Jak zostać kierowcą Ubera lub Bolta?

Coraz większa popularność przewozu osób za pośrednictwem firm Uber i Bolt, a także łatwość i prostota samego pomysłu na złamanie taksówkowego monopolu sprawiają, że coraz więcej osób posiadających prawo jazdy i auto rozważa możliwość wskoczenia za kierownicę nowoczesnej taryfy. Jak zostać kierowcą Ubera i Bolta? Podpowiadamy!

Jak zostać kierowcą Ubera lub Bolta?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 sierpnia 2019

Skąd się wziął sukces Ubera i Bolta?

Prostota działania w połączeniu z najnowszymi technologiami – to recepta na sukces każdej usługi opierającej się na mobilnych aplikacjach. A jeśli do tego dodamy użyteczność w realnym świecie – sukces jest niemal murowany. Na takich fundamentach w ostatnich latach narodziła się rewolucja w miejskim transporcie – Uber i Bolt. Firmy te stały się solą w oku licencjonowanych taksówkarzy oraz problemem dla prawodawców. Oferowane przez nich usługi zdobywają kolejnych zwolenników, a na ulicę wyjeżdżają kolejne samochody, których kierowcy za pomocą swojego smartfona czy tabletu łapią zamówienia. I tak się dziś dzieje na całym świecie.

CZYTAJ TEŻ Uber Lex. Czy to już koniec Ubera jakiego znamy? Zmiany spowodują podwyżki?

Co zrobić, by zostać kierowcą Ubera?

Kto pamięta perypetie głównej bohaterki serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei, która nie mogła dostać pracy kierowcy w państwowym przedsiębiorstwie taksówkowym WPT, z pewnością dostrzeże, że od lat 80. zmieniło się wszystko. Gdyby akcja serialu działa się dzisiaj — spełniając wymogi i zdając egzamin — pani Kasia z pewnością zasiadłaby w stołecznej taksówce jednej z korporacji lub… wybrała alternatywne rozwiązanie.

Droga do pozostania kierowcą Ubera jest dość prosta. Aplikację można złożyć przez internet. Zaczynamy od założenia profilu kierowcy na stronie firmy.  Po podaniu podstawowych danych, kandydat otrzymuje zaproszenie na spotkanie informacyjne oraz dostęp do profilu. Za jego pośrednictwem można przesłać skany wymaganych dokumentów. Od tego momentu pozostaje jedynie czekać na pełną aktywację, która następuje po weryfikacji przekazanych danych oraz kopii dokumentów – informuje Uber.

Jakie wymagania stawia kierowcom Uber?

Aby zostać kierowcą Ubera, należy w pierwszej kolejności spełnić kilka formalności wypunktowanych na stronie firmy. Za pośrednictwem profilu należy przesłać m.in. dane dotyczące działalności gospodarczej wraz ze skanem dokumentu wpisu CEIDG, KRS, NIP i VAT EU. Nie jest to warunek konieczny, bo jeśli ktoś nie ma firmy i nie chce zakładać działalności, może skorzystać z usługi firm partnerskich, które umożliwiają rejestracje w systemie. Trzeba również zeskanować dowód rejestracyjny samochodu, którym będziemy wykonywali kursy i dowód ubezpieczenia OC. Ważne jest również przesłanie zdjęcia profilowego w dobrej jakości oraz zaświadczenie o niekaralności. Osoba aplikująca musi mieć prawo jazdy przynajmniej od roku.

CZYTAJ TEŻ Kierowca taksówki „truje”, a ty nie masz ochoty na rozmowę? Można już zamówić „niegadającego” szofera

Jakim samochodem można świadczyć usługi?

Jak informuje Uber, firma przykłada ogromną wagę do bezpieczeństwa i estetyki samochodów. Dopuszczane są jedynie te pojazdy, które są – w doskonałym stanie technicznym i wizualnym.

W przypadku usługi UberX auta muszą spełnić kilka wymagań. Podobnie jak taksówki muszą być to pojazdy 4/5 drzwiowe uprawnione do przewozu co najmniej 5 osób. Nie mogą być  wyprodukowane przed 2000 rokiem, a zatem już 19-letni, zadbany samochód może nam posłużyć w pracy. Ważne jest również to, aby auto było zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej, co oznacza, że możemy świadczyć usługę, jeżdżąc samochodem na niemieckich czy francuskich tablicach.

Wyższe wymagania stawiane są w przypadku usługi Select przeznaczonej dla najbardziej wymagających pasażerów. W tym przypadku auto nie może mieć więcej niż 10 lat oraz znajdować się na liście zamieszczonej na stronie internetowej. Odrębne wymagania dotyczą aut typu Van.

Jak zostać kierowcą Bolt?

Zbliżone wymagania stawiane są przed kierowcami w firmie Bolt, działającej na bardzo podobnych do Ubera zasadach. Również tutaj osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej mogą dołączyć do partnerów flotowych, którzy utworzą konto kierowcy. Potrzebne są następujące dane: imię i nazwisko, numer telefonu, adres poczty elektronicznej oraz zdjęcie profilowe. Wymagane jest także zaświadczenie o niekaralności.

Wiążąc się z partnerem flotowym, istnieje możliwość realizowania przejazdów zarówno autami flotowymi, jak również własnym samochodem. Musi on spełnić określone wymagania. W przypadku wieku pojazdów są one bardziej restrykcyjne niż w Uberze – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Bolt.

Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipcaKierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca Dorota Kraskowska

W jakich miastach działają Bolt i Uber?

Zarówno w przypadku Bolta jak i Ubera należy pamiętać, że usługi można pracować jedynie w miastach, w których one działają.

W przypadku Ubera są to: Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Śląsk, Trójmiasto, Warszawa oraz Wrocław.

Z kolei samochody Bolta można spotkać na Śląsku, w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Gorzowie Wlkp., Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Płocku, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, Toruniu, Trójmieście, Wałbrzychu, Warszawie, Włocławku, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Spadek cyfrowy — co zrobić za życia, aby po śmierci nie zostawiać po sobie cyfrowego bałaganu?Spadek cyfrowy — co zrobić za życia, aby po śmierci nie zostawiać po sobie cyfrowego bałaganu? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!