Jak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej Pary

Aby ten dzień przerodził się we wspaniałe wspomnienia, trzeba wszystko precyzyjnie zaplanować. Przygotowania należy rozpocząć nie 3 miesiące przed imprezą, ale przynajmniej rok, a w niektórych przypadkach nawet 2 lata przed weselem! Jeśli nie jesteście mistrzami w logistyce, możecie zatrudnić speca od organizacji wesel, tzw. wedding plannera. Co nie oznacza, że taki fachowiec jest niezbędny. Możecie wszystko zaplanować sami, krok po kroku, bez zbędnego pośpiechu i stresu. Nasz poradnik może wam w tym pomóc.

Jak zorganizować idealny ślub i wesele? Poradnik dla Młodej Pary
  • Alicja Skibińska
  • /
  • 31 maja 2019

Zaręczyny to wyjątkowy moment w życiu każdej pary. Choć z pewnością niejednokrotnie rozmawialiście już o wspólnej przyszłości, moment oświadczyn bez wątpienia wiązał się z ogromną radością i wzruszeniem. Jednak to dopiero początek waszej nowej, pięknej przygody. Gdy emocje już trochę opadną, należy zacząć zastanawiać się nad tym, jak ma wyglądać najważniejszy dzień w waszym życiu.

1. Planujemy wesele – od czego zacząć?

Zanim rzucicie się w wir przygotowań, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą wam zawęzić wybór ewentualnych wykonawców oraz stworzyć spójną wizję ślubu i wesela:

  • Jaką ceremonię planujecie – cywilną czy kościelną (konkordatową)?

  • W jakim miejscu chcecie się pobrać? To pytanie ma szczególne znaczenie wtedy, gdy nie pochodzicie z jednej miejscowości lub wyprowadziliście się do innego miasta (jednak większość waszej rodziny wciąż mieszka tam, gdzie się wychowaliście). Zastanówcie się również, czy pragniecie zaślubin w kościele, kaplicy, urzędzie stanu cywilnego, czy może w plenerze.

  • W jakim miesiącu chcecie wziąć ślub? Większość par marzy o ceremonii wiosną lub latem, przez co terminy rezerwowania sal oraz wykonawców mogą być dłuższe. Z kolei ślub poza sezonem bywa tańszy, zwłaszcza, jeśli wybierzecie dzień inny niż sobota (od pewnego czasu popularne są śluby odbywające się w piątek).

  • W jaki sposób zamierzacie pokryć koszty wesela? Jeśli nie jesteście w stanie zrobić tego całkiem samodzielnie, w tym momencie powinniście porozmawiać z rodzicami, by dowiedzieć się, w jakim stopniu są gotowi was wspomóc.

  • Jaki jest wasz budżet? Pamiętajcie, że wesele to bardzo duży wydatek. Nie planujcie go, nie mając pewności, że możecie sobie na niego pozwolić.
  • Kogo planujecie zaprosić? Sporządzenie listy gości to podstawa. Zastanówcie się nad tym, czy chcecie skromnej ceremonii dla najbliższej rodziny i przyjaciół, czy może wielkiego przyjęcia, na które zaprosicie również dalszych krewnych oraz znajomych. Pamiętajcie, że to właśnie ta decyzja najbardziej zaważy na ostatecznych kosztach imprezy.

  • Jaki motyw przewodni wybieracie? Marzy wam się wesele w stylu rustykalnym, tradycyjnym, a może glamour? Od tego, na który wariant się zdecydujecie, zależy m.in. wybór restauracji, sukni ślubnej oraz dekoracji.

Ogólne zasady negocjacji z wykonawcami

Zanim zaczniecie spotykać się z wybranymi wykonawcami i negocjować warunki umowy, stwórzcie ogólną wizję swojego ślubu i wesela. Zastanówcie się, o czym najbardziej marzycie, a z czego w razie potrzeby jesteście w stanie zrezygnować. Jeśli są rzeczy, których pod żadnym pozorem nie chcecie podczas swojego wielkiego dnia, również stanowczo o nich powiedzcie. Znienawidzone piosenki, zabawy, które uważacie za żenujące, smaki, które zupełnie wam nie odpowiadają – wszystkie te rzeczy wydają się błahostkami, jednak ich obecność może mieć spory wpływ na wasz nastrój podczas tak istotnej dla was imprezy.

