Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej to podmiot, który zbiera i udostępnia informacje gospodarcze na temat klientów instytucji finansowych. To, że osoba widnieje w spisie organizacji nie oznacza, że nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. BIK przechowuje dane wszystkich klientów, nie tylko tych nieuczciwych.

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lutego 2019

Jakie dane trafiają do BIK?

Każdy, kto spłaca zobowiązanie kredytowe, a także osoby, które poręczały zaciągane pożyczki będą widniały w rejestrze. W spisie znaleźć można również właścicieli kart kredytowych czy klientów banków posiadających debet na koncie.

Dbanie o pozytywną historię kredytową ma ogromne znaczenie. To na niej będzie opierał swoją decyzję bank lub inny podmiot, przyznający pomoc finansową, gdy klient zwróci się z kolejną prośbą o pożyczkę. Terminowość w spłacaniu zobowiązań to obok możliwości finansowych najważniejsze kryterium.

Niestety, nawet najmniejsze, ale regularne opóźnienia z regulowaniem spłat kredytu będą skutkowały negatywnym rozstrzygnięciem. Bank, ani żaden inny podmiot nie będą chciały ryzykować kłopotów z odzyskaniem swoich pieniędzy. Biorąc powyższe pod uwagę trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii poręczania kredytów. Także nieuczciwość kredytobiorcy, którego zobowiązanie tylko poręczyliśmy, będzie skutkowało decyzją odmowną we własnej sprawie.

Czytaj też:

Czy możesz wziąć kredyt bez zgody małżonka

Dane z BIK

Przy rozpatrywaniu każdego wniosku kredytowego, bank prosi Biuro Informacji Kredytowej o przesłanie aktualnych danych na temat wnioskodawcy. By uniknąć nadużyć i niepotrzebnych rozczarowań, warto śledzić swoją historię w rejestrze. Ma to szczególne znaczenie w procesie ubiegania się o kredyt na mieszkanie. Możliwe, że przez złą historię kredytową upatrzone cztery kąty znikną zanim zdążysz wyjaśnić problem.

Jak założyć konto w BIK?

Sprawdzenie danych jest bardzo proste. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.bik.pl za pomocą wymaganych danych, następnie przesłać potwierdzenie dowodu osobistego użytego przy logowaniu. Gdy weryfikacja przebiegnie pomyślnie, zainteresowany zostanie poproszony o wykonanie przelewu. Ważne, by pieniądze pochodziły z konta podanego podczas rejestracji. Po otrzymaniu kodu autoryzacyjnego użytkownik może zalogować się w serwisie i pobrać jeden lub 12 raportów. Cena usługi uzależniona jest od wybranej liczny dokumentów.

BIK prowadzi ocenę punktową w skali od 1 do 100. To dzięki niej instytucje finansowe szacują ryzyko kredytowe. Im wyższy wynik, tym większa pewność na regularną spłatę zobowiązań. 

Czytaj też:

Jak robić przemyślane zakupy w internecie?

Woda mineralna. Co kryje się pod zakrętką?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze

×

Szukasz porady prawnej?

Jeśli masz jakiś problem lub poszukujesz odpowiedzi na pytania dotyczące prawa, nie wahaj się z nami skontaktować. Wysłanie wiadomości nie zobowiązuje Cię do niczego.

Załączniki (opcjonalnie)


Szukam pomocy