Jak pozbyć się eternitu z budynku?

Choć jego nazwa pochodzi z łacińskiego „aeternum” — czyli wieczność, z długowiecznością nie ma nic wspólnego – zarówno jeśli chodzi o jego trwałość, jak i negatywne skutki zdrowotne dla ludzi z uwagi na azbest w składzie. Eternit, bo o nim mowa był niegdyś budowlanym hitem – dziś przekleństwem zakazanym na terenie Unii Europejskiej. Jak skutecznie i tanio pozbyć się eternitu?

Jak pozbyć się eternitu z budynku?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 czerwca 2021

Kiedy eternit zniknie z dachów?

Według wytycznych Unii Europejskiej Polacy powinni się pozbyć azbestu do 2032 roku. Nie jest to takie proste. Z uwagi na szkodliwość dla zdrowia oraz zagrożenia dla środowiska naturalnego, zastosowano szczegółową procedurę likwidacji eternitowych pokryć dachowych.

Lokalne samorządy szeroko promują swoje akcje likwidacji eternitu. Mimo tego, jadąc przez kraj, bez trudu spotkamy domy, zabudowania gospodarcze, a nawet bloki pokryte tym materiałem.

Dlaczego azbest szkodzi

Gdybyśmy wzięli pod mikroskop azbest, zobaczylibyśmy bardzo cienkie i długie włókna. Mikroskopijne elementy azbestu (tzw. fibryle) uwolnione np. z gruzu eternitowego, mogą odkładać się w płucach, powodując pylicę azbestową oraz choroby opłucnej. Naukowcy odkryli także związek tego materiału z występowaniem nowotworów oskrzeli, jajników, krtani oraz nerek.

Jakie okna dachowe zamontować?Jakie okna dachowe zamontować?Rafał Stępniewski

Problemem jest struktura azbestu, którego włókna bez problemu przenikają do dolnych dróg oddechowych i dosłownie „wbijają się” w szczególnie wrażliwe części płuc. Organizm nie jest w stanie się ich pozbyć. Wieloletnia obecność mikroskopijnych i nieusuwalnych ciał obcych to prosta droga do rozwoju nowotworów. Co ciekawe, pierwsze opisy dotyczące możliwej szkodliwości azbestu pojawiły się już… ponad sto lat temu. Przełomowe były jednak wyniki badań z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Od 1997 roku na terenie Polski obowiązuje zakaz produkcji i wprowadzania azbestu i wyrobów, które powstały na jego bazie.

Najmniej groźne są silnie sprasowane i twarde płyty eternitowe. Po drugiej stronie są silnie pylące pokrycia porowate. W przypadku nieostrożnego demontażu dochodzi do uszkodzenia płyt i uwolnienia się znacznej ilości niebezpiecznych drobin. Z tego powodu proces likwidacji pokryć eternitowych jest jasno i dość restrykcyjnie uregulowany w przepisach.

Szczególnie niebezpieczne są stare pokrycia, niezależnie od technologii ich produkcji. Po kilkudziesięciu latach użytkowania zaczyna się przyspieszony proces ich korozji i rozpadu, w wyniku którego szkodliwe włókna oddzielają się i są przenoszone przez wiatr.

Na czym polega usunięcie eternitu z dachu?

Pokrycia eternitowe mogą być usuwane z dachów wyłącznie przez przygotowanych i przeszkolonych fachowców. Po ich demontażu muszą one zostać odpowiednio zabezpieczone na czas załadunku i transportu oraz składowane wyłącznie na specjalnie przygotowanych składowiskach odpadów. Tu nie ma miejsca na samowolne prace. Konieczne jest zastosowanie specjalnej procedury.

CZYTAJ TEŻ Czy można legalnie produkować własny prąd?

Jak zgłosić usunięcie eternitu?

Po pierwsze, zamiar pozbycia się eternitu z dachu zgłaszamy do organu nadzoru budowlanego na terenie, na którym znajduje się remontowana nieruchomość. Powinniśmy zrobić to co najmniej miesiąc przed planowanym dniem rozpoczęcia demontażu.

Takie zgłoszenie powinno zawierać akt własności nieruchomości. Konieczny jest także opis planowanych prac rozbiórkowych oraz oszacowanie ilości odpadów. Musimy również wskazać firmę, która zajmie się demontażem wraz z numerem koncesji na przeprowadzanie tego typu prac. W wielu przypadkach,część lub całość formalności w urzędzie, bierze na siebie właśnie wyspecjalizowane przedsiębiorstwo. Warto o to wcześniej zapytać. Całość prac będzie nas kosztowała  (w zależności od powierzchni dachu) od niewiele ponad tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Akcje usuwania eternitu ze wsparciem samorządu

Na stronach internetowych wielu samorządów można przeczytać o akcjach związanych z usuwaniem eternitu. Gminy oferują różnego rodzaju pomoc przy takich operacjach. Można liczyć często na niemałe dofinansowanie. O możliwość wsparcia warto zapytać także w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska.

CZYTAJ TEŻ Palacze e-papierosów na wakacjach

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!