Pamiętajcie, że to wasz ślub, za który w dodatku słono płacicie. Nie bójcie się stawiać na swoim i egzekwować tego, na czym wam zależy. Oczywiście, zachowując przy tym kulturę i pozytywne nastawienie – w końcu w waszym interesie jest również zachowanie dobrych relacji z wykonawcami.

Czytaj też:

Kiedy można zmienić nazwisko?

Reklamacja fryzury ślubnej?

2. Sala weselna

Czasami zdarza się, że para po prostu wchodzi do restauracji i z miejsca się w niej zakochuje. Częściej jednak wybór sali weselnej poprzedzony jest prawdziwym maratonem po okolicznych lokalach oraz długim rozważaniu zalet i wad każdego z nich. Nie da się ukryć, że wybór lokalizacji przyjęcia jest jedną z najważniejszych decyzji, które musicie podjąć. Nie należy odkładać jej na ostatnią chwilę, zwłaszcza, jeśli planujecie ślub podczas sezonu. Weźcie również pod uwagę specyfikę swojej miejscowości – w jednych miastach można zarezerwować salę rok lub kilka miesięcy wcześniej, w innych na wolny termin trzeba czekać nawet 2-3 lata.

Jak wybrać odpowiedni lokal?

Sporządzając listę lokali, które obejrzycie przed dokonaniem ostatecznego wyboru, połóżcie nacisk na kwestie estetyczne. Nie ma sensu odwiedzać luksusowych pałaców, jeśli w waszym guście są raczej stare stodoły i chaty góralskie. Bardzo istotnym kryterium jest także wielkość sali. Większość restauracji podaje na swoich stronach liczbę osób, którą są w stanie pomieścić – jeśli w przypadku danego miejsca jest ona znacznie mniejsza niż suma zaproszonych gości, raczej nie będziecie się w nim czuli komfortowo. Z drugiej strony, nie warto organizować wesela w ogromnym lokalu, jeżeli lista zaproszonych osób jest krótka. W takiej sytuacji parkiet zawsze będzie wydawał się opustoszały, zaś udekorowanie dużej przestrzeni może zrujnować wasz budżet. Warto także wziąć pod uwagę, że z pewnością nie wszyscy, którym wręczycie zaproszenia, rzeczywiście zjawią się na przyjęciu.

Wybór sali powinien zależeć także od innych kwestii praktycznych. Sprawdźcie, jaka jest odległość restauracji od miejsca ceremonii. Jeżeli planujecie zapraszać małe dzieci, dowiedzcie się, czy restauracja dysponuje przygotowanym dla nich pokojem zabaw oraz czy jest odgrodzona od ulicy. Bardzo dużym atutem mogą się okazać taras, patio lub ogród, w których goście będą mieli okazję zaczerpnąć świeżego powietrza. Zwróćcie uwagę na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, klimatyzację, możliwość podłączenia sprzętu elektrycznego, np. projektora czy dekoracyjnego oświetlenia, a także na wielkość parkietu i materiał, z jakiego został wykonany (zbyt śliski może stwarzać niebezpieczeństwo dla tańczących gości). Umówcie się też na degustację serwowanych dań i sprawdźcie, czy ich smak spełnia wasze oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Nigdy nie składajcie swoich podpisów pod dokumentami bez ich uważnego przeczytania! Nie ma czegoś takiego jak „standardowa umowa” – należy zwrócić uwagę na to, czy wszystkie zapisy i ustalenia naprawdę wam odpowiadają. Ustalcie kilka istotnych kwestii:

  • Co zawiera menu? Czy są możliwe jego drobne modyfikacje? Czy w cenę wliczone są ciepłe i zimne napoje, owoce oraz ciasta? Czy restauracja jest w stanie przygotować dania dla osób na specjalnych dietach (np. wegetarian i wegan, diabetyków itp.)?

  • Czy w umowie znajduje się zapis o tzw. „korkowym” (czyli dodatkowej opłacie za obsługę kelnerską, liczonej w oparciu o liczbę otwartych i podanych do stołów butelek alkoholu)?

