Jak szukać działki budowlanej?

Zakup działki budowlanej to pierwszy krok na drodze do własnego domu. Działki budowlanej można szukać przez serwisy internetowe albo korzystając z biur pośrednictwa. Skuteczne może okazać się jednak samodzielnie przeprowadzona wizja lokalna w terenie.

Jak szukać działki budowlanej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 marca 2020

Co to jest działka budowlana?

Działka budowlana przede wszystkim kupowana jest po to, by postawić na niej dom. Są i tacy, którzy kupują ziemię rolną w celu przekwalifikowania na działkę budowlaną. Problem pojawia się jednak z nazewnictwem. Prawo budowlane nie określa definicji działki budowlanej. Wyjaśnienia tego terminu musimy szukać w ustawie o gospodarce nieruchomości. I co? Okazuje się, że zgodnie z zapisami tej ustawy działka budowlana to teren, na którym stoi już budynek albo jest on w trakcie budowy. Jak więc widać, definicja branżowa zupełnie odbiega od tego, co mamy szukając działki pod budowę domu. W potocznym rozumieniu działka budowlana jest niezabudowana.

Jak szukać działki?

Działki budowlanej możemy szukać z pomocą serwisów internetowych, pośrednika nieruchomości, a także samodzielnie. Na początek warto wytypować ciekawą lokalizację i po prostu tam pojechać. Zdarza się, że informacja o nieruchomościach na sprzedaż dostępna jest jedynie lokalnie bez ogłaszania się w internecie. Warto też popytać bezpośrednio ludzi mieszkających w okolicy, czy wiedzą coś o działce na sprzedaż. Czasem udaje się przekonać  właściciela gruntu do tego, by sprzedał ziemię, nawet gdy tego nie planował. Wiele zależy bowiem od naszych umiejętności negocjacyjnych.

CZYTAJ TEŻ Czy można sprzeciwić się budowie masztu telefonii komórkowej?

Co to jest plan miejscowy?

W nomenklaturze prawniczej taka działka będzie terenem, na którym można zbudować dom. Pozwolenie takie wynika albo z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), albo też z decyzji o warunkach zabudowy. Plan Zagospodarowania Przestrzennego uchwala Rada Miasta, a na wsiach Rada Gminy. MPZP jest dokumentem prawa lokalnego, dlatego jest dostępny powszechnie. Żeby sprawdzić, czy działka, która nas interesuje jest objęta MPZP wystarczy znać jej dokładne położenie i zajrzeć do planu. Warto wiedzieć, że samorząd nie ma obowiązku przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego dla każdego terenu.

Co zrobić, gdy takiego plany nie ma? Można w takiej sytuacji zapytać właściciela terenu, od którego chcemy działkę kupić, czy ma decyzję o warunkach zabudowy. Warunki zabudowy określają funkcję, jaką ma pełnić działka. Chodzi o to, czy można na niej coś zbudować, czy też będzie musiała pozostać np. działką rekreacyjną. Warunki zabudowy wskazują też parametry zabudowy, których należy przestrzegać, jeśli chcemy na niej coś wybudować. Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest po złożeniu wniosku osoby zainteresowanej. Nie musi to być właściciel. O warunki zabudowy należy wystąpić samodzielnie ponieważ treść takiego dokumentu nie jest dostępna powszechnie.

Funkcje i parametry działki według warunków zabudowy

Każda działka, niezależnie od tego, czy objęta jest miejscowym planem, czy też ma tylko wydane warunki zabudowy, powinna mieć określone funkcje i parametry budowy. To te elementy mają największy wpływ na to, jakiego rodzaju budynek możemy na danej działce postawić. Oprócz tego warto też zawsze sprawdzić, jak wygląda dojazd do działki, czy ma ona samodzielną drogą, czy trzeba będzie skorzystać ze służebności. Zanim kupimy działkę dowiedzmy się, czy jest ona uzbrojona w media, jakie dokładnie są jej wymiary i jak może być ewentualnie posadowiony dom (określają to dokumenty). Warto też, jeszcze przed zakupem działki, przeprowadzić proste badanie geologiczne, które da odpowiedź na pytanie, czy na tym gruncie można budować dom.

CZYTAJ TEŻ Budowa studni przydomowej 2019. Wymagania prawne

Działka bez planu zagospodarowania i decyzji o warunkach zabudowy

Oczywiście są na rynku dostępne działki, które nie mają ani warunków zabudowy, ani nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania. Jeśli trafimy na taki grunt, przed zakupem warto postarać się o taki dokument, a przynajmniej zapytać, czy jest szansa na budowę domu w danym miejscu. Sam proces uzyskiwania odpowiednich zgód i pozwoleń może być bowiem skomplikowany.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!