Jak robić przemyślane zakupy przez Internet?

Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez Internet, gdyż nabyć je może szybko, bez wychodzenia z domu. Jest to wygodne, warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach świątecznych zakupów. Uwagę zwraca na nie Katarzyna Araczewska z UOKiK:

  • Tomasz Wolf
  • /
  • /
  • 0

Z jednej strony przed świętami konsumenci kupują więcej, z drugiej – mają mniej czasu, więc ich zakupy mogą być mniej przemyślane. Kuszeni są różnymi promocjami, które na papierze, czy też na stronie internetowej, zawsze wydają się atrakcyjne. W praktyce jednak zawierają czasem ograniczenia, których konsumenci mogą być nieświadomi, aż do momentu przeczytania regulaminu, a czasem – niestety – nawet po zakupach.

Atrakcyjne dla konsumenta są różne obniżki ceny produktu, czy promocje dotyczące dostawy. Ważne jest jednak, od jakiej ceny rabat jest naliczany i jakie są warunki promocji. Dobrym pomysłem jest przyjrzenie się produktom, które nas interesują, kilka dni wcześniej, aby upewnić się, jaka jest ich standardowa cena. Może się też zdarzyć, że przedsiębiorcy w dniu akcji promocyjnych wycofują niektóre produkty z oferty, np. szczególnie atrakcyjne, czy najtańsze. W rezultacie konsument może sądzić, że korzysta z okazji, płacąc mniej za dostawę, kupuje jednak droższy produkt, bo tylko taki był w ofercie w dniu promocji.

Kupującym w Internecie czasami mylą się uprawnienia wynikające z przepisów prawa z zasadami różnych darmowych programów czy akcji marketingowych. To, co jest dobrowolnym standardem w jednym sklepie internetowym, nie musi nim być w innym. Wiele sklepów oferuje np. możliwość darmowego zwrotu towaru zakupionego na odległość. To uprawnienie nie wynika jednak z ustawy. Przedsiębiorca może przyjąć taką politykę, ale nie musi. Dlatego bardzo ważne jest uważne zapoznawanie się z warunkami zakupu.

Tomasz Wolf

Tomasz Wolf

reklamacje rozmowy i opinie

Podziel się:

Powiązane posty

Porada w banku
06 grudnia 2018

Konsument traci na rynku kredytów i pożyczek

W ostatnich latach powstały normy prawne, które mają na celu ochronę interesów konsumentów korzystających z kredytowania. Przepisy dotyczą zarówno kosztów kredytów, jak i uregulowania statusu instytuc...

Człowiek w smogu
07 grudnia 2018

Czy za smog należy się zadośćuczynienie?

Mieszkaniec Rybnika pozwał Skarb Państwa o 50 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych spowodowane zanieczyszczeniem powietrza na obszarze miasta. Sąd Rejonowy oddalił powództwo, ale w d...