Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne? Poradnik

Okulary przeciwsłoneczne mają chronić twoje oczy przed promieniowaniem słonecznym, tzw. UV, czasem pełnić również funkcję szkieł korekcyjnych, no i oczywiście dodawać urody. Jak wybrać najlepsze szkła dla siebie? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych? Zanim kupisz na wakacyjnym straganie efektowne okulary firmowane logotypem Dolce & Gabbana, przeczytaj nasz poradnik.

Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne? Poradnik
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 30 kwietnia 2019

Oferta na rynku jest bardzo bogata. Ceny na każdą kieszeń — od kilkunastu do nawet kilku tysięcy złotych za sztukę kultowego modelu renomowanej marki. Okulary przeciwsłoneczne należą do tzw. środków ochrony indywidualnej kategorii I, czyli są wyrobami o najprostszej konstrukcji i można je kupić dosłownie wszędzie: w popularnych sieciówkach z odzieżą i kosmetykami, aptekach, supermarketach, stacjach benzynowych, na straganach, targach, w internecie, no i oczywiście w sklepach optycznych.

Nosimy je przez cały rok, przecież na promieniowanie UV jesteśmy narażeni o każdej porze roku, również w pochmurne dni. Okulary mają nas chronić przed promieniowaniem słonecznym o długości fal poniżej 400 nanometrów. Takie okulary powinny być oznaczone informacją “UV 400”.

QUIZ — Grill, plaża, cisza nocna, czyli Polak na urlopieQUIZ — Grill, plaża, cisza nocna, czyli Polak na urlopie Katarzyna Grum

Po pierwsze — zwróć uwagę na warunki klimatyczne

Okulary mają chronić twoje oczy przed wszystkim przed tzw. olśnieniem słonecznym, czyli narażeniem wzroku na silne promieniowanie słoneczne. W jakich warunkach klimatycznych będą używane twoje okulary? Jaka jest twoja indywidualna odporność na olśnienie słoneczne? Jeśli wybierasz się do strefy tropikalnej, wybierz jak najciemniejsze szkła zapewniające wysoką ochronę przed ekstremalnym olśnieniem słonecznym, oznaczone kategorią filtru nr 4. Ciemne szkła przydadzą się również wszędzie tam, gdzie promienie słoneczne silnie operują, np. w wysokich górach, na pustyni, na morzu. Zbyt jasne szkła w takich warunkach klimatycznych oznaczają same problemy: od zmęczenia oczu, szczypania, zakłócenia pola widzenia po przeróżne schorzenia oczu, np. zapalenie spojówek, uszkodzenie siatkówki czy poparzenie gałki ocznej.

Po drugie — zwróć uwagę na kategorię filtru użytego w szkłach

Im wyższy filtr, tym lepiej chroni twoje oczy. Szkła w okularach mogą mieć następujące rodzaje filtrów:

  • Kategoria filtry 0 — szkła o jasnej barwie, okulary przeciwsłoneczne posiadające szkła o tej kategorii zapewniają bardzo małą redukcję olśnienia słonecznego.
  • Kategoria filtry 1 — kolor szkieł również jasny, zapewniają ograniczoną ochronę przed olśnieniem słonecznym, można je swobodnie nosić w pochmurne dni.
  • Kategoria filtry 2 — zapewniają dobrą ochronę przeciwko olśnieniu słonecznemu, odpowiednie w klimacie umiarkowanym czy w warunkach sztucznego oświetlenia — w przypadku osób z nadwrażliwością na światło.
  • Kategoria filtry 3 — zapewniają wysoką ochronę przeciwko olśnieniu słonecznemu, szkła z kategorią filtru 2 i 3 należą do najpopularniejszych i najczęściej używanych w naszej strefie klimatycznej.
  • Kategoria filtry 4 — szkła o bardzo ciemnych barwach, zapewniają bardzo wysoką ochronę przed ekstremalnym olśnieniem słonecznym. Odpowiednie w klimacie zwrotnikowym i podzwrotnikowym, zdecydowanie nieodpowiednie dla kierowców, ponieważ zbyt ciemne szkła utrudniają widoczność — kierowca w takich okularach nie potrafi prawidłowo rozpoznać kolorów sygnalizacji świetlnej.

Po trzecie — zwróć uwagę na kolor szkieł

Czy kolor szkieł ma znaczenie? Najchętniej kupowane są okulary ze szkłami w odcieniach czerni. Jednak okazuje się, że to nie te są najodpowiedniejsze dla naszych oczu. Najlepszą ochronę przed promieniowaniem zapewniają oczom szkła w odcieniach brązu, zielone oraz szare. Pamiętaj, że im ciemniejszy kolor szkła, tym mniejsza przepuszczalność światła.

Po czwarte — zwróć uwagę na odpowiednie oznakowanie okularów

Jakie informacje powinny znaleźć się na okularach, abyśmy uznali je za odpowiednie dla naszych oczu? Producenci mają obowiązek zamieścić następujące oznakowanie i informacje w języku polskim:

  • Znak CE (Conformite Europeene) — producent potwierdza, że jego produkt spełnia wszystkie stosowne wymagania techniczne, konstrukcyjne, prawne (posiada odpowiednią dokumentację). Jest to potwierdzenie, że okulary właściwie chronią twoje oczy. Oczywiście często spotykamy się z sytuacją, że wszystkie okulary na targowym straganie mają naklejki ze znakiem CE. Czy taki produkt jest odpowiedni dla twoich oczu? Atrakcyjna cena, ładny wygląd, znana marka na oprawce bocznej — cóż z tego, jeśli sprzedawca nie oferuje wymaganych informacji dla użytkownika — wtedy kupujesz na własne ryzyko.
  • Identyfikator okularów przeciwsłonecznych — nazwa okularów, oznaczenie konkretnego modelu. Nazwa producenta, jego adres i numer zastosowanego filtra — zamieszczone na doczepionej etykiecie. Masz prawo wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie procedury zgodności i zapewnienie, że okulary spełniają wszelkie wymagania.
  • Typ filtra — fotochromowy — reagujący na natężenie światła w zależności od jasności otoczenia: im jaśniejsze otoczenie tym ciemniejsza szkła, polaryzacyjny — przez który przedostaje się tylko światło o polaryzacji zgodnej z kierunkiem polaryzacji filtru, dzięki temu nie widać niepotrzebnych odbić, np. mokrych powierzchni.
  • Informacje dotyczące ograniczeń używania okularów — mogą to być na przykład następujące komunikaty:
    • nieodpowiednie do jazdy o zmierzchu lub nocą.
    • nie do bezpośredniej obserwacji słońca, nie do ochrony przed sztucznymi źródłami światła (np. solarium),
    • nieodpowiednie podczas kierowania pojazdami i do użytku na drogach,
    • nieodpowiednie do ochrony oczu przed mechanicznymi uszkodzeniami,
  • Numer zastosowanego filtra — od 0 do 4.

Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone?Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone? Michał Górecki

Po piąte — zwróć uwagę na oprawki okularów przeciwsłonecznych

Nie tylko kolor szkieł, rodzaj filtra, ale również rodzaj oprawek ma wpływ na to to, czy twoje oczy są odpowiednio zabezpieczone przed wysokim nasłonecznieniem. Dobre oprawki wpływają na komfort użytkowania, i przyzna to każdy, kto po godzinie noszenia chciał wyrzucić swoje nowe okulary do kosza, bo np. zbyt mocno ściskały skronie, spadały z nosa, albo były po prostu zbyt ciężkie. Im bardziej zabudowane oprawki, tym mniej światła trafi do twoich oczu. Źle dobrane oprawki mogą ograniczać pole widzenia, a taka wada może być bardzo niebezpieczna na przykład dla kierowców.

Po szóste i ostatnie — kupuj okulary przeciwsłoneczne w sprawdzonych źródłach

Najlepiej, aby okulary przeciwsłoneczne dobrał ci specjalista. Dlatego wybierz raczej sklep optyczny niż supermarket. W kwestii wyboru odpowiednich okularów przeciwsłonecznych jesteśmy wyjątkowo niefrasobliwi. Okulary od optyka wydają się fanaberią i zbędnym wydatkiem. Traktujemy je jak kolejny letni dodatek do ubioru, a nie produkt, który ma zapewnić właściwą ochronę naszych oczu. Ma być ekonomicznie i elegancko. A jak zgubimy okulary, kupimy kolejne za 39,90 zł.

Czy można pić alkohol “pod chmurką”?Czy można pić alkohol “pod chmurką”? Dorota Kraskowska

 

Czy można grillować na balkonie?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!