Dostają 500+, a wciąż wielu nie spłaca zobowiązań

Mimo, że wiele rodzin otrzymuje świadczenie 500 plus, nie brakuje takich, które mają problem z regulowaniem na czas zobowiązań.

Dostają 500+, a wciąż wielu nie spłaca zobowiązań
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 kwietnia 2019

Co piąty rodzic ma przynajmniej raz w miesiącu problem z terminowym regulowaniem zobowiązań. Prawie identyczna sytuacja jest w tym domach, gdzie nie ma dzieci. W domach bez dzieci częściej powodem braku pieniędzy na opłacenie bieżących rachunków jest rozrzutność, brak pracy, nieumiejętność planowania budżetu, a także nałogi czy zakupoholizm. Natomiast osoby wychowujące dzieci częściej wymieniają obciążenie kredytami i pożyczkami oraz nadmierne wydatki wymuszone przez potomstwo — wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej.

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

500 plus działa już trzeci rok. Od lipca program będzie rozszerzony również na pierwsze dziecko. Biuro Informacji Kredytowej sprawdziło, jak z opłacaniem bieżących rachunków radzą sobie osoby, które mają dzieci i te, które ich nie posiadają. Wynik nie pozostawia złudzeń. Wciąż jest spory odsetek tych, którym brakuje "do pierwszego".

"Problem z codziennymi płatnościami ma przynajmniej raz w miesiącu 21 proc. rodziców. Podobnie sytuacja wygląda w gospodarstwach domowych, w których dzieci nie ma – 20 proc." — czytamy w raporcie BIK. 

Wśród przyczyn braków finansowych na czele wskazań są problemy zdrowotne, zbyt duża liczba kredytów konsumpcyjnych, zakupów na raty, a także nieterminowe wpływy pensji na konto i nieumiejętne planowanie budżetu.

Sporym problemem finansowych, co nie dziwi, jest zakup mieszkania albo samochodu, a także wyposażenie domu w sprzęt RTV i AGD. Dla garstki wydatki na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci są zbyt wysokie. Autorzy badania interpretują to dwojako.  Albo 500+ pozwala pokrywać koszty lekcji dodatkowych albo też rodzice ci nie kupują dodatkowych zajęć dla dzieci. 

Szczegóły raportu znajdują się na stronie BIK.pl

Kredyt hipoteczny. Musisz to wiedzieć

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!