Jak odkleić z szyby naklejkę z numerem rejestracyjnym?

Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, gdzie każdy pojazd otrzymuje… trzy tablice rejestracyjne. Dwie tradycyjne i jedną w formie naklejki kontrolnej, umieszczanej w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Jej brak może słono kosztować. Odklejenie naklejki w przypadku przerejestrowania auta przysparza wielu trudności. Jak odkleić z szyby naklejkę z numerem rejestracyjnym pojazdu? Mamy sposób!

Jak odkleić z szyby naklejkę z numerem rejestracyjnym?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 listopada 2019

Nalepka kontrolna – co to takiego?

Nalepka kontrolna umieszczana w prawym dolnym rogu przedniej szyby samochodu posiada format prostokąta o zaokrąglonych rogach o wymiarach 50 na 100 mm. Zgodnie z przepisami wydawana jest przy rejestracji pojazdu do tablic zwyczajnych, indywidualnych, a także zabytkowych i dotyczy jedynie samochodów (nie motocykli). Nadrukowany jest na niej numer rejestracyjny pojazdu, skrót „PL” oraz flaga Polski, z której nie zrezygnowano mimo wprowadzenia w 2006 roku tzw. eurobandu z gwiazdami unijnymi na samych tablicach. W warstwie hologramowej umieszczono niewielki wizerunek orła w koronie z godła narodowego.

Czy naklejka z numerem rejestracyjnym jest obowiązkowa?

Nalepka kontrolna z numerem rejestracyjnym nie jest dodatkowym gadżetem, a posiada taki sam status, jak tablice rejestracyjne, a zatem jazda bez takiej naklejki może być traktowana tak samo, jak jazda bez tablic rejestracyjnych! W takiej sytuacji możemy mieć problemy przy pierwszej kontroli drogowej, a niedopatrzenie z naszej strony może kosztować nas nawet 500 zł mandatu. Najczęściej w taką pułapkę wpadają osoby, które niedawno kupiły i zarejestrowały samochód, ale o obowiązku naklejenia nalepki już zapomniały. Co prawda, wśród doniesień medialnych pojawiały się informacje o planowanym wycofaniu naklejek, jednak póki co są to jedynie pomysły przewijające się przez projekty ustaw.

CZYTAJ TEŻ Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić?

CZYTAJ TEŻ Stłuczka lub wypadek samochodem służbowym – konsekwencje dla pracownika

Kiedy należy odkleić nalepkę kontrolną z szyby?

Problem odklejenia naklejki z szyby w sposób oczywisty pojawia się wówczas, gdy nabyliśmy samochód w innym powiecie i dokonujemy jego przerejestrowania. Nie jest zalecana jazda z kilkoma nalepkami na szybie. Jeżeli policjant drogówki w trakcie kontroli dojdzie do wniosku, że w ten sposób może dojść do problemów z identyfikacją samochodu, sprawa może zakończyć się mandatem.

I tu pojawiają się trudności. Trzeba przyznać, że nalepka kontrolna jest wykonana bardzo solidnie, posiada mocny klej i jest przygotowana w taki sposób, że każda próba oderwania jej z szyby kończy się jej uszkodzeniem. Niestety nieodpowiednie podejście do jej odklejenia kończy się pozostawieniem paskudnych śladów kleju, fragmentów folii lub w najlepszym wypadku tłustą plamą uniemożliwiającą naklejenia kolejnej w tym samym miejscu.

CZYTAJ TEŻ Zakup używanego samochodu – jak złożyć reklamację?

Jak skutecznie odkleić nalepkę kontrolną z szyby samochodu?

Między kierowcami krążą przeróżne „złote patenty” na odklejenie nalepki kontrolnej. Niektóre z nich brzmią bardzo groteskowo, a ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Zdzieranie jej za pomocą żyletek czy… skalpeli medycznych może zakończyć się co najwyżej rysami prześwitującymi przez resztki kleju uparcie trzymającego się szkła.

Najskuteczniejszą metodą jest… użycie suszarki do włosów. Ciepłe powietrze rozprowadzane równomiernie na większej powierzchni rozgrzeje szybę oraz samą nalepkę. Przy odrobinie cierpliwości folia powinna łatwo oddzielić się od szyby. Pamiętajmy jednak, by nie stosować tego sposobu w siarczyste mrozy, aby nie doszło do pęknięcia szkła. Z tego samego powodu nie nagrzewajmy tylko jednego miejsca, ale większy fragment szyby wokół nalepki.

Jeżeli mimo takiego działania na szybie pozostaną ślady kleju lub folii, należy usunąć ją za pomocą szmatki i benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza do paznokci. Zanim przykleimy następną nalepkę oczyśćmy dokładnie to miejsce np. ręcznikiem papierowym.

CZYTAJ TEŻ Kupiłem samochód. Ma wady. Co robić?

CZYTAJ TEŻ Kierowco, przekroczyłeś 24 punkty? Sprawdź, jaka nowa kara czeka cię od 1 lipca

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!