Jak korzystać z wpłatomatu? Czy da się wpłacić pieniądze przez BLIK?

Bankomaty są coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Dziś nie tylko można w nich wypłacić pieniądze, ale także zasilić nimi swoje konto. Jak korzystać z wpłatomatu?  

Jak korzystać z wpłatomatu? Czy da się wpłacić pieniądze przez BLIK?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 marca 2020

Obecnie coraz więcej banków oferuje usługi online. Praktycznie wszystkie czynności bankowe możemy wykonać bez wychodzenia z domu. Wypłat drobnych kwot dokonujemy w bankomacie. Po te zdecydowanie większe wybieramy się jeszcze do placówki. A co z wpłatami? Jeśli chcemy zasilić konto, wciąż wielu z nas udaje się do oddziału lub placówki. Tymczasem warto wiedzieć, że wiele urządzeń obsługujących wypłaty pieniędzy (bankomaty) ma również opcję wpłat gotówki. Wyobraź sobie, że jesteś za granicą, masz w portfelu lokalną walutę, ale koniecznie chciałbyś zapłacić kartą? Jeśli nie chcesz szukać placówki bankowej, możesz korzystać z wpłatomatu. Jest weekend, wszystkie placówki bankowe zamknięte, a ty potrzebujesz pilnie zasilić rachunek, bo już niedługo trzeba rozliczyć ratę kredytu.

Jak działa wpłatomat?

Z pomocą przychodzi wpłatomat. Wpłatomaty najczęściej są bankomatami z dodatkową opcją przyjmowania pieniędzy. Podobnie jak bankomaty są one czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Procedura zasilenia pieniędzy jest bardzo podobna do tej stosowanej przy pobieraniu gotówki. Najpierw wkładamy kartę do czytnika, potem deklarujemy, czy wpłacamy pieniądze na konto, do którego przypisana jest konkretna karta, czy też chcemy dokonać wpłaty na inny rachunek. Potem maszyna poprosi nas o przygotowanie pieniędzy. Ważne, że wpłatomat przyjmuje tylko banknoty. Jeśli będziemy chcieli zasilić rachunek bilonem, trzeba będzie wybrać się do oddziału. Gdy włożymy pieniądze do wpłatomatu, ten przeliczy je, a potem kwotę zapisze na odpowiednim rachunku bankowym. Cała procedura trwa kilka minut. Nie trzeba więc tracić cennego czasu.

CZYTAJ TEŻ Bankomat "połknął" pieniądze albo nie wypłacił gotówki? Zobacz, co możesz zrobić

Zanim włożysz gotówkę do wpłatomatu, samodzielnie przelicz pieniądze i sprawdź, czy banknoty nie są uszkodzone. Jeśli będą mocno zniszczone, to maszyna ich nie przyjmie. Bez obaw. Nie pozostaną one w maszynie, a wpłatomat je zwróci.

Przy wpłacaniu pieniędzy, transakcję najczęściej potwierdzamy kodem PIN. Warto wiedzieć, że na wybrane urządzenia nakładają limity banknotów, które mogą być jednorazowo wpłacone. Jeśli będziemy ich chcieli włożyć więcej, będzie trzeba podzielić wpłatę na kilka transakcji. Gdy pieniądze znajdują się już w maszynie, na ekranie zostanie wyświetlona liczba konkretnych nominałów i wartość. Po zatwierdzeniu wpłata jest księgowana.

Ile trwa księgowanie środków we wpłatomacie?

To jak długo trwa księgowanie środków zależy w dużej mierze od rodzaju maszyny, której używamy do tego. Wiele banków ma swoje własne maszyny. Jeśli z niej skorzystamy pieniądze zostaną zaksięgowane w ciągu kilku chwil. Gdy jednak korzystamy z wpłatomatu sieci bankomatów, a nie bankowej, to księgowanie może trwać nawet dobę.

CZYTAJ TEŻ Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci pieniędzy

Czy można wpłacić pieniądze przez BLIK?

Coraz więcej wpłatomatów ma możliwość przeprowadzenia tej transakcji przy pomocy usługi BLIK. Nie trzeba korzystać z karty płatniczej. Wystarczy zamiast karty wybrać opcję wpłaty przy użyciu kodu BLIK. Cała transakcja wygląda tak samo. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!