Jak przygotować auto do wyjazdu w góry?

Ferie zimowe są dobrą okazją do wyjazdu w góry. Bo gdzie indziej spędzisz tak dobrze krótki urlop? Niezależnie od tego, czy jedziemy w polskie góry czy wybieramy się na alpejskie stoki, warto dobrze przygotować samochód do takiej wyprawy.  

Jak przygotować auto do wyjazdu w góry?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 stycznia 2020

Zimą, podobnie jak i w lecie, przed dłuższą podróżą koniecznie sprawdź stan techniczny samochodu. Przed wyjazdem w góry dobrze jest skontrolować te elementy, które najczęściej się zużywają. Najważniejsze będą opony zimowe. Zadbaj, by były dobrej jakości. Sprawdź, ile lat jeździsz już na konkretnym rodzaju ogumienia. Choć producenci zakładają, że opona będzie nadawała się do jazdy nawet przez 10 lat, warto wiedzieć, że już po 5 latach zdecydowanie rośnie ryzyko uszkodzenia opony. W przypadku opon trzeba też skontrolować głębokość bieżnika. Norma to od 3-7 mm.

Przed wyjazdem w góry dobrze jest też sprawdzić stan akumulatora. Pamiętaj, że im niższa temperatura, tym mniejsza sprawność akumulatora. Jeśli to konieczne, lepiej od razu wymienić akumulator na nowy. Sprawdź, czy masz w samochodzie gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Warto też mieć apteczkę (choć ta nie jest obowiązkowa) i kilka żarówek na zmianę.

CZYTAJ TEŻ Zimowy wyjazd poza granice Polski — spakuj na ferie kartę EKUZ

Kiedy mogę używać łańcuchów na koła?

Wybierając się w góry warto zapakować do bagażnika linkę holowniczą i łopatkę do odkopywania samochodu z zasp. Koniecznie włóż do bagażnika szczotkę do ośnieżania i skrobaczkę. Przydać się może też odmrażacz. Kierowcy wyjeżdżający w góry zadają często pytanie, kiedy można używać łańcuchów na koła. Można z nich korzystać w przypadku dużej pokrywy śnieżnej, a gdy znaki na to wskazują, trzeba je założyć obowiązkowo. To w jaki sposób się je montuje, zależne jest od producenta danego modelu łańcuchów. Łańcuchy zakłada się zawsze na oś napędową. Jeśli więc nasz samochód napędzają przednie koła, to na nie zakładamy łańcuchy, jeśli tylne, to montujemy je z tyłu. W przypadku samochodów napędzanych 4x4 wszystko zależy od producenta pojazdu. Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z łańcuchami śnieżnymi, koniecznie poćwicz ich zakładanie w neutralnym terenie. Łatwiej będzie poradzić sobie z nimi na ośnieżonej drodze. Gdy założysz łańcuch śnieżny, po przejechaniu ok. 100 metrów zatrzymaj się i sprawdź, czy nie powstały luzy. Skoryguj je i dopiero później z nich korzystaj. Pamiętaj, że jazda z łańcuchami wymaga większej uwagi i ostrożności.

Gdzie trzeba używać łańcuchów śnieżnych?

W Polce obowiązek używania łańcuchów śnieżnych istnieje na drogach, które są oznaczone określonym znakiem. Z założonymi na koła łańcuchami można jechać maksymalnie 50 km/h. Za granicą przepisy w tej kwestii są bardzo różnorodne. Austria nie nakłada takiego obowiązku, choć wielu kierowców i tak je posiada i ich używa, bo na sporej liczbie dróg pojawiają się znaki nakazujące ich założenia. Obowiązek posiadania łańcuchów istnieje natomiast w Norwegii. Trzeba je mieć w okresie zimowym. Na Słowacji można ich używać na mocno zaśnieżonych drogach.

Przed wyruszeniem w drogę dobrze jest też zadbać o dobre ubezpieczenie. Wyjeżdżając za granicę warto mieć ze sobą kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), a także prywatną polisę, która pomoże sfinansować wydatki w razie wypadku na stoku.

CZYTAJ TEŻ Jak wybrać dobrze ubezpieczenie na ferie?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!