Emerytura plus już w maju. Prezydent podpisał ustawę

1100 zł brutto, czyli 888,25 zł netto otrzymają wraz z majowym świadczeniem emeryci. Prezydent podpisał ustawę o tym jednorazowym świadczeniu.

Emerytura plus już w maju. Prezydent podpisał ustawę
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 kwietnia 2019

Ustawa zakłada, że świadczenie wypłacone będzie osobom, które pobierają emerytury i renty powszechne, emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Kto dostanie trzynastą emeryturę?

Do otrzymania trzynastej emerytury uprawnione są również osoby, które pobierają rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Choć wypłaty mają być zrealizowane w maju, część uprawnionych dostanie pieniądze już w kwietniu. Dlatego, że 1 maja jest dniem wolnym od pracy. W przypadku części świadczeń rolniczych, wypłacanych co kwartał, dodatek do emerytury będzie wypłacony w czerwcu.

Świadczenie będzie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia "Emerytura plus" to 10,8 mld zł.

Emerytura Plus - co to jest

- Świadczenie "Emerytura plus" to pewien gest ze strony polskiego państwa, skierowany do tych ludzi, którzy pobierają świadczenia emerytalne, rentowe i także przedemerytalne – podkreślił prezydent Andrzej Duda. - Dziękuję, że ten gest ze strony polskich władz, rządu i prezydenta RP, może być zrobiony wobec tych, którzy pobierają te świadczenia  – dodał prezydent. Przypomniał, że polityka wsparcia socjalnego była jednym z elementów kampanii wyborczej podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku.

Świadczenie przysługuje z „urzędu”, czyli nie trzeba nic robić, aby to świadczenie uzyskać – wskazał prezydent.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze