Jak dbać o aluminiowe elementy wykończeniowe w domu?

Aluminium coraz odważniej wkracza do naszych mieszkań — listwy przypodłogowe, elementy wykończeniowe w kuchni czy łazience, dodatki do mebli czy elementów oświetleniowych. Trudno się temu dziwić. Oprócz właściwości estetycznych są one bardzo trwałe. Warto jednak wiedzieć jak o nie zadbać, by cieszyły oko długi czas.

Jak dbać o aluminiowe elementy wykończeniowe w domu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 lipca 2019

Aluminiowe elementy wykończeniowe – zastosowanie

Współczesna technologia ekstruzji daje bardzo szerokie możliwości z zakresu produkcji różnych kształtów profili aluminiowych, co daje im możliwość szerokiego zastosowania niemalże w każdej dziedzinie. Bardzo często znaleźć je można w wielu rozwiązaniach związanych z wykończeniami wnętrz. Pierwsze skrzypce grają tu wszelkiego rodzaju listwy wykończeniowe. Różnorodność ich kształtów daje również szerokie pole do popisu m.in. dla architektów wnętrz.

Sprawdź także:

Znajdziemy je w pokojach, kuchniach i łazienkach domów jednorodzinnych i mieszkań, hotelach, pomieszczeniach w obiektach użyteczności publicznej: szkołach, kinach czy urzędach. Szeroka paleta kształtów sprawia, że profile aluminiowe z powodzeniem staną się progową listwą przypodłogową rozdzielającą dwa pomieszczenia o różnym charakterze, ekskluzywną szafą wnękową z ułatwiającymi dostęp do jej wnętrza drzwiami przesuwnymi (także wykonanymi z profili aluminiowych), listwą oddzielającą glazurę w łazienkach, czy listwą cokołową, która w gustowny sposób oddzieli nam ściany od podłóg. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak wiele elementów w naszym domu wykonanych zostało właśnie z tego surowca.

Podkreślić należy, że wszystkie wymienione powyżej rozwiązania są dostępne w szerokiej gamie kolorów, która wynika z różnych możliwości wykończenia powierzchni profili, jakimi dysponuje współczesna branża aluminiowa. Może to być lakierowanie proszkowe, foliowa okleina z nadrukowanym wzorem imitującym drewno, czy metaliczna powierzchnia anodowana.

Jak zadbać o aluminiowe elementy wykończenia wnętrz?

Można zadać sobie pytanie – OK, ale jak zadbać o aluminiowe elementy wykończenia wnętrz, aby długo cieszyły oczy i nie wymuszały przez postępujący proces zniszczenia ich wymiany, co będzie wiązało się z często niemałymi kosztami?

Sprawdź także:

Na początek profile wykończeniowe z powierzchnią lakierowaną tj. lakierowaną termoutwardzalnymi proszkami oraz profile z powierzchnią oklejoną folią z nadrukiem imitującym powierzchnię drewna. Ich utrzymanie w czystości nie stanowi problemu. Wystarczy tu miękka i delikatna szmatka bawełniana lub z mikrofibry nasączona ogólnodostępnym środkiem myjącym do powierzchni PCV, która zbierze wszelkie zanieczyszczenia. Ważne jest, aby profile te nie były narażone na bezpośredni kontakt z zabrudzonym piaskiem obuwiem lub innymi ostrymi i twardymi przedmiotami, gdyż mogą w sposób nieodwracalny zarysować powierzchnię naszych profili.

Czym jest powierzchnia anodowana?

Często stosowanym i bardzo efektownym rozwiązaniem są profile z powierzchnią anodowaną. Takie rozwiązanie pozwala zachować metaliczny charakter powierzchni profilu aluminiowego, zabezpieczając ją jednocześnie przed postępującym zmatowieniem, powstałym przez działanie wilgoci, czy nanoszenie poprzez codzienne użytkowanie drobnych mikrozarysowań. Czym jest ta anoda? To nic innego jak warstwa tlenku aluminium powstała na powierzchni profilu w kontrolowanym procesie przeprowadzanym w kąpieli kwasowej przy jednoczesnym przepływie prądu, która doskonale zabezpiecza powierzchnię przed powstaniem na niej wymienionych wyżej wad.

Sprawdź także:

Podobnie jak profile lakierowane czy oklejane folią można czyścić ją ogólnodostępnymi płynami czyszczącymi o neutralnym PH.

Uważaj na mokry cement lub wapno!

Podkreślić jednak należy, że powierzchnie anodowane nie znoszą kontaktu z mokrym cementem lub wapnem, który wydaje się na pierwszy rzut oka dość łatwy do usunięcia. Niestety nawet krótki kontakt tych substancji z aluminiowym profilem anodowanym sprawia, że wchodzą one w reakcję z tlenkiem aluminium – anodą, tworząc na powierzchni profilu paskudne plamy, których niestety już nie usuniemy.

Zabezpieczanie elementów aluminiowych w trakcie remontu

Bardzo ważne jest więc „na starcie”, podczas montażu tych listew oklejenie ich folią lub taśmą ochronną, która zabezpieczy te elementy przed zabrudzeniem podczas montażu czy remontu. Podobnie jak profile lakierowane czy oklejone folią z nadrukiem imitującym powierzchnię drewna, profile andowane nie powinny być również montowane w miejscach, gdzie będą one miały kontakt z brudnym obuwiem. Co prawda, warstwa anody jest bardziej odporna na zarysowania niż lakier i folia, jednakże po pewnym czasie nawet one ulegną tam zniszczeniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!