Jak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkoły

Samodzielne pokonywanie przez dziecko drogi z domu do szkoły ( i z powrotem) to z jednej strony spore odciążenie dla rodziców. Z drugiej strony, może być źródłem stresu zarówno dla opiekunów jak i samej pociechy. Jak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkoły, by bezpiecznie trafiło do celu?  

Jak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkoły
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 sierpnia 2019

Od kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły

Zgodnie z obowiązującym prawem,dziecko może poruszać się samodzielnie pieszo od momentu ukończenia siódmego roku życia. Tyle teorii, bo statuty wielu szkół podnoszą tę granicę do 8, 9 a nawet 10 lat. Oznacza to, że dzieci przed osiągnięciem wymaganego wieku,nie zostaną wypuszczone ze szkoły, aż do chwili, kiedy zgłosi się po nie rodzic. Według psychologów dziecięcych oraz ekspertów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego ogromne znaczenie ma nie tyle wiek, co dojrzałość dziecka do samodzielnego pokonywania tej drogi. Ocena należy głównie do rodziców, którzy muszą dobrze przygotować ucznia do tego wyzwania

Jak nauczyć dziecko samodzielnego pokonywania drogi do szkoły?

Jeden wspólny spacer na trasie dom-szkoła nie wystarczy, by z czystym sumieniem pozwolić dziecku na samodzielne pokonanie tej drogi. Warto pamiętać, że należy ją kilka razy przejść z dzieckiem pieszo (oraz w przypadku dużych miast przebyć również środkami transportu zbiorowego). Pokazanie i omówienie trasy w trakcie jazdy samochodem nie jest najlepszym pomysłem. Nasza pociecha musi poznać ją z właściwej perspektywy, zapamiętując charakterystyczne obiekty w terenie, znaki drogowe, lokalizacje przejść dla pieszych oraz miejsc szczególnie niebezpiecznych. W przypadku komunikacji miejskiej należy zapoznać dziecko z miejscami przystanków oraz numeracją autobusów czy tramwajów.

Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły?Kiedy dziecko może samodzielnie chodzić do szkoły? Anna Malinowska

Przy tej okazji należy wyjaśnić podstawowe zasady bezpieczeństwa. Według statystyk do wypadków z udziałem dzieci często dochodzi w wyniku nagłego wtargnięcia małoletniego na jezdnię.Należy zatem nauczyć pociechę bezpiecznego przechodzenia przez drogę w oznaczonych miejscach. W przypadku osób mieszkających na terenach wiejskich i słabo zabudowanych istotna jest zasada poruszania się poboczem po lewej stronie jezdni.

Moje dziecko boi się samodzielnie chodzić do szkoły – co robić?

Jeżeli samodzielna droga do szkoły jest źródłem stresu dla dziecka, należy zadać mu pytanie, skąd bierze się ten strach. W każdym wypadku nie powinniśmy generować dodatkowego stresu zdaniem „wszyscy Twoi koledzy już chodzą sami”. Stres może wynikać z braku pewności co do orientacji w terenie. Jego źródłem może być także konkretne skrzyżowanie lub niebezpieczne przejście znajdujące się na trasie do szkoły.Często, strach można zmniejszyć do minimum, jeśli dziecko idzie do szkoły w małej grupie złożonej z nieco starszych sąsiadów lub rodzeństwem.

Jeżeli na trasie pracują osoby zatrudnione przez gminę w charakterze asystentów przejścia dla pieszych warto zapoznać z nimi dziecko i wyjaśnić, że należy stosować się do ich poleceń. Z drugiej strony, dziecko powinno mieć poczucie, że zawsze może liczyć na pomoc pani lub pana w odblaskowej kamizelce ze znakiem „stop”.

Zasada ograniczonego zaufania do małoletnich pieszych

Niezależnie od tego jak wysoko oceniamy samodzielność naszych dzieci należy pamiętać, że w różnych sytuacjach mogą zachować się czasem mało odpowiedzialnie. Nie należy bagatelizować sygnałów czy skarg dotyczących ich zachowania na drodze jakie mogą do nas trafić od nauczycieli czy sąsiadów. Każdy taki sygnał należy potraktować bardzo na serio.

Z drugiej strony warto uczyć dzieci zasady ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg. To, że na przejściu świeci się zielone światło, nie oznacza, że nieodpowiedzialny kierowca nie zbagatelizuje sygnału. Zatem niezależnie od rodzaju przejścia dziecko powinno mieć wyrobiony nawyk oglądania się na strony przed wejściem na jezdnię.

Jak zlokalizować dziecko?

Obecna technologia pozwala na niedrogie i bardzo dokładne lokalizowanie pozycji dziecka na mapie w smartfonie lub komputerze. Dzieci nie posiadające telefonu komórkowego można wyposażyć w specjalny zegarek, którego cena zaczyna się od stukilkudziesięciu złotych.Dzięki modułowi GPS oraz 4G aktualna pozycja dziecka odświeża się w systemie co kilka sekund. W przypadku pociech posiadających smartfona zadanie jest jeszcze prostsze. Oprócz aplikacji GoogleMaps która daje możliwość podglądu lokalizacji użytkownika istnieją dokładniejsze aplikacje takie jak np. dostępna dla systemu Android „Real Time Tracker 2” (RTT2) umożliwiająca nie tylko sprawdzenie na mapie aktualnej pozycji dziecka ale także poziomu naładowania jego baterii czy prędkości z jaką się porusza. W przypadku ostatniego parametru możemy łatwo oszacować, czy dziecko porusza się w danym momencie pieszo czy korzysta z autobusu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!