Jak zostać taksówkarzem?

Przewóz osób od lat budzi kontrowersje, szczególnie taksówkarzy. Zmiany w prawie mają zmienić ten rynek. Może więc od razu zostać licencjonowanym taksówkarzem?

Jak zostać taksówkarzem?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 8 kwietnia 2019

Zmiany w prawie przewozowym, chęć uregulowania przez urzędników statusu operatorów aplikacji, dzięki którym można np. zamawiać przewóz, skłania wiele osób do zadania pytania, jak zostać taksówkarzem.

Działalność taksówki polega na płatnym transporcie samochodem osobowym z jednego miejsca do drugiego, wyznaczonego przez klienta. Zwykle wysokość opłaty ustala się biorąc pod uwagę liczbę przejechanych kilometrów.

>>> Sprawdź także: Problem z wymianą opon. Niby nie jest obowiązkowa, a policja i tak wystawia mandaty

Wymagania dla taksówkarza

Obecnie taksówkarz musi:

  • mieć przynajmniej 21 lat i prawo jazdy kat. B
  • przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do pracy w tym charakterze
  • mieć prawo dysponowania pojazdem
  • posiadać zaświadczenie o niekaralności

Żeby zostać taksówkarzem, nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa przeciwko: zdrowiu i życiu, obyczajności i wolności seksualnej, mieniu, wiarygodności dokumentów, środowisku i bezpieczeństwu komunikacji.

Jaki rodzaj opodatkowania będzie najlepszy w przypadku taksówki?

Podstawą działalności taksówkarza jest licencja taksówkarska. W gminie, która ma powyżej 100 tys. mieszkańców może być konieczne zdanie egzaminu z topografii, a także przepisów prawa miejscowego.

>>> Sprawdź także: PKP wstrzymuje rezerwacje bo pękają pociągi

Po zmianie prawa dotyczącego przewozu egzamin z topografii będzie zniesiony. Taksówkarze muszą też mieć działalność gospodarczą. Najpopularniejszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

PKD dla firmy taksówkarskiej

Decydując się na działalność taksówkarską wybieramy PKD 49.32.Z – czyli działalność, która polega na przewozie indywidualnych pasażerów do ustalonych przez nich miejsc.

Taksówkarze najczęściej rozliczają się w formie karty podatkowej. Sporym ograniczeniem takiego wyboru jest to, że może być w taki sposób prowadzona tylko jedna działalność. Wybierając kartę podatkową, nie da się też skorzystać z żadnych odliczeń. Jeśli taksówkarz prowadzi jeszcze inną działalność, np. handluje w internecie albo zajmuje się innymi usługami, może też spróbować rozliczenia w formie ryczałtu. W tym przypadku nie da się jednak odliczać kosztów eksploatacji samochodu. Jest też opodatkowanie na zasadach ogólnych, stosowane również w innych rodzajach działalności gospodarczej.

Podstawą działalności taksówkarza jest licencja. Wydaje się ją na określone auto i na wybrany obszar. Może to być miasto, gmina, a także gminy sąsiadujące.

Samochód taksówkarza musi koniecznie posiadać kasę fiskalną, a także taksometr. Te dwa elementy mają być zniesione, jeśli zmiany w prawie przewozowym wejdą w życie. Będzie można zamiast nich używać np. odpowiedniej aplikacji.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!