  • Czy w cenę wliczone jest tradycyjne przywitanie Młodej Pary chlebem i solą?
  • Ile kosztuje menu dla obsługi (DJ-a lub członków zespołu, kamerzysty i fotografa)?

  • Czy w cenę wliczone są pokrowce na krzesła lub jakiekolwiek dekoracje?

  • Czy istnieje możliwość wyboru między stołami prostokątnymi i okrągłymi?

  • Jaką zaliczkę musicie wpłacić przy rezerwacji sali? Pamiętajcie o różnicy między zaliczką a zadatkiem – ten drugi nie podlega zwrotowi w przypadku niewykonania umowy.

  • Jakie są warunki odstąpienia od umowy przez którąkolwiek ze stron? Czy są przewidziane kary umowne za jej zerwanie?

3. Suknia ślubna

Jak przygotować się do wizyty w salonie sukien ślubnych?

Oczywiście, nie każda Panna Młoda decyduje się na skorzystanie z oferty salonu sukien ślubnych – niektóre wolą nieco zaoszczędzić, wybierając kreację z komisu czy wypożyczalni lub kupując ją z drugiej ręki. Jednak jeśli zależy ci na zamówieniu sukni swoich marzeń, salon jest zdecydowanie najlepszą opcją. Należy pamiętać, że są to stroje szyte na miarę, więc czas oczekiwania na odbiór może trwać nawet kilka miesięcy. Poszukiwania kreacji należy więc rozpocząć co najmniej 8-9 miesięcy przed datą ślubu. Salony sukien ślubnych to nie zwykłe sklepy, do których możemy wejść „z ulicy”. Podczas wizyty pracownica zajmuje się tylko jedną klientką, pomagając jej zakładać i zdejmować kolejne modele, w związku z czym należy zadzwonić i zarezerwować konkretny dzień i godzinę.

Jeśli planujesz „maraton” po kolejnych salonach, upewnij się, że między ustalonymi wizytami jest dostatecznie dużo czasu (weź pod uwagę ok. godzinne spotkanie w każdym sklepie oraz czas potrzebny na dojazd pod następny adres). Pamiętaj o założeniu cielistej bielizny oraz biustonosza bez ramiączek. Warto zabrać ze sobą również buty na obcasie, najlepiej o podobnej wysokości do tej, którą planujesz mieć na sobie w dniu ślubu. Dobrym pomysłem jest także zabranie ze sobą jednej lub dwóch zaufanych osób o podobnym guście do twojego, które będą w stanie szczerze ci doradzić, ułatwiając podjęcie ostatecznej decyzji o kupnie sukni.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sukienki?

Wiele przyszłych Panien Młodych udaje się do salonu z bardzo konkretnym wizerunkiem swojej wymarzonej sukni. Tymczasem przynajmniej na samym początku poszukiwań warto zachować otwarty umysł. Czasami okazuje się, że wybrany krój zupełnie do nas nie pasuje, za to model, na który normalnie nie zwróciłybyśmy uwagi, leży na nas doskonale. Wybierając ślubną kreację, warto wziąć pod uwagę stylistykę wesela – zupełnie inne suknie pasują do wesel w stylu rustykalnym, a inne do wystawnych przyjęć w stylistyce glamour. Dobrze by było, gdybyś znała typ swojej sylwetki i była w stanie wskazać jej mocne strony oraz partie, które wolałabyś ukryć.

Pamiętaj również, że w wybranej sukni spędzisz cały dzień – od przygotowań w domu aż po ostatnie minuty wesela. Oczywiście, wygląd jest bardzo istotny, jednak nie można zapominać również o własnym komforcie. Podczas mierzenia zwróć uwagę na to, czy materiał, z którego wykonana jest dana kreacja, nie podrażania twojej skóry. Strój nie może być też zbyt ciasny, ponieważ wówczas uniemożliwi ci jedzenie, wygodne siedzenie przy stole, szaleństwa na parkiecie, a nawet… swobodne oddychanie. Przetestuj każdą mierzoną sukienkę, podnosząc ręce, podskakując oraz siadając.

4. Fotograf i kamerzysta

Jak wybrać fotografa i kamerzystę?

