Jak zmienić lekarza rodzinnego?

Niezadowolenie z leczenia, zbyt długie kolejki, przeprowadzka, niedogodna lokalizacja gabinetu… powodów, dla których Polacy decydują się na zmianę lekarza rodzinnego jest wiele. Prawo daje w tej kwestii wolny wybór, bowiem nikt nie jest skazany na jednego, wybranego wcześniej świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jak zatem zmienić lekarza rodzinnego? Przedstawiamy procedurę krok po kroku.

Jak zmienić lekarza rodzinnego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 września 2019

Zmiana lekarza rodzinnego – powody

Pani Anna jest seniorką mieszkającą samotnie na warszawskiej Saskiej Kępie. Od lat korzystała z usług lekarza pracującego w centrum miasta. Była zadowolona z jego usług. Z powodu pogłębiającej się wady wzroku musiała zrezygnować z samodzielnego poruszania się samochodem. Dojazdy komunikacją miejską były dla niej coraz bardziej męczące, do tego dochodziły kolejne schorzenia utrudniające chodzenie. Z tego powodu pani Anna zdecydowała się na zmianę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Za namową sąsiadki wybrała lekarkę pracującą w przychodni znajdującej się nieopodal jej mieszkania. Cała operacja zamknęła się w jednej wizycie w przychodni i nie kosztowała naszej bohaterki ani grosza.

To tylko jeden z przykładów. Pacjenci decydujący się na zmianę lekarza, robią to z różnych powodów. Często jest to niezadowolenie z usług lub przeprowadzka do innego miasta. Niezależnie od przyczyn, trzeba postępować według konkretnych wytycznych. Jakich?

CZYTAJ TEŻ Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?                        

Czy mogę zmienić lekarza rodzinnego?

Każdy pacjent ma prawo do zmiany lekarza rodzinnego nazywanego także lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. To ważne, bo przecież właśnie do niego udajemy się w pierwszej kolejności, gdy dopada nas przeziębienie, zdrowotna niedyspozycja, lub jeśli zaobserwowaliśmy jakieś niepokojące objawy. Musimy jednak pamiętać, że tylko dwa razy w ciągu roku, możemy dokonać takiej zmiany bezpłatnie, ale o tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Formalności związane ze zmianą lekarza rodzinnego

Wbrew pozorom zmiana lekarza rodzinnego nie jest zbyt zbiurokratyzowana.  Aby oszczędzić swój czas, możemy wydrukować wcześniej gotowy formularz znajdujący się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, który po wypełnieniu zanosimy do przychodni. Jeżeli posiadamy wszystkie niezbędne dane, jego wypełnienie potrwa kilka minut. Wspomniany druk, powinnyśmy otrzymać także w przychodni.

Procedura jest dokładnie taka sama w przypadku zmiany pielęgniarki lub położnej POZ, a także w przypadku zmiany świadczeniodawcy dla naszych dzieci oraz osób całkowicie ubezwłasnowolnionych. Formularz zawiera dodatkowe pole przeznaczone do wpisania danych maksymalnie dwóch podopiecznych. Jeśli jest ich więcej, należy pobrać dodatkowy dokument.

CZYTAJ TEŻ Zwolnienia lekarskie 2019                        

Czy zmiana lekarza rodzinnego jest bezpłatna?

Zmiana lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest bezpłatna pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, jest ona możliwa nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym. W przeciwnym razie taka operacja wiąże się z opłatą w wysokości 80 zł. Wpłaca się ją na konto wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zmiana podyktowana jest zmianą miejsca zamieszkania pacjenta lub zaprzestaniem udzielania świadczeń przez dotychczasowego świadczeniodawcę – czyli na przykład zamknięcia przychodni czy gabinetu dotychczasowego lekarza POZ. W takich przypadkach opłata nie jest pobierana, nawet wówczas, gdy jest to np. trzecia zmiana w jednym roku kalendarzowym. Takie okoliczności należy wpisać do wspomnianego formularza. Zmiana jest bezpłatna także wówczas, gdy świadczeniobiorca osiągnął 18. rok życia, a jego dotychczasowy lekarz rodzinny jest np. pediatrą. Zagadnienie to reguluje ustawa z 27 października 2017 o podstawowej opiece zdrowotnej.

CZYTAJ TEŻ Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?                         

Czy cała rodzina musi być zapisana u jednego lekarza rodzinnego?

Potoczne określenie „lekarz rodzinny” bywa błędnie interpretowane przez pacjentów. Może się bowiem wydawać, że jeden świadczeniodawca musi być przypisany do wszystkich członów rodziny. To nieprawda. Każdy może wybrać innego lekarza (choć w wielu sytuacjach może nie być to zbyt wygodnym rozwiązaniem).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!