Jak oszczędzać energię?

Istnieje wiele różnych sposobów na zmniejszenie zużycia energii w domu, od prostych dostosowań behawioralnych, po rozbudowane ulepszenia domu. Dwa główne motywy oszczędzania energii to oszczędzanie na rachunkach za media i ochrona środowiska. Jak oszczędzać energię. Poznaj kilka sprawdzonych metod.

Jak oszczędzać energię?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 maja 2019

Oto kilka najczęstszych sposobów jak oszczędzać energię.

  1. Dostosuj swoje codzienne zachowania

Aby zmniejszyć zużycie energii w domu, niekoniecznie musisz kupować produkty energooszczędne. Oszczędzanie energii może być tak proste, jak wyłączenie świateł lub urządzeń, gdy ich nie potrzebujesz. Możesz również używać urządzeń energochłonnych mniej, wykonując czynności domowe ręcznie, np. wieszanie ubrań lub mycie naczyń.

Korekta zachowania, która ma największy potencjał w temacie oszczędzania, polega na obniżeniu temperatury na termostacie zimą i mniejszym zużyciu klimatyzatora latem. Koszty ogrzewania i chłodzenia stanowią prawie połowę przeciętnych rachunków za energię elektryczną w domu, więc te ograniczenia intensywności i częstotliwości ogrzewania i chłodzenia oferują największe oszczędności.

  1. Wymień żarówki

Odpowiedź na pytanie: jak oszczędzać energię, powinna zaczynać się od: wymień żarówki! Tradycyjne żarówki żarowe zużywają nadmierną ilość energii elektrycznej i muszą być wymieniane częściej niż ich energooszczędne alternatywy. Żarówki halogenowe, kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) i żarówki diodowe emitujące światło (diody LED) zużywają od 25 do 80% mniej energii elektrycznej i działają od trzech do 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

Chociaż energooszczędne żarówki są droższe, ich efektywne zużycie energii i dłuższy okres eksploatacji oznaczają, że w dłuższej perspektywie kosztują mniej. Energooszczędne żarówki są wyraźnymi zwycięzcami pod względem korzyści środowiskowych i finansowych.

Czytaj także: Jak oszczędzać gaz w domu?

  1. Użyj inteligentnych listew zasilających

„Obciążenia fantomowe” lub energia elektryczna wykorzystywana przez elektronikę, gdy jest wyłączona lub w trybie czuwania, są głównym źródłem marnotrawstwa energii. Szacuje się, że 75% energii zużywanej do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego zużywa się, gdy są wyłączone, co może kosztować nawet kilkaset złotych rocznie. Inteligentne listwy zasilające, znane również jako zaawansowane listwy zasilające, eliminują problem obciążeń fantomowych, wyłączając zasilanie elektroniki, gdy nie jest używana. Inteligentne listwy zasilające można ustawić tak, aby wyłączały się o wyznaczonym czasie, w okresie bezczynności, za pomocą przełączników zdalnych lub w oparciu o status urządzenia „głównego”.

  1. Zainstaluj programowalny lub inteligentny termostat

Programowalny lub inteligentny termostat można ustawić w taki sposób, aby automatycznie wyłączał lub zmniejszał ogrzewanie i chłodzenie w czasie snu lub poza czasem przebywania w domu domowników. Po zainstalowaniu termostatu programowalnego, eliminujesz marnotrawstwo energii z ogrzewania i chłodzenia bez rezygnacji z jakiegokolwiek komfortu.

Czytaj także: Masz pieniądze na koncie lub lokacie? Bank może je w każdej chwili przejąć

  1. Zakup urządzeń energooszczędnych

Średnio urządzenia odpowiadają za około 13% całkowitego zużycia energii w gospodarstwie domowym. Przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę na dwie liczby: początkową cenę zakupu i roczne koszty operacyjne. Chociaż urządzenia energooszczędne zwykle mają wyższe ceny zakupu, ich koszty operacyjne są o 9-25% niższe niż w przypadku konwencjonalnych modeli.

  1. Zmniejsz koszty ogrzewania wody

Ogrzewanie wody jest głównym czynnikiem wpływającym na całkowite zużycie energii. Poza zakupem energooszczędnego podgrzewacza wody, istnieją trzy metody zmniejszenia kosztów ogrzewania wody: można po prostu zużyć mniej ciepłej wody, zmniejszyć termostat na podgrzewaczu wody lub zaizolować podgrzewacz wody i pierwsze centymetry gorącej oraz zimnej rury od wody.

  1.  Zaizoluj swój dom

Izolacja odgrywa kluczową rolę w obniżaniu rachunków za media poprzez zatrzymywanie ciepła w zimie i utrzymywanie chłodu w domu w okresie letnim. Zalecany poziom odporności na ciepło lub „wartość R” dla izolacji zależy od miejsca zamieszkania.

Czytaj też: Jak oszczędzać prąd?

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!