lub osoby, które daną nieruchomość użytkują na podstawie umowy najmu.

W wyniku stosownej umowy można ten obowiązek przenieść na firmę, która za określoną odpłatnością zobowiąże się do utrzymania czystości w obrębie chodnika przylegającego do naszej nieruchomości.

Podobna sytuacja dotyczy zwisających z dachu sopli, które stwarzają zagrożenie dla pieszych, często nie mniejsze niż oblodzony chodnik.

CZYTAJ TEŻ Oblodzony chodnik i złamanie. Jak uzyskać odszkodowanie?

Co zrobić z usuniętym śniegiem lub lodem z chodnika?

Przepisy wyraźnie określają, co należy zrobić z usuniętym śniegiem lub lodem. Nie ma nic gorszego niż zepchnięcie go na drogę licząc na to, że będzie to już problem służb odpowiedzialnych za utrzymanie w czystości jezdni. Takie działanie jest karalne. Prawo nakazuje, że usunięty śnieg lub lód powinniśmy pozostawić np. na naszej posesji lub na części chodnika, ale w taki sposób, by nie utrudniał przejścia pieszym. Pryzmy śniegu lub błota pośniegowego powinien usunąć już zarządca drogi.

Jakie kary za nieodśnieżenie chodnika?

Jeśli nie wywiążemy się z tego obowiązku, podlegamy karze grzywny do 1,5 tys. złotych lub karze nagany. To jednak nie wszystko. Jeżeli służby stwierdzą wystąpienie zwisających z naszego dachu sopli zagrażających bezpieczeństwu pieszych, grzywna może być wielokrotnie wyższa.

W jeszcze większe problemy popadniemy w sytuacji, w której na nieodśnieżonym chodniku dojdzie do wypadku. Wówczas zamiast kodeksu wykroczeń będziemy podlegali przepisom kodeksu cywilnego. Na mocy artykułu 415 osoba poszkodowana może wystąpić z roszczeniem odszkodowania. W grę wchodzi nawet renta z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Kiedy nie mam obowiązku odśnieżania chodnika?

Co ciekawe, nie w każdym przypadku ponosimy odpowiedzialność za nieodśnieżony chodnik. Za każdym razem, gdy jest on częścią parkingu na którym dopuszczony jest płatny postój pojazdów, takiego obowiązku już nie mamy. Podobnie jest w sytuacji, gdy między chodnikiem przebiegającym wzdłuż naszej nieruchomości a samą nieruchomością przebiega pas zieleni (np. trawnik) należący do miasta lub gminy. Wówczas obowiązek odśnieżania leży wyłącznie po stronie samorządu.

CZYTAJ TEŻ Jak udokumentować wypadek, aby otrzymać odszkodowanie za oblodzony chodnik?

W przypadku budowy, za czystość chodnika przebiegającego w jej bezpośrednim sąsiedztwie odpowiada nie inwestor, a wykonawca takiej inwestycji.

Sprawdzaj ostrzeżenia meteorologiczne

Dostępność wielu bezpłatnych aplikacji pogodowych na telefon komórkowy jest sporym ułatwieniem dla zarządzających nieruchomościami. Wysoka sprawdzalność prognoz opadów pozwalają zaplanować prace porządkowe. Kluczowe są jednak publikowane przez służby państwowe ostrzeżenia meteorologiczne. W przypadku komunikatów dotyczących intensywnych opadów śniegu, podawane są przewidywane godziny wystąpienia zjawiska oraz suma opadów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!