Ślub to oczywiście bardzo ważny moment w życiu, jednak należy pamiętać, że trwa tylko jeden dzień. Natomiast zdjęcia i film to pamiątki, które zostaną z wami na całe życie. Jeśli dobrze wybierzecie wykonawców, wracanie do tych materiałów będzie się wiązało z ogromną przyjemnością, zaś nieprzemyślana decyzja może się skończyć ogromnym żalem i rozczarowaniem. Niestety, nie da się powtórzyć ślubu, by poprawić nieudane ujęcia.

Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy swobodny dostęp do internetu, dzięki czemu możemy zapoznać się z dowolną liczbą ofert dostępnych wykonawców. Pamiętajcie, że zdjęcia prezentowane na oficjalnej stronie fotografa to portfolio, do którego wybiera się same najlepsze ujęcia. Aby mieć pewność, że odpowiadają wam umiejętności danej osoby, poproście o udostępnienie choć jednego pełnego reportażu. Zwróćcie uwagę zarówno na kwestie techniczne, jak i styl zdjęć. Każdy z nas ma swój własny gust oraz wizję wesela, zaś fotografie oraz materiały filmowe powinny to odzwierciedlać.

Co należy ustalić i o czym trzeba poinformować fotografa i kamerzystę?

Zanim podpiszecie umowę, warto przynajmniej raz spotkać się z wybranym wykonawcą twarzą w twarz. Podczas takiej rozmowy będziecie mogli upewnić się, czy nadajecie na tych samych falach i dobrze się rozumiecie. Dobry kontakt z fotografem i kamerzystą jest warunkiem dobrej atmosfery podczas przyjęcia. Zwróćcie uwagę na to, czy są to osoby uśmiechnięte, pamiętające o zasadach dobrego wychowania i uprzejme. Jeśli wasz budżet na to pozwala, warto umówić się na sesję narzeczeńską lub nagranie filmu z podziękowaniami dla rodziców, by zweryfikować umiejętności wykonawców w praktyce.

Podczas spotkania należy również ustalić kilka istotnych kwestii. Powiedzcie szczerze, co wam się podoba, a co jest dla was nie do przyjęcia. Poinformujcie fotografa i kamerzystę o stylistyce ślubu i wesela, planie tego dnia, ważnych momentach oraz osobach, które koniecznie muszą być widoczne w materiale. Z pewnością nie chcecie podczas przeglądania gotowych zdjęć odkryć, że nie macie żadnego ujęcia z ukochaną babcią lub najlepszym przyjacielem z dzieciństwa.

Co powinno znaleźć się w umowie?

Po wybraniu wykonawcy koniecznie podpiszcie z nim umowę na realizację usług. Powinny się w niej znaleźć zapisy o tym, co dokładnie macie zagwarantowane: do której godziny pracuje dana osoba, po jakim czasie otrzymacie gotowy materiał, jaką długość będzie miał film oraz ile zdjęć dostaniecie, w jakiej formie zostaną one dostarczone (na płytach CD lub DVD, w formie odbitek, fotoksiążki, na pendrivie itp.). Bardzo ważne jest również określenie warunków zerwania umowy. Najlepiej zastrzec warunek zobowiązujący wykonawcę do znalezienia zastępstwa, jeżeli z istotnych przyczyn nie będzie w stanie osobiście zjawić się na ślubie.

Czytaj też:

Czy można odzyskać pieniądze zapłacone fotografowi ślubnemu?

Jak wybrać fotografa ślubnego

5. DJ lub zespół

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę oraz muzykę na wesele?

O ile jesteśmy w stanie obejrzeć portfolio fotografa i kamerzysty w sieci lub odwiedzić salę weselną i na własne oczy przekonać się o jej wyglądzie, o tyle wybór DJ-a lub zespołu może być bardzo utrudniony ze względu na brak możliwości sprawdzenia jakości jego usług. Nieocenione mogą okazać się polecenia znajomych. Jeśli bardzo podobała nam się muzyka na czyimś weselu lub innej, organizowanej przez niego imprezie, warto poprosić o namiar na wykonawcę.

W przypadku zespołu czasem możemy obejrzeć nagrania z jego występów, zaś z DJ-em warto porozmawiać o jego standardowym repertuarze i możliwości dostosowania się do waszych oczekiwań. Pamiętajcie, że muzyka na weselu powinna być dla wszystkich. Jeśli nie znosicie jakiegoś gatunku muzycznego, nie musicie zgadzać się na jego obecność, jednak nie próbujcie zdominować listy utworów wyłącznie swoimi ulubionymi piosenkami (zwłaszcza, jeśli macie dość specyficzny gust, np. słuchacie wyłącznie jazzu lub rocka).

Możecie zapytać osoby, które zapraszacie, do jakich rytmów najbardziej lubią tańczyć lub zaobserwować na innych imprezach, kiedy parkiet jest najbardziej zapełniony. Warto jednak choć trochę zaufać doświadczeniu muzyków i pozwolić im na pewną dowolność w wyborze repertuaru. Najlepszym wyjściem będzie dostarczenie im krótkiej listy piosenek, które muszą się pojawić, waszych wyborów muzycznych na ważne momenty w trakcie imprezy (np. na pierwszy taniec, podziękowanie dla rodziców czy krojenie tortu) oraz ewentualnego spisu muzyki „zakazanej” i pozostawienie dalszych decyzji w ich rękach. Oczywiście, nie należy wybierać wykonawcy na odległość, bez choćby jednego spotkania. Tylko ono pozwoli wam na ocenę dykcji danej osoby, jej kultury osobistej oraz pozytywnego nastawienia.

O czym należy poinformować DJ-a lub zespół?

Osoba odtwarzająca muzykę na weselu pełni jednocześnie rolę konferansjera zachęcającego gości do zabawy oraz informującego o ważnych punktach imprezy. Podczas spotkania z wykonawcą upewnijcie się, czy jego styl naprawdę wam odpowiada. Jedne pary pragną tradycyjnego wesela z dużą dozą przyśpiewek i typowymi zabawami, zaś inne nie przepadają za nimi, uznając je za przaśne, a czasem wręcz żenujące. Omówcie z muzykami plan przyjęcia i wspólnie ustalcie, co się w nim znajdzie. Pamiętajcie, że to wasze wesele – jeśli na myśl o tradycyjnych oczepinach lub przedłużających się okrzykach „Gorzko! Gorzko!” cierpnie wam skóra, nie musicie się na nie zgadzać, a DJ lub członkowie zespołu powinni być otwarci na wasze sugestie i oczekiwania.

Jakie zapisy muszą znaleźć się w umowie?

W umowie musi się znaleźć przede wszystkim zakres dzieła, data i miejsce uroczystości oraz czas jej trwania. Dobrym pomysłem jest zawarcie w niej także ceny za każdą kolejną godzinę w przypadku przedłużenia się wesela. Należy zwrócić uwagę na sprzęt, który zapewnia wykonawca. Czy dysponuje profesjonalnym nagłośnieniem estradowym? Czy w cenie zawarte jest również oświetlenie dyskotekowe, ciężki dym lub bańki wodne? Ważne jest również zobowiązanie do pokrycia opłaty na rzecz ZAIKS-u (chyba że tę kwestię bierze na siebie lokal). Bardzo istotne są także wszelkie zapisy na temat niewywiązania się z umowy lub odstąpienia od niej. Warto się zabezpieczyć, wymagając, by wykonawca w razie konieczności zapewnił zastępstwo na swoje miejsce.

A potem żyli długo i szczęśliwie

Ostatnim punktem waszego ślubnego harmonogramu z listą spraw do załatwienia może być podróż poślubna. Ale to już temat na kolejny poradnik. Tymczasem mocno trzymamy kciuki za sprawną organizację, za wyjątkowy ślub i wspaniałe wesele. Oczywiście istnieją sprawy, których zaplanować się nie da, np. pogoda. W tym przypadku najlepsze będzie trzymanie się sprawdzonej strategii – odpuszczamy to, na co nie mamy wpływu. I po prostu dobrze się bawimy – w końcu chcemy wspominać ten dzień jak najlepiej i taka drobnostka nie może nam w tym przeszkodzić :)

Podatek od prezentu ślubnegoPodatek od prezentu ślubnego Alicja Skibińska

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!