Ile trwa budowa domu?

Czas trwania budowy domu zależy w dużej mierze od portfela inwestora i tego, w jaki sposób możemy inwestycję finansować. Można jednak określić orientacyjne okresy budowy.  

Ile trwa budowa domu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 marca 2020

Najważniejsze jest precyzyjne zaplanowanie procesu budowy. Ale czy to ma sens, skoro na wiele czynników nie mamy wpływu? Czas budowy nie zależy tylko od efektywności ekipy budowlanej czy działań podejmowanych przez właściciela domu. Wystarczą opóźnienia w dostawie materiałów albo niekorzystna pogoda, a zaplanowany harmonogram budowy może się zawalić. Warto jednak wziąć pod uwagę i przyjąć, że konkretne etapy dadzą się zamknąć w określonych widełkach czasowych.

Ile czasu przeznaczyć na planowanie budowy?

Mimo tego, że wielu inwestorów decyduje się na gotowy plan nieruchomości, poprawki planów zdarzają się dosyć często. Jeśli będą skomplikowane, może to znacząco wydłużyć czas planowania. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że kilka godzin trzeba spędzić na wybieraniu wzorcowych domów czy wybór działki. Warto jednak założyć, że okres planowania może zająć nawet 6 tygodni.

Ile czasu trwa uzyskanie pozwolenia na budowę?

Formalności związane z budową mogą trwać nawet 12 tygodni. Oczywiście większość zgód otrzymamy w ciągu miesiąca, ale na niektóre trzeba będzie poczekać dłużej. Wszystko dlatego, że określone decyzje muszą być zatwierdzane przez kilka urzędów.

CZYTAJ TEŻ Jak odrolnić ziemię?

Kiedy rozpocząć budowę?

Niezależnie od tego, z jakich materiałów będziemy budować dom, zawsze trzeba będzie przygotować fundamenty. Badanie gruntu i niezbędne pomiary mogą zająć nawet miesiąc. W przypadku wykonania płyty fundamentowej może się okazać, że termin ten skrócimy do 2 tygodni.

Stan surowy budynku

Zdecydowanie najszybciej będziemy budować z gotowych elementów. Gotowe moduły da się postawić nawet w kilka dni. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjny system budowy, przygotujmy się nawet na 4-5 tygodni.

Ile trzeba czasu na wykończenie budynku?

Prace wewnątrz budynku mogą potrwać nawet 3-4 miesiące. Wiele zależy od metody budownictwa, na którą się zdecydujemy. Jeśli na dodatek chcemy samodzielnie coś zrobić (np. wykonać tynki albo drobne prace wykończeniowe) to trzeba doliczyć przynajmniej miesiąc.

Warto pamiętać, że zlecenie prac wykończeniowych profesjonalnej firmie pozwala znacząco skrócić czas do wprowadzenia się. Wszystko dlatego, że wykonawca musi wywiązać się z terminu określonego w umowie. Jeśli wykańczamy mieszkanie samodzielnie, będziemy musieli samodzielnie pilnować terminów. Oczywiście budowa w trybie gospodarczym będzie trochę tańsza, ale wynajęcie profesjonalnej ekipy może znacząco skrócić czas całego procesu.

CZYTAJ TEŻ Jakie możliwości ma szkoła w zdalnej nauce?

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Dom pod klucz budowany tradycyjnymi metodami może zająć około 8 miesięcy. I tyle powinniśmy założyć w naszym harmonogramie prac. Warto jednak wiedzieć, że jest to dość skomplikowany proces, a na każdym kroku możemy „zaliczyć” opóźnienie. Począwszy od momentu uzyskiwania zezwoleń na opóźnieniach w pracy ekipy. Dobrym pomysłem jest jednak budowanie domu dłużej. I to celowo. Mimo najnowocześniejszych metod stawiania domu, wciąż można znaleźć zwolenników „przezimowania” domu. Polega to na budowaniu murów albo budynku do stanu surowego i pozostawieniu całości przez okres zimowy. Wszystko po to, by budynek dobrze osiadł. Szybkie budowanie może spowodować pękanie ścian. Widać to często w blokach czy domach budowanych przez firmy deweloperskie, które ze względu na chęć szybkiego zysku, błyskawicznie kończą budowę konkretnej inwestycji.

Reasumując… budowa domu to minimum 8-12 miesięcy, choć często rekomenduje się „pozostawienie” budynku na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!