Jak wyrejestrować samochód i zaoszczędzić na OC?

Nie odpala, rdzewieje, a na dodatek zajmuje miejsce parkingowe? Trzymanie auta z sentymentu się nie opłaca. Nawet jeśli od roku nie przejechało ani kilometra, musimy opłacać za nie OC. Jak wyrejestrować samochód i w jakich okolicznościach możemy to zrobić?

Jak wyrejestrować samochód i zaoszczędzić na OC?
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 września 2019

Kiedy mogę wyrejestrować samochód?

Prawo określa kilka sytuacji, w których można wyrejestrować posiadany samochód. Jest to możliwe w przypadku kradzieży, wywozu lub sprzedaży poza granicami Polski, zniszczenia za granicą, trwałej utraty (np. gdy auto spłonęło), przekazania do stacji demontażu lub innego punktu przyjmującego odpady, a także wycofania samochodu z obiegu. Jak widać, możliwości jest wiele. Procedury może dokonać właściciel pojazdu lub wszyscy współwłaściciele auta. Może to być oczywiście jeden z nich, pod warunkiem, że pozostali udzielą mu stosownych pełnomocnictw.

Pamiętaj, że niewyrejestrowany samochód podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, a brak takiej polisy jest podstawą do wymierzenia wysokiej kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny!

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu – krok po kroku

Aby zaoszczędzić cenny czas, warto wydrukować wcześniej wniosek dostępny na rządowej stronie i wypełnić go. Co ciekawe, to dokładnie taki sam formularz, jak w przypadku zarejestrowania samochodu. Należy jedynie wykreślić niektóre wyrazy.

W górnej części wpisujemy swoje dane oraz nazwę organu właściwego do wyrejestrowania pojazdu np. wydziału komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

Poniżej wykreślamy niepotrzebne sformułowania w taki sposób, by pozostało nam zdanie: „Wnoszę o wyrejestrowanie następującego pojazdu”. Dalej musimy wypisać dane samochodu: rodzaj pojazdu i przeznaczenie (np. samochód osobowy), markę, typ i model, rok produkcji, numer VIN, numer silnika (jeśli dotyczy), obecny numer rejestracyjny oraz numer karty pojazdu (jeśli była wydana).

Na decyzję administracyjną ws. wyrejestrowania samochodu należy poczekać do miesiąca. W szczególnych sytuacjach cała procedura może potrwać do dwóch miesięcy.

Dostałeś propozycję „inwestycji w weksle”? Uważaj!Dostałeś propozycję „inwestycji w weksle”? Uważaj! Michał Górecki

Jak wyrejestrować skradziony pojazd?

Jeśli chcemy wyrejestrować skradziony pojazd, powinniśmy napisać samodzielnie oświadczenie np.: „Mając świadomość odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, (zgodnie z art. 233 KK) oświadczam, że samochód osobowy (tu dane pojazdu), którego jestem właścicielem, został skradziony”. Potrzebne będzie także zaświadczenie od policji, w którym zostanie potwierdzone zgłoszenie kradzieży bądź postanowienie o umorzeniu dochodzenia w tej sprawie.

Niezbędny będzie także dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu, jeżeli oczywiście była wydana.

Sprzedałem samochód za granicą. Jak go wyrejestrować?

Jeżeli doszło do sprzedaży samochodu poza granicami Polski, należy przedstawić w wydziale komunikacji dokument, który potwierdzi ten fakt. Może być to na przykład umowa kupna-sprzedaży bądź darowizny. Należy przy tym samodzielnie napisać stosowne oświadczenie.

Ważna będzie także kopia dokumentu, który potwierdzi, że sprzedany samochód został zarejestrowany za granicą. Do tego trzeba dołączyć jego tłumaczenie sporządzone przez tłumacza przysięgłego lub konsula.

Jak wyrejestrować auto, które spłonęło w pożarze?

Jeśli nasz samochód spłonął w pożarze, konieczny jest dokument, który potwierdza to zdarzenie. Może je wydać na przykład policja, jeśli prowadzone jest dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia. Niezbędny będzie również dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Koniecznie trzeba wziąć ze sobą tablice rejestracyjne, nawet wówczas, gdy zostały poważnie uszkodzone. Ponadto należy uiścić wpłatę na rzecz gminy, która zasili budżet utrzymania czystości i porządku na jej terenie. Dowód takiej wpłaty należy złożyć wraz z wyżej wymienionymi dokumentami.

Nowe uprawnienia UOKiK. Urząd nałoży karę za geoblokowanieNowe uprawnienia UOKiK. Urząd nałoży karę za geoblokowanie Mikołaj Frączak

Auto zostało zniszczone za granicą. Jakie dokumenty do wyrejestrowania?

Może się zdarzyć, że podczas zagranicznego wyjazdu doszło do zniszczenia samochodu w wyniku wypadku lub działania klęski żywiołowej. W takiej sytuacji potrzebny będzie dokument wydany przez odpowiednie służby danego państwa, potwierdzający ten fakt. Również w tym przypadku należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Niezależnie od stopnia zniszczenia, powinniśmy przywieść do kraju jego tablice rejestracyjne, chyba że zostały bezpowrotnie stracone.

Jak wyrejestrować samochód oddany na złom?

Jeśli oddaliśmy nasz samochód do stacji demontażu pojazdów, konieczne jest zaświadczenie o jego przyjęciu przez taką firmę. Jeśli pożegnaliśmy się w ten sposób z autem za granicą, konieczny będzie równoważny dokument wraz z tłumaczeniem na język polski. Poza tym – standardowo: dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne.

Co zrobić, jeśli straciłem dowód rejestracyjny lub tablice?

Wyrejestrowanie samochodu jest oczywiście możliwe w sytuacji, w której nie posiadamy dowodu rejestracyjnego lub tablic auta np. z powodu kradzieży lub całkowitego zniszczenia. Wówczas należy napisać oświadczenie, w którym wyjaśnimy, co stało się z utraconymi dokumentami.

Czy można ponownie zarejestrować wyrejestrowany pojazd?

W większości przypadków wyrejestrowanie samochodu oznacza, że nieodwracalnie znika on z obrotu i nie może być ponownie zarejestrowany. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły. Ponownie można zarejestrować samochód, który został odzyskany po kradzieży. Podobnie jest w przypadku auta uznanego za zabytkowe. Jest to możliwe także w przypadku pojazdów, które mają co najmniej 25 lat i które decyzją uprawnionego rzeczoznawcy zostały uznane za unikatowe lub ważne dla udokumentowania historii motoryzacji.

Nieodwracalność wyrejestrowania nie dotyczy także ciągników i przyczep rolniczych, a także samochodów, które zostały wywiezione z kraju lub które znalazły nabywcę poza granicami Polski.

Czy używanie kamery samochodowej jest legalne?Czy używanie kamery samochodowej jest legalne? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!