Intercyza a dziedziczenie. Czy małżonek ma prawo do majątku drugiej połowy mimo intercyzy?

Podpisanie intercyzy chroni majątek małżonka. Co jednak dzieje się z majątkiem po śmierci? Czy intercyza powoduje, że nie mamy prawa do dziedziczenia?

Intercyza a dziedziczenie. Czy małżonek ma prawo do majątku drugiej połowy mimo intercyzy?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 sierpnia 2019

Jedno z pytań, które pojawia się przy okazji zawarcia związku małżeńskiego to: czy warto podpisać intercyzę? I choć „strzała Amora” może trafić w różnym wieku i nie zna ona różnic związanych ze statusem materialnym, to jednak kwestie pieniędzy stają się w takiej sytuacji dość ważne.

Wielu narzeczonych, których status materialny jest różny, chce się zabezpieczyć i podpisuje intercyzę małżeńską. Podpisanie intercyzy chroni prywatny majątek małżonków. Dzięki intercyzie małżonek może zachować majątek tylko dla siebie. Czy taki majątek przepada po śmierci małżonka? Co z dziedziczeniem mimo intercyzy?

Czym jest intercyza małżeńska?Czym jest intercyza małżeńska? Mikołaj Frączak

Podpisanie intercyzy – skutki

Zanim podpiszesz intercyzę, dobrze jest wiedzieć, jaki skutek prawny ma intercyza. Zawierając związek małżeński, nabywa się wspólność majątkową. Znaczy to dokładnie, że wszystko, co małżonkowie zarobią, dostaną, gdy trwa małżeństwo, staje się ich wspólną własnością. To, co udało im uzyskać przed zawarciem małżeństwa stanowi osobny majątek.

W przypadku konta bankowego decyduje własność środków. Nawet jeśli małżonkowie mają oddzielne konta, to w przypadku gdy nie mają intercyzy, środki będą własnością obu małżonków.

Jeśli chcielibyśmy, żeby środki na koncie bankowym należały tylko do jednego z małżonków, to trzeba będzie zawrzeć umowę intercyzy. Można w niej zapisać, że np. pieniądze z wszystkich innych źródeł poza wynagrodzeniem będą majątkiem osobistym. Intercyza spisywana jest przez notariusza. Zgodnie z prawem małżeństwo opiera się na zasadzie równości. W związku z tym nie powinno się spisywać intercyzy, jeśli chcemy z niej wyłączyć np. wynagrodzenie jednego z małżonków.

Intercyza a prawo do renty rodzinnej

Zgodnie z przepisami emerytalno-rentowymi, renta dla wdowca lub wdowy zależy od tego, czy do dnia śmierci pozostawali we wspólności małżeńskiej. I chodzi tu o faktyczną wspólnotę małżeńską. Nie wystarczy, że para pozostaje formalnie w związku małżeńskim, a w rzeczywistości żyje w separacji.

Kredyt bez zgody małżonka. Kiedy możesz go wziąć?Kredyt bez zgody małżonka. Kiedy możesz go wziąć? Michał Górecki

Jeśli małżonkowie zdecydują się na podpisanie intercyzy, to tak długo, jak ona trwa, małżonkowie zachowują odrębny majątek. Intercyza może być zmieniana w trakcie trwania małżeństwa i może być też rozwiązana w każdym momencie. Jeśli małżonkowie podpiszą intercyzę, to cały majątek, który będzie uzyskany w czasie jej trwania, jest odrębny i jest własnością tego małżonka, który go zdobył.

Jak długo obowiązuje intercyza?

Intercyza obowiązuje małżonków za życia. Jeśli jeden z nich umrze, intercyza przestaje obowiązywać. Czy w związku z tym małżonek ma prawo do odziedziczenia majątku?

Intercyza i spadek

Intercyza nie powoduje, że nie można dziedziczyć majątku. Dziedziczenie bowiem zawsze następuje na podstawie prawa cywilnego. Małżonek ma ustawowo prawo do odziedziczenia majątku. I nie ma znaczenia, czy istniała intercyza, czy nie. To wszystko powoduje, że ma prawo do spadku. Dziedziczeniu podlega majątek nie tylko ten, który udało się uzyskać w czasie małżeństwa, ale też majątek, który małżonek posiadał, zanim zawarł związek małżeński.

Zgodnie z prawem małżonek ma zawsze prawo do odziedziczenia majątku po zmarłym. Jest jednak sposób by pozbawić takiego prawa małżonka. Jeśli zmarły małżonek chce wyłączyć współmałżonka z dziedziczenia, powinien sporządzić testament, w którym wyrazi taką wolę.

Testament to ostatnia, najważniejsza wola zmarłego. Jeśli testament został spisany, to dziedziczenie odbywa się zgodnie z nim, a nie wedle zasad zapisanych w ustawie. Nawet jeśli jednak małżonek zostanie wykluczony z dziedziczenia, będzie miał prawo do zachowku.

CZYTAJ TEŻ Zmiany w prawie konsumenckim 2020. Kogo dotyczą i co się zmieni?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!