Jak odrolnić ziemię?

Chcesz wybudować dom albo postawić inny budynek? Nie wystarczy mieć grunt. Taka działka musi być gruntem budowlanym. Dla niektórych inwestorów dobrym pomysłem może być odrolnienie działki. Jak to zrobić?

Jak odrolnić ziemię?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 marca 2020

Odrolnienie działki wiąże się ze sporym ryzykiem i jest czasochłonne. Jak to zrobić?

Jak odrolnić działkę?

Odrolnienie działki odbywa się w dwóch etapach. Po pierwsze, trzeba zmienić przeznaczenie gruntu przekształcając miejscowy plan zagospodarowania lub uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Po drugie, koniecznie trzeba wyłączyć grunt z produkcji rolnej.

Zanim przystąpimy do odrolnienia trzeba sprawdzić, czy dany teren objęto miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się tego w urzędzie gminy. Jeśli w dokumentach grunt widnieje jako teren rolny, trzeba będzie złożyć wniosek o przekształcenie go w miejscowym planie zagospodarowania. Jeśli będziemy chcieli przekształcić dobrą ziemię (klasy I-III) to zgodę na takie przekształcenie musi wydać minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

CZYTAJ TEŻ Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce?

Jeśli taki wniosek złożymy do gminy, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Prawo nie określa terminu, w którym gmina musi się ustosunkować do tego wniosku. Jeśli gmina zgodzi się na zmianę, rozpoczyna się cała procedura. Proces trwa bardzo długo. Najpierw sporządzana jest analiza zmian, przygotowuje się też studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Te dokumenty pozwalają na podjęcie uchwały o tym, żeby zmienić miejscowy plan zagospodarowania. Jeśli ze względu na zmianę planu zagospodarowania wartość nieruchomości wzrośnie, można będzie pobrać jednorazową opłatę planistyczną. Nie może być wyższa niż 30 proc. wzrostu wartości gruntu. Jeśli kupimy działkę rolną to nie mamy w ogóle wpływu na czas i przebieg proces odrolnienia.

Jak odrolnić działkę bez planu zagospodarowania?

Jeśli działki nie objęto planem zagospodarowania do trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Potem trzeba złożyć wniosek o odrolnienie. Wniosek musi zawierać imię i nazwisko, a także dokładne dane wnioskodawcy, dane inwestycji i jej charakterystykę. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Decyzja ta jest uzależniona od spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim przynajmniej jedna działka sąsiednia musi być zabudowana w taki sposób, by nieruchomość na nowej działce była podobna. Dodatkowe wymogi to: dostęp działki do publicznej drogi, uzbrojony teren lub projekt uzbrojenia.

CZYTAJ TEŻ Uwaga na fałszywe wiadomości od nauczycieli

Jak wyłączyć grunt z produkcji rolnej?

Żeby wyłączyć grunt z produkcji rolnej trzeba złożyć wniosek do Starostwa Powiatowego. Odrolnienie działki kosztuje. Wysokość opłaty zależy m.in. od klasy i powierzchni gruntu. Dodatkowo trzeba też płacić 10 proc. tej opłaty rocznie za to, że zostanie wyłączony z produkcji rolnej. Jeśli jest to trwałe wyłączenie, opłata będzie pobierana przez 10 lat, jeśli czasowe, to przez cały czas wyłączenia, ale nie dłużej niż przez 20 lat.

Przy słabszych gruntach (klasy IV, V i VI) nie trzeba składać wniosku o wyłączenie z produkcji rolnej. Są tu jednak wyjątki. Wyłączenie takie nie obejmuje gruntów pod stawami rybnymi i zbiornikami, pod urządzeniami melioracji czy torfowiskach i oczkach wodnych, a także pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.

Kiedy nie trzeba płacić za odrolnienie? Nie trzeba płacić, jeżeli grunty są wyłączane na cele mieszkaniowe:

  • do 0,05 ha – w przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
  • do 0,02 ha – przypadające na lokal mieszkalny, w przypadku budynku wielorodzinnego.

Przepisy, które obowiązują odrolnienie działki nie są stosowane do gruntów leżących w granicach administracyjnych miast.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!