Jak zrezygnować z wycieczki kupionej w biurze podróży

Czy jest możliwa rezygnacja z wycieczki wykupionej w biurze podróży? Da się to zrobić, ale pod pewnymi warunkami.

Jak zrezygnować z wycieczki kupionej w biurze podróży
  • Iga Gradzka
  • /
  • 19 marca 2019

Czy można zrezygnować z wykupionej wycieczki?

Na wymarzone wakacje czeka się z utęsknieniem, ponieważ najczęściej odbywają się on tylko raz do roku. Jednak nieprzewidziane wypadki losowe, np. nagła choroba, mogą skutecznie uniemożliwić ich realizację. Taka nagła zmiana planów może oznaczać stratę sporej sumy pieniędzy, które już zostały zainwestowane w wykupienie wycieczki.

Czytaj też:

Nieudany wyjazd. Jak złożyć reklamację?

Kiedy zaszczepić się przy wyjeździe w tropiki?

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych

Firmy ubezpieczające wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów oferując ubezpieczenie od konieczności rezygnacji z wycieczki z określonych powodów. Nie obejmuje to oczywiście wszystkich zdarzeń losowych i Ogólne Warunki Ubezpieczenia są za każdym razem inne, ale zwrotu pieniędzy można spodziewać się w następujących sytuacjach:

  • śmierci, nagłego zachorowania, wypadku uniemożliwiającego wypoczynek,
  • szkody na mieniu, często o charakterze przestępczym, na przykład obrabowanie domu,
  • utraty pracy, ale zazwyczaj tylko w przypadku zwolnienia przez pracodawcę,
  • kradzieży dokumentów,
  • zajścia w ciążę.

Takich powodów może być jeszcze wiele. Zazwyczaj są to naprawdę poważne sytuacje, które mogą się przydarzyć każdemu. Wykupienie takiej polisy pozwala naprawdę sporo zaoszczędzić. Konkretny zakres zwracanej gotówki zależy od ubezpieczyciela, ale spodziewać się można zwrotu nawet 100 procent wpłaconej sumy. Wykupując takie ubezpieczenie można również zmienić datę wyjazdu i urlop nie przepada.

Wiele ubezpieczeń turystycznych oferuje także ochronę już na miejscu. Na przykład, jeżeli przez zdarzenie losowe będziesz zmuszony do skrócenia swojego urlopu, otrzymasz pieniądze za jego niewykorzystaną część.

Podróż zorganizowana samodzielnie

Poza wycieczką wykupioną w biurze podróży, można także ubezpieczyć koszty odwołanej wycieczki organizowanej samodzielnie.

Możliwości jest więcej. Ochrona dotyczyć może kosztów zakupów biletów, opłaconych noclegów i innych poniesionych już kosztów.

Tego typu ubezpieczenie wykupić należy ze sporym wyprzedzeniem, które wynosi minimalnie 30 dni. Dlatego raczej nie można skorzystać z niego w przypadku popularnych wyjazdów last minute.

Dodatkowe ubezpieczenie zabezpieczy nie tylko rezygnację, ale również odwołanie wyjazdu ze strony organizatora, na przykład meczu lub koncertu. W takiej sytuacji pieniądze za imprezę łatwo jest odzyskać, ale raczej nikt nie pokryje kosztów związanych z zakupionym biletem na samolot albo zarezerwowanym hotelem.

Czytaj też:

Opóźniony lot. Czy zawsze należy się odszkodowanie?

Jak udowodnić zdarzenie losowe?

W celu odzyskania pieniędzy za niewykorzystaną wycieczkę należy oczywiście udowodnić zajście zdarzenia losowego. Może to być potwierdzenie złożenia zawiadomienia na policji w przypadku dojścia do przestępstwa albo dokumentacja medyczna, zwolnienie lekarskie etc. Im bardziej szczegółowe będą te dokumenty, tym prawdopodobnie szybciej otrzymasz zwrot kosztów poniesionych za opłatę wyjazdu.

Należy się liczyć z tym, że tak kompleksowe ubezpieczenie obejmujące wiele ryzyk będzie kosztowne. W przypadku droższych wyjazdów jego wartość wynieść może nawet kilkadziesiąt procent jego ceny. Ubezpieczenie nie gwarantuje także ochrony przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Dlatego przed podpisaniem dokumentów należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze