Garaż blaszak – czy trzeba płacić podatek od nieruchomości?

Pomijając kwestie estetyczne, tzw. garaż blaszak może być świetnym i tanim rozwiązaniem (szczególnie zimą) dla dodatkowej ochrony naszego samochodu. Oprócz auta zmieści się tam jeszcze rower bądź skuter. Planując jego zakup często pojawia się pytanie: czy trzeba płacić od niego podatek od nieruchomości?

Garaż blaszak – czy trzeba płacić podatek od nieruchomości?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 września 2019

Ile kosztuje garaż blaszany?

Jeżeli dysponujemy gruntem, na którym możemy postawić blaszany garaż, nie powinniśmy się spodziewać wysokich wydatków. Oferty wielu producentów, łączone także z usługą montażu na uprzednio przygotowanym terenie, zaczynają się już od tysiąca kilkuset złotych. Warto wcześniej dokładnie przyjrzeć się ogłoszeniom producentów. Zdarza się, że dużo większe garaże można zakupić niewiele drożej niż najmniejsze modele. Wszystko oczywiście zależy od producenta, rodzaju zastosowanej blachy czy wersji kolorystycznej takiego obiektu. Jedynymi formalnościami, jakie pozostają nam do załatwienia jest zgłoszenie planu montażu takiego obiektu w gminie, co ogranicza się zazwyczaj do wypełnienia krótkiego formularza. Prawo nie wymaga od nas pozwolenia na budowę garaży blaszanych.

Przed montażem należy zgodnie z wymaganiami producenta lub firmy montażowej przygotować miejsce pod taki garaż, co zazwyczaj ogranicza się do wyłożenia betonowych płyt i utwardzenia gruntu na określonej powierzchni. Warto również zabezpieczyć dojazd do garażu poprzez wyrównanie terenu lub wyłożenie podjazdu kostką bądź płytami chodnikowymi.

Garaże blaszane – jaki podatek od nieruchomości?

Sprawą garaży blaszanych wielokrotnie zajmowały się sądy, a wszystko za sprawą... różnego traktowania takich konstrukcji przez gminy. Są urzędnicy, którzy uznają je na równi z budynkami! Interpretacja sądów jest jednak jednoznaczna i wskazuje, że garaże blaszane nie stanowią budynku w rozumieniu przepisów podatkowych i opłat lokalnych, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Wynika to faktu, że tego typu konstrukcje nie są trwale związane z gruntem i mogą w każdym momencie zostać przeniesione w inne miejsce, co nie jest operacją ani trudną ani skomplikowaną.

Podatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomościPodatek od czynności cywilnoprawnej przy zakupie nieruchomości Iga Gradzka

Czy garaże blaszane otynkowane podlegają opodatkowaniu?

Zdarza się, że właściciele garaży blaszanych decydują się z praktycznych i estetycznych względów na jego ocieplenie, a później… otynkowanie. Z resztą taką usługę oferują sami producenci blaszaków. Często tak wykończona konstrukcja rzeczywiście bardziej przypomina masywny i ładnie prezentujący się budynek. Praktyka pokazuje, że kwalifikacja takich garaży może generować nieco więcej kłopotów niż w przypadku klasycznej wersji takich konstrukcji. Jak zwykle wszystko zależy od interpretacji urzędników, którzy często tak zmodyfikowany obiekt kwalifikują jako budynek trwale związany z gruntem. „Często” nie znaczy zawsze, bowiem nie brakuje gmin, które nie nakładają podatków nawet na takie konstrukcje. Warto zatem przed przystąpieniem do modyfikacji garażu zapytać w swoim urzędzie gminy, jaką interpretację przepisów stosuje wobec takich obiektów. Dobrze otrzymać taką odpowiedź w wersji pisemnej, dzięki czemu zyskamy dodatkowe wsparcie w sytuacji, kiedy do naszej skrzynki pocztowej, mimo wszystko, trafiłoby wezwanie do zapłacenia podatku od nieruchomości.

Wątpliwości na korzyść podatnika

Brak jasnej lub jednoznacznej odpowiedzi ze strony gminy, na pytanie o opodatkowanie blaszaka (nawet otynkowanego), możemy potraktować jako sytuację korzystną dla nas.

Zgodnie z przepisami podatkowymi, jeżeli istnieją wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego, należy je rozstrzygnąć na korzyść podatnika. Warto na ten przepis powołać się już na etapie sprawdzania w danej gminie, czy nasz blaszak zostanie opodatkowany czy nie. Można również zapytać sąsiadów, czy innych właścicieli podobnych garaży w okolicy, czy w związku z posiadaniem takich obiektów są obciążeni jakimikolwiek podatkami.

Umowa sprzedaży nieruchomościUmowa sprzedaży nieruchomości Iga Gradzka